Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Bu Kenti Adam Gibi Adam Etmemiz Lazım"

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Hürriyet Mahallesi sakinleri ile bir araya geldi. Öz, Kartal'da başlayan kentsel dönüşümü anlatarak, mahalle sakinlerinin bu yöndeki görüşlerini dinledi. Öz, Kent planlarının kentin ve halkın ihtiyaçlarını tanıyarak yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Bu kenti adam gibi adam etmemiz lazım" dedi.

yapi.com.tr
“Bu Kenti Adam Gibi Adam Etmemiz Lazım"

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Hürriyet Mahallesi sakinleriyle Hürriyet Mahallesi Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nde bir araya geldi.

“Meydanımız yok, meydansız da kent olmaz"

Bir kentin meydanlarıyla anıldığını, insanların beşeri diyalog kurabildiği tek yerin meydanlar olduğunu belirten Başkan Öz, “Eğer ana caddeniz yoksa, sizi ana caddeye çeken bir güzellik yoksa evinize gidersiniz. Köylerde kadınların buluşma yeri çeşme başlarıydı. Erkeklerin buluşma yerleri ise köy meydanlarıydı. Meydanımız yok. Meydansız da kent olmaz. Meydan olacak ki o meydanda bir araya gelelim. Buranın sorunu da o. Yani bir cadde başlıyor, sokağa dönüşüyor, belli bir süre gidiyor caddeye dönüşüyor. Burada ana cadde söz konusu değil” diye konuştu.

“Hürriyet Mahallesi'nin güneyinde dönüşüm başlıyor"

Başkan Öz, Hürriyet Mahallesi’nin güney kısmında dönüşümün başladığına vurgu yaparak “Hürriyet Mahallesi’nin güneyinde bir dönüşüm başlıyor. İçinde 46-26 ve 18 metrelik yollar var. Doğu-batı ve kuzey-güney istikametinde yollar var. Orada 46-26 ve 18 metrelik yollar varken kuzeyde herhangi birşey olmaması, Hürriyet ve Cumhuriyet Mahallesi’ni sıkıntıya sokar. Ulaşım ve meydan olmadan bir kenti planlamak çok zordur” ifadelerini kullandı.

“Plan kenti, halkın ihtiyaçlarını bilerek yapılır"

Bir kentin planının kenti tanıyarak ve halkın ihtiyaçları doğrultusunda yapılması gerektiğini söyleyen Başkan Öz, “Plancılar plan yaparlar. Ama şunu gördüm. Yakacık’ta bir yerde yüzde 30 eğimden fazla olan yere yol açmışlar. Aslında plan kenti tanıyarak ve halkın ihtiyaçlarını ve coğrafyayı tanıyarak yapılır. Kartal’ı tanımadan, bu coğrafyayı tanımadan plan yaparsan o zaman arabanın ve kağnının çıkmayacağı yere yol planlarsın. Burada yaşayan sizlersiniz. Toplantılarda bizlerden ne istiyorsanız onları not alıp plana yansıtmak istiyoruz. Yani planı halkla, sizlerle yapıyoruz. Hürriyet ve Cumhuriyet Mahallesi’nin planla ilgili sorunları var. Geçtiğimiz dönem ben burada olsaydım, belki de Yaşam Kalitesi Merkezi’ni yapmazdım. Niye? Önce plan yaparsın, bir meydan oluşturursun, o meydanın yanına da hizmet binasını koydurursun. Sizlere soruyorum. Yaşam Kalitesini Yükseltme Merkezi’nin etrafında meydan olacak olan var mı? Yok. Burada birşeyler yapmak lazım. Onu da sizlerle birlikte arıyoruz. Kartal’ın en büyük mahallesi olan Hürriyet Mahallesi ile ilgili, uzman arkadaşlarımızla çalışmalar yaparak size sunacağız” dedi.

“6306 sayılı yasaya siyasi gözle bakmıyoruz"

Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, 6036 sayılı Deprem Yasası’nı hatırlatarak şöyle konuştu; “Biz yerel yönetim olarak ‘depremi yeneceğiz’ diye göreve başladık. Bu konuyu önce teşhis etmeye çalıştık. Gördük ki kendiliğinden dönüşebilen, kısmen yardımla dönüşebilen ve hiçbir şekilde dönüşemeyenler var. Sayın bakan, hazır olan belediyelerle çalışmaya hazır. 6306 sayılı yasaya siyasi gözle bakmıyor. Yakın zamanda sayın bakanımızla birlikte, bir yapının nasıl dönüşebileceğini somut bir şekilde göstermiş olacağız”.

“Parklar birilerinin para kazanma aracı olarak kullanılamaz”

Mehmet Ali Büklü Parkı’nın açılacağını, Kartal’a yapılan parklarla gurur duyduğunu söyleyen Altınok Öz, “Herkese ‘bir park nasıl yapılır’ göstereceğiz. Mehmet Ali Büklü Parkı, Kartal’daki en büyük park olacaktır. Yaptığımız parklarla övünüyorum ve gurur duyuyorum. Soğanlık’ta da Kent Plas’ın terk ettiği alanda bir park yapacağız. Bu arada bizim ‘park’ dediğimiz şey, vatandaşların kitap okuyup içinde bulunan göletin yanında oturup dinlenebileceği, çay içebildiği yerlerdir. Park dediğin çocuk için yapılır. Parklar, birilerinin para kazanma aracı olarak kullanılamaz. Öyle bir belediyecilik anlayışı bende yok” dedi.

"Bu kenti adam gibi adam etmemiz lazım"

Camilerin altında ticarethane olmaması gerektiğine değinen Öz şunları söyledi; “Ben seçildiğim zaman camilerin altında market ve ticarethane olamayacağını söyledim, hala söylemeye devam ediyorum. Büyük bir kentte yaşıyorsak caminin altında, cemaatin kullanabileceği otopark olmalı. Caminin kalabalık cemaati var. Ben camiye arabamla gitmek durumundaysam arabamı nereye park edeceğimi bilemiyorum. Altı otopark olsun, ben rahatça camiye gidebileyim. Camilere gelir sağlanacaksa, altı ticarethane değil otopark olsun. Esnaf da otoparka abone olsun, sabah vatandaşlar arabasını bırakabilsin. Böylece yollar boşalır, esnafın dükkanın önü kapanmaz. Bana seçime mal olsa bile inandığım yolda gideceğim. Ben elimi taşın altına değil, kafamı taşın altına koydum. Bu kenti adam gibi adam etmemiz lazım.”

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-kenti-adam-gibi-adam-etmemiz-lazim_105459.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!