Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu meydandan ortama enerji yayılıyor

BIG, Topotek1 ve Superflex’in ortaklaşa tasarladığı Superkilen masterplan projesi 2013’e güçlü bir başlangıç yaptı. 2013 AIA (American Institute of Architects) Ulusal Onur Ödülü’nü alan proje ayrıca Architect Dergisi’nin “Annual Design Review” (Özel Yıllık Sayısı) için en iyi kentsel tasarım kategorisinde yayımlanmak üzere davet aldı.

  • Superkilen projesi
  • Bu meydandan ortama enerji yayılıyor
  • Bu meydandan ortama enerji yayılıyor
  • Bu meydandan ortama enerji yayılıyor
  • Bu meydandan ortama enerji yayılıyor
  • Bu meydandan ortama enerji yayılıyor

Superkilen projesi 2013 AIA-Ulusal Onur Ödülü’nü aldı. Neredeyse 1 mil uzunluğundaki Superkilen projesi Danimarka’nın etnik çeşitliliği en yüksek, sosyal bakımdan en zorlu bölgelerinden birinde, yerel ve küresel ölçekte güçlü bir kimlikle özgün bir kentsel mekân yaratıyor. Kırmızı, siyah ve yeşil olarak üç ayrı renkle bölgelere ayrılmış bu park bölgede yaşayan ve 60 farklı kültürden gelen insanların, geldikleri yerlerden getirilen nesneleri içeren dev boyutlu bir sergi mekânı olarak işlev görüyor. Farklı yüzey ve renkler, parkta bulunan nesnelere yeni, hareketli bir çevre yaratmak üzere bütünleştirilmiş. Projenin inşaatına 2009’da başlanmış ve Haziran 2012’de park halka açılmış.

Projenin Amerikan Mimarlar Enstitüsü (AIA) 2013 Ulusal Onur Ödülü’nü almasıyla ilgili büyük jürinin yorumu şöyle: “Bu proje ‘eğlence’ kelimesinin hayata geçmiş hali gibi. Tam anlamıyla özgün denemez ancak seyretmesi çok çarpıcı. Estetik yaklaşımı takdire değer. Doğal olmaya öykünmüyor aksine açık ve dürüst bir biçimde yapay. Projenin en heyecan verici boyutu çok farklı tipte kullanıcıları bir araya getirmesi. Renkleri cesurca kullanması ve sergilenen sosyal etkileşime olanak veren sanat yapıtlarıyla ortama enerji veriyor. Metruk bir alandan bir vaha yaratan Superkilen projesi ciddi maliyet kısıtlamaları olmasına karşın açık fikirli bir yaklaşımla neler yapılabileceğinin bir kanıtı.”

Proje YAPI Dergisi’nin 373.  sayısında da (Aralık 2012) geniş olarak yer almıştı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-meydandan-ortama-enerji-yayiliyor_104040.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!