Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

''Bir Anlamda Bir Demokrasi...

''Bu Haliyle Çok Farklı Bir Yansıması Olacak''

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yassıada'nın demokrasi adası olmasının çok önemli olduğunu belirtti. Topbaş, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile gerçekleştirdiği Yassıada'daki incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, adada geçmişin izlerinin, yaralarının bilindiğini dile

yapi.com.tr / AA
''Bu Haliyle Çok Farklı Bir Yansıması Olacak''

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Yassıada'nın demokrasi adası olmasının çok önemli olduğunu belirtti. Topbaş, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile gerçekleştirdiği Yassıada'daki incelemelerin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, adada geçmişin izlerinin, yaralarının bilindiğini dile getirdi. Topbaş, Başbakan Erdoğan'ın bu adanın bir 'demokrasi adası' yapılması yönünde talimatları olduğunu ve buranın projesini açıkladığını hatırlatarak, şöyle dedi:

''Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul İl İdaresi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi birlikte Yassıada ve Sivriada'da hem Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalan tarihi eserleri gün yüzüne çıkartmak, hem de 1960 İhtilali'nde yaşananların gelecekte tekrar yaşanmaması için burayı demokrasi adasına çevirmek, bunu bir simgesel değer olarak koymak istiyoruz. Ayrıca, İstanbulluların bir kültür, turizm, destinasyon alanı olarak bu adalarla çok yakın ilişkiler kuracağına da inanıyorum.

Adayı hep beraberce dolaştık. Maalesef ihmal edilmiş, berbat, salaş yapılar adeta bir çöküntü alanı oluşturmuş. Bu kadar güzel bir şehirde önemli bir değer olan bu adaların boş kalması yazık. Burayı kısa bir sürede değerlendirip en doğru projeleri ortaya koymak suretiyle hayata geçireceğiz.''

Adada sonradan eklenen yapıların kaldırılacağını, simgesel yapılar ve tarihi eserlerin korunacağını da ifade eden Topbaş, ''Çok fazla ilave yapı içermeyen, doğal güzellikleri koruyan, ama adalara bazı fonksiyonları da yükleyen bir sistemi getireceğiz. Önce belediye olarak buranın yeni fonksiyonunu planlarımıza işleyeceğiz. Sonra projelendirme yapılacak. Müze, kültür, turizm adası gibi fonksiyonlar var. Uzmanlarla, mimarlarla oturulup bu adalardaki ana fikir ortaya çıkacak'' dedi.

Bu adanın simgesel bir değerinin var olduğunu da kaydeden Topbaş, ''1960 İhtilali'nin getirdiği izler var. Adanın demokrasi adası olması çok önemli. Bu haliyle çok farklı bir yansıması olacak. Diğer taraftan İstanbulluların ve turistlerin uğrak yeri olacak önemli bir yer ortaya çıkacak. Demokrasi adasını gölgede bırakacak bir takım başka fonksiyonlar ve etkinlikler istemeyiz. Buraya başka fonksiyonlar konmaz. Burada bir takım izler var. Bunların gün yüzüne çıkartılması yeterli. Baskın gelecek başka projelerle adayı etkilemek yanlış olur. Ama tabii İstanbul bir ülke özelliği taşıyor. Diğer tarafta da prens adaları olarak nitelendirilen adalarımız var. Bu adaların tekrar elden geçirilerek turizme çok daha farklı şekilde hizmet edecek hale getirilmesi gerekiyor. Bunlarla ilgili projelerimiz var'' diye konuştu.

Butik otel düşünülüp düşünülmediğine ilişkin bir soru üzerine de Topbaş, ''Bunlar detay, gelen misafirlerin hangi taleplerinin ve ihtiyaçların karşılanması önünde gerekli çalışmalar yapılacaktır. Bu yol haritasına göre projelendirme yapılacak. Sayın Bakanımızla birlikte burada bu konuyu iyi bilen uzmanlarla ve meslektaşlarımızla oturup bir fikir teatisinde bulunacağız. Neler yapabileceğimizi tartışacağız. Tabii ki, insanın geleceği yerde sosyal donatı alanları da olur. Bir takım sosyal tesislere, belki ufak bir konaklamaya ihtiyaç olur. Bunlar projede öngörüldüğü taktirde yapılır'' şeklinde konuştu.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-haliyle-cok-farkli-bir-yansimasi-olacak-_88481.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!