Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Borç Nasıl Ödenecek?

Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında yer alan AKP’li Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Anakent Belediyesi’nin Hazine’ye ödemesi gereken vadesi geçen borcu toplamda 4.2 milyar TL’ye yaklaştı. Vadesi gelmemiş borçlarla birlikte toplam borcu ise 4.6 milyar TL.

Cumhuriyet ANKARA
Bu Borç Nasıl Ödenecek?

Türkiye’nin en borçlu belediyeleri arasında yer alan AKP’li Melih Gökçek yönetimindeki Ankara Anakent Belediyesi’nin Hazine’ye ödemesi gereken vadesi geçen borcu toplamda 4.2 milyar TL’ye yaklaştı. Vadesi gelmemiş borçlarla birlikte toplam borcu ise 4.6 milyar TL.

AKP’li Gökçek’in başkanı olduğu Anakent Belediyesi son yıllarda artan borçlarını ödemekte zorlanıyor. Kent genelinde dikkat çeken bir yatırım yapılmamasına karşın her geçen gün artan borcunu karşılayamayan Anakent Belediyesi’nin bugün ödemesi gereken fakat ödeyemediği vadesi geçmiş borçları toplam borcun yüzde 91.07’sini oluşturuyor. Ankara’nın yerel yönetim hizmetlerinin en pahalı olduğu kentlerinden birisi olmasına karşın Anakent Belediyse’nin borç batağında bulunması dikkat çekiyor. Anakent Belediyesi’nin borçlarını ödeyemez duruma geldiğini Hazine Müsteşarlığı’nın verileri de doğruluyor. Hazine’nin kamu alacak verilerine göre 31 Temmuz 2008 itibarıyla Anakent Belediyesi’nden vadesi geçmiş alacağı toplam 3.9 milyar TL tutarındayken, söz konusu rakam Kasım 2009’da 4.2 milyar TL’ye yükseldi. Bu durum Anakent Belediyesi’nin borçlarını zamanında ödeyemediğini gösteriyor.

Her yıl katlanarak çoğalıyor

Hazine’nin verilerine göre 2009 yılının başında Anakent Belediyesi’nin 2 milyar 389 milyon 990 bin TL vadesi geçmiş, 158 milyon 659 bin vadesi gelmemiş toplam 2 milyon 548 milyon 649 bin TL borcu bulunurken, belediyeye bağlı ASKİ’nin 261 milyon 100 bin TL vadesi geçmiş, 223 milyon 350 bin TL vadesi gelmemiş olmak üzere toplam 484 milyon 450 bin TL, EGO’nun ise 1 milyar 421 milyon 234 bin TL vadesi geçmiş, 59 milyon 541 bin TL vadesi gelmemiş olmak üzere toplam 1 milyar 480 milyon 775 bin TL borcu vardı. Buna göre Anakent Belediyesi’nin 2009 yılının başındaki toplam borcu 4 milyar 513 milyon 874 bin TL’ydi.

Hazine’nin Aralık 2009’da açıkladığı veriler ise Anakent Belediyesi’nin hem vadesi geçmiş borcunun hem de ana borcunun arttığını gösterdi. Hazine’nin verilerine göre Anakent Belediyesi’nin vadesi geçmiş ve vadesi gelmemiş toplam borcu 4 milyar 631 milyon 222 bin TL’ye çıkmış durumda. Yalnızca belediyenin borcu 2 milyar 535 milyon 154 bin TL tutarındayken, ASKİ’nin 506 milyon 122 bin TL, EGO’nun ise 1 milyar 586 milyon 946 bin TL borcu bulunuyor. Anakent Belediyesi’nin toplam ana borcunun yüzde 34.33’ünü EGO’nun borçları oluşturuyor. Yalnızca EGO’ya ait olan borç tutarı, Türkiye’de Hazine’ye borcu olan 40 yerel yönetimin borcundan daha fazla. Anakent Belediyesi’nin yalnızca bir yıl içinde ana borcu yüzde 2.59, vadesi geçmiş borcu da yüzde 3.79 oranında arttı.

‘Zamların sıkıntısını yurttaş çekiyor’

Anakent Belediyesi, Hazine’ye borcu olan yerel yönetimler içinde en fazla vadesi geçmiş borcu olan belediye konumunda. Toplam borçta ise İzmit Belediyesi’nin ardından ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’deki yerel yönetimlerin Hazine’ye toplam 14 milyar 471 milyon 629 bin TL borcu bulunuyor. Anakent Belediyesi tek başına bu borcun yüzde 32’sini oluşturuyor. CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, Gökçek’in mevcut yönetim anlayışıyla bu borçların azalmasının mümkün olmadığını söyledi. Belediye hizmetlerine sürekli zam yapılmasına karşın borçların bir türlü kapanmadığına, tersine giderek arttığına dikkat çeken Bingöl, “Demek ki bu zamların arkası kesilmeyecek. En son ulaşıma zam yapılmıştı” dedi. Anakent Belediyesi’nin borç batağında olmasının seçim yatırımlarından da kaynaklandığını anlatan Bingöl, 2004 yılındaki yerel seçimlerden önce Gökçek’in kentte 3 metro hattının yapımına aynı anda başladığını anımsattı. Yıllar geçmesine karşın metro hatlarının inşaatlarının yerinde saydığına dikkat çeken Bingöl, EGO’nun BOTAŞ’a olan borçları yüzünden Türkiye genelinde doğalgaz ücretinin de arttığını savundu. Bingöl, Anakent Belediyesi’nin kaynaklarını verimli bir belediyecilik anlayışıyla kullanmadığını, bu nedenle borçlarının da her geçen gün arttığını belirterek, “Maalesef bunun sıkıntısını yurttaşlar gelen zamlarla çekiyor” dedi.

Vadesi geçmiş borç toplam borcun yüzde 91’i

2009 Aralık rakamlarına göre, Anakent Belediyesi’nin vadesi geçmesine karşın ödeyemediği borcun tutarı toplam borcunun yüzde 91.07’sini oluşturuyor. Hazine’nin verilerine göre belediyenin 2 milyar 389 milyon 415 bin TL, EGO’nun 1 milyar 550 milyon 119 bin TL, ASKİ’nin ise 278 milyon 405 bin TL vadesi geçmiş borcu bulunuyor. Buna göre Anakent Belediyesi’nin vadesi geçmiş toplam borcu 4 milyar 217 milyon 939 bin TL’yi buluyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-borc-nasil-odenecek_75765.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!