Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Fotoğraf Yırtılacak mı Yırtılmayacak mı?

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen “Yapı Denetimi Sempozyumu”, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezinde başladı. Türkiye’nin çeşitli illerinde ve Kıbrıs’tan gelen inşaat mühendisleri toplantının yapıldığı salonu doldurdu.

yapi.com.tr
2


MMOB İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şubesi tarafından düzenlenen “Yapı Denetimi Sempozyumu”, İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi'nde başladı. Türkiye’nin çeşitli illerinden ve Kıbrıs’tan gelen inşaat mühendisleri toplantının yapıldığı salonu doldurdu.Sempozyumun açılış konuşmasında İMO İstanbul Şube Başkanı Cemal Gökçe, yapı denetiminin önemine vurgu yaparak “Yapı denetimi, canımızı ve malımızı teslim ettiğimiz, mühendisliğin olmazsa olmaz bir alanı. Fakat yaşadığımız depremlerle gördük ki, Türkiye’de yapı denetimi oturmamış. Burada bulunmamızın temel amacı da sahip olduğumuz olumsuz yapı kültürünü geride bırakarak mühendislik biliminin yöntemleriyle yapı denetimini oluşturma çalışmalarına katkı sağlamak.” diye konuştu.
 


İMO Genel Başkanı Serdar Harp bütün sorunun; çarpık yapılaşmanın, imar planlarının rant amaçlı olarak kurgulanmasının ve “doğa” olaylarının “doğal” olaylara dönüşmesinin potansiyelinin fotoğrafı olan yukarıdaki fotoğrafın yırtılıp yırtılamayacağı olduğunu ifade etti. Güvenli bir gelecek kurmanın yolunun yapı denetiminden geçtiğini dile getiren Harp, yapı denetim sisteminin gözden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Yapı Denetim Yasası’nın gerekçe bölümünde belirtilen felsefesi doğru, fakat yasanın uygulanmalarında yanlışlıklar var. Yasa ticari kaygılara neden olan, TOKİ’nin yaptığı yapıları denetim dışında tutan ve sorunları mevzuatlarla çözmeye çalışan yasaya, tam da bu nedenlerle karşı çıkıyoruz ve bu noktaların da yasanın felsefesiyle çeliştiğini düşünüyoruz.”

Bayındırlık Bakanı Müsteşar Yardımcısı Mahmut Küçük yasanın uygulanışında bir takım sorunların olduğunu kabul etti.  Bu sorunlara rağmen yasanın yürürlüğe girdiği 2001’den bu yana, istenilen seviyede olmasa da belli bir ölçüde yapı kalitesini iyileştiğini söyleyen Küçük, sağlıksız kentleşmenin ve kalitesiz yapıların temelinde ranta dayalı uygulamaların ve kendi çıkarlarını toplumun çıkarlarının üzerinde tutan insanların olduğunu, dolayısıyla içinde bulunulan durum nedeniyle sadece yapı denetim sistemini, tüketiciyi ve müteahhitleri eleştirmenin haksızlık olduğunu belirtti.

İki gün sürecek olan etkinlik “Yapı Denetimi”nin çeşitli alt başlıklar altında tartışıldığı oturumlarla devam ediyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-fotograf-yirtilacak-mi-yirtilmayacak-mi_74480.html

Read Comment Section
2 Yorum Yorum Yaz
  • ramazan beyin söylediklerine ilave edecek pek bir şey bulamadım aynen imzaladım. YANITLA
  • katılamadığım için üzgünüm toplantıya... yapım işleri emlakçilerin vede yapsatçıların eline kaldığı müddetçe fotoğraf aynı kalacak. hele birde siyaset ülkede rant için yapılıyorsa... rantın tadını almış meslektaşlarımızın bile aynı yolda olduğu ülkede daha nice depremlere... insan değerinin daha iyi anlaşılacağı günler gelir umarım... YANITLA
2 yorumdan 2 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!