Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Cennete Kıymayın!

Osmaniye’deki 2 bin 500 yıllık Kastabala Antik Kenti’nde yapılması planlanan çimento fabrikasına tepki gösteren sivil toplum kuruluşları bir platform oluşturdu. Universal Çimento Sanayii A.Ş. tarafından yapılması öngörülen çimento fabrikası, aralarında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin de bulunduğu çok

Milliyet Gazetesi
Bu Cennete Kıymayın!

Osmaniye’deki 2 bin 500 yıllık Kastabala Antik Kenti’nde yapılması planlanan çimento fabrikasına tepki gösteren sivil toplum kuruluşları  bir platform oluşturdu. Universal Çimento Sanayii A.Ş. tarafından yapılması öngörülen çimento fabrikası, aralarında Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) ve Atatürkçü Düşünce Derneği’nin de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu tarafından tepkiyle karşılandı.

Onursal önderliğini ünlü arkeolog Prof. Dr. Halet Çambel’in yaptığı “Çimento Fabrikasına Karşı Osmaniye Kastabala Platformu”, bölgede neden çimento fabrikası kurulmaması gerektiğini bir raporla anlattı. Raporda, fabrika için hazırlanan ÇED raporunda, pek çok arkeolojik unsura rağmen, proje alanı ve yakın çevresinde arkeolojik bir mirasın bulunmadığının ifade edilmesi eleştirildi.

‘Yasalara aykırı’

Raporda, çimento fabrikasının toz ve emisyonlarından antik kentteki eserlerin doğrudan etkileneceği, bu durumun şimdiye kadar korunmuş eserleri olumsuz yönde etkileyeceği vurgulandı. Fabrikanın, antik kentin yanı sıra bölgede bulunan ve göçmen kuşların konaklama alanlarından olan Kırmıtlı Kuş Cenneti’ne de olumsuz etkilerinin olacağı ifade edilen raporda, bölge köylüsünün tarlalarının da fabrika yapıldıktan sonra 2/3 oranında değer kaybedeceği ifade edildi.

Raporda, fabrikanın, tarihi ve arkeolojik Kastabala örenyerine dahil olan Kesmeburun Tepesi’ne oturtulmasının yasalara aykırı olduğu, bu nedenle başka bir yere yapılması için harekete geçilmesi gerektiği belirtildi. Platformun başlattığı imza kampanyasına yazar Yaşar Kemal, sinema sanatçıları Rutkay Aziz, Tarık Akan, Menderes Samancılar, Bülent Kayabaş ile Prof. Dr. Türkân Saylan ve Dr. Muazzez İlmiye Çığ gibi bilim adamlarının destek verdiği açıklandı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-cennete-kiymayin_63354.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!