Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Bu Bölgenin Güvenli Olmadığını Gösterir Bir İşaret Olursa, Bu Bölgede İnşaat Yapmayacağız''

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik İletim A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin, nükleer güç santralinin yapılacağı Mersin Akkuyu'da, bölgenin güvenli olmadığını gösterir herhangi bir işaret olması halinde burada inşaat yapmayacaklarını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
''Bu Bölgenin Güvenli Olmadığını Gösterir Bir İşaret Olursa, Bu Bölgede İnşaat Yapmayacağız''

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik İletim A.Ş Genel Müdürü Alexander Superfin, Stratejik, Teknik, Ekonomik Araştırmalar Merkezi (STEAM) tarafından Hilton otelinde düzenlenen ''Enerji Arz Güvenliği ve Özelleştirmeler Arenası''nda yaptığı konuşmada, Mersin Akkuyu'da kurulması planlanan nükleer güç santraline ilişkin olarak, ''Eğer herhangi bir şekilde bu bölgenin güvenli olmadığını gösterir herhangi bir işaret olursa, bu bölgede inşaat yapmayacağız. Böyle bir işaret olursa ne yapacağımızı belirteceğiz. Kamudan da hiçbir şey saklamayacağız'' dedi.

Projede, Rus standartlarının yanı sıra, uluslararası standartlara uyduklarını da belirten Superfin, toplumda nükleer santral konusunda bir takım endişeler bulunduğunu, bunun da çok doğal olduğunu söyledi.

Akkuyu'da Türk gazetecilerin de benzettiği gibi, ''Matruşka Tasarımı'' çok katmanlı bir güvenlik sisteminin tasarlandığını ifade eden Superfin, nükleer güvenlik konusuna muazzam önem verdiklerini, Çernobil felaketinden de çok önemli dersler çıkarttıklarını kaydetti.

Superfin, nükleer santrale ilişkin lisansı zamanında almayı başarırlarsa gelecek senenin ortalarında şantiyelerde çalışmaların başlayacağını belirterek, buradaki amacın Mersin Akkuyu'da ilk temelin 2015 itibariyle atılması olduğunu kaydetti.

''Mersin Akkuyu Nükleer Santral projesinin tamamlanması 2022 yılına tekabül edecek''

Akkuyu Nükleer Güç Santrali Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Superfin, projeye ilişkin çalışmalar hakkında bilgi verirken, projenin tahmini maliyetinin 20 milyar doları bulacağını düşündüklerini söyledi.

Mersin Akkuyu'da kurulacak nükleer santrale ilişkin, Rusya ile Türkiye arasında hükümetler arası anlaşma imzalandığını ve bunun artık TBMM'nde onaylanan bir yasaya dönüştüğünü hatırlatan Superfin, bunun Türkiye'de bu zamana kadar yapılmış en büyük inşaat projesi olduğunu ifade etti.

Proje kapsamında, Rus teknolojisi ile 4 reaktör inşa edileceğini anlatan Superfin, inşaatın 1 yıl içinde başlayacağına, projenin tamamlanmasının 2022 yılına tekabül edeceğini, bu tarihte 4 ünitenin de tamamen işletmeye alınacağını kaydetti.

Proje şirketinde, Rus 5 tüzel kişilik bulunduğunu ve projenin finansmanının yüzde 100'ünün Ruslar tarafından sağlandığını anlatan Superfin, yıllar geçtikçe mali anlamda diğer yatırımcılarında projeye katılmasını öngördüklerini söyledi.

Projeye Türk işletmelerinin, inşaat firmalarının ve ekipman firmalarının katılımının son derece önemli olacağını vurgulayan Superfin, bunun sadece Mersin'de değil, bütün Türkiye'deki firmaların girmesine katkı sağlayacağını belirtti.

''Mali modelin son halini bitirme noktasındayız''

Projeye ilişkin mali modelin son halini bitirme noktasında olduklarını bildiren Superfin, nihai proje maliyetinin ne kadar olacağını öngörmenin de zor olduğunu ifade etti.

Finansman sağlanmasının çok önemli olduğuna işaret eden Superfin, ''tamamen finanse edilmiş durumdayız. Anlaşmaları yapıyoruz. Müteahhitlerle tam gaz ilerliyoruz'' dedi. Projenin 60 yıllık bir işletme dönemi olduğunu anlatan Superfin, 15-18 yıllık bir geri ödeme dönemini öngördüklerini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-bolgenin-guvenli-olmadigini-gosterir-bir-isaret-olursa-bu-bolgede-insaat-yapmayacagiz_87516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!