Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Kütüphanenin Raf Uzunluğu 13 Kilometre

İTÜ Mustafa İnan Kütüphanesi, Türkiye’nin en modern, teknik açıdan da en zengin kütüphanesi olarak hizmete açıldı. 500 bin cilt kitabın yer aldığı kütüphanede nadir elyazması kitaplar için gazlı söndürme sistemi mevcut.

Hürriyet Gazetesi
Bu Kütüphanenin Raf Uzunluğu 13 Kilometre

TÜ Mustafa İnan Kütüphanesi, Türkiye’nin en modern, teknik açıdan da en zengin kütüphanesi olarak hizmete açıldı. 500 bin cilt kitabın yer aldığı kütüphanede nadir elyazması kitaplar için gazlı söndürme sistemi mevcut. Kütüphanede, 15 binden fazla elektronik dergiye erişim imkánı var. Peki Mustafa İnan kim mi? Onu da Oğuz Atay’ın, "Bir Bilim Adamının Romanı"nı okuyarak öğrenebilirsiniz.

İSTANBUL Teknik Üniversitesi’nin Ayazağa Kampusu’nda açılan Mustafa İnan Kütüphanesi, Türkiye’nin en modern ve teknik bilimler açısından en zengin kütüphanesi olma özelliğini taşıyor. 500 binden fazla kitabın yer aldığı Mustafa İnan Kütüphanesi’nin sadece raf uzunluğu 13.4 kilometreyi buluyor. Yedi bin nadir eserin özel bir bölümde korunduğu kütüphanede üzerinden 800’ü basılı olmak üzere 15 binden fazla bilimsel dergiye de yedi gün 24 saat boyunca ulaşmak mümkün.

Kütüphanenin aynı anda 1250 öğrenciye hizmet verebildiğini söyleyen İTÜ Rektörü Prof. Faruk Karadoğan, 3 milyon YTL’lik abonelik sisteminin dünyanın her tarafındaki bilimsel makale, kitap ve araştırmaları öğrenci ve öğretim üyesinin ayağına getirdiğini söyledi. Mezunların projeye büyük destek verdiklerini hatırlatan Prof. Karadoğan, "Sadece 400 İTÜ mezununun 2 milyon YTL’lik katkı yaptığını belirterek, "Bu bile tek başına 60 bin mezunun bir araya geldiği zaman neler yapabileceğinin göstergesidir" dedi. Kütüphane ile birlikte kitap yazımını destekleyip teşvik etmek için yeni bir atılım içinde olduklarını belirten Prof. Karadoğan, "Kitap yazacak öğretim üyelerine çeşitli imkánlar tanıyacağız. İsteyene dizüstü bilgisayar vereceğiz. Böylece kendi kütüphanemizde kendi kitaplarımızın sayısının artmasını sağlayacağız" diye konuştu. Prof. Karadoğan, amaçlarının öğrenci ve öğretim üyelerinin vakitlerinin büyük bolümünü kapusta geçirmelerini sağlamak olduğunu vurgulayarak, "Bunun için her türlü imkánı ayaklarına getiriyoruz. Yüzme havuzundan futbol sahasına, internetten alışveriş merkezine kadar her şey kampusta mevcut. Böylece araştırma için daha fazla vakit kalacak" dedi.

Kütüphane hakkında bazı faydalı bilgiler

500 bin cilt kitap

7 bin nadir eser

7/24 saat internet hizmeti

Yıllık 3 milyon YTL yayın alım bütçesi

Kendi kendine ödünç kitap imkánı

İTÜ’de yapılan doktora tezlerinin özetleri

Bir Bilim Adamının Romanı

Oğuz Atay’ın TÜBİTAK’ın önerisi ve desteği ile yazdığı "Bir Bilim Adamının Romanı" isimli benzersiz çalışmanın kahramanı. Devrin edebiyaçılarıyla olan dostluğu, Türk müziği konusundaki hassasiyeti, geniş birikimi ve kurduğu sıcak ilişkiyle bütün öğrencilerinin zihninde müstesna bir yer edinen Prof. Mustafa İnan, nüktedan kişiliğiyle de bir efsaneye dönüşmüştü.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-kutuphanenin-raf-uzunlugu-13-kilometre_60188.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!