Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Nasıl İhale?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Glokal ve Kentler Diplomasisi Dünya Enstitüsü tarafından 12-15 Nisan 2007 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen "4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi" organizasyonu ile ilgili olarak ilginç iddialar ortaya atılmaya başlandı. İki yıl önce yapılan ve dünyanın değişik ülkelerinden 91 kentin belediye başkanı, başkan

Vatan Gazetesi
1 Bu Nasıl İhale?

stanbul Büyükşehir Belediyesi ile Glokal ve Kentler Diplomasisi Dünya Enstitüsü tarafından 12-15 Nisan 2007 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen "4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi" organizasyonu ile ilgili olarak ilginç iddialar ortaya atılmaya başlandı. İki yıl önce yapılan ve dünyanın değişik ülkelerinden 91 kentin belediye başkanı, başkan yardımcısı ve valinin katıldığı zirvenin organizasyonu ile ilgili iddialar CHP adayı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gündeme getirildi.

Kılıçdaroğlu’nun, "Uluslararası bir konferans yapıldığı söyleniyor. Büyük paralar ödeniyor. Bunun sonuçlarını biz de merak ediyoruz. Konferansa kaç kişi katıldı? Ne kadar otel masrafı ödendi? Bu parayı niçin İstanbul Büyükşehir Belediyesi ödedi? Uluslararası konferanslar düzenleyen kuruluşlara değil de niçin böyle bir kişiye verildi? Bunu soracağız" demişti. Bu açıklamanın ardından organizasyonu, AKP’ye yakınlığı ile bilinen işadamı Alim Sudaş’ın sahibi olduğu Eve Turizm Seyahat ve Ticaret Anonim Şirketi’nin 4 milyon 750 bin liraya aldığı ortaya çıktı.

"İstanbul’a prestij kazandırdık"

Bu gelişmelerin ardından önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi yazılı bir açıklama yaparak, organizasyon için Eve Turizm’e 4 milyon 750 bin lira ödendiğini doğruladı. Belediye açıklamasında, "Ödemenin tamamı, 12-15 Nisan 2007 tarihleri arasında düzenlenen 4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi’ne aittir. Yapılmış olan hizmetin bedelleri kanuna uygun belgelerle ibraz edilmiştir. Harcamaya ilişkin dosya Sayıştay tarafından 2007 yılında incelenmiş ve sorunsuz bir şekilde denetimden geçmiştir. Söz konusu zirve uluslararası bir organizasyon olup İstanbul için prestij vesilesi olmuştur" denildi.

Sudaş’ın avukatından açıklama

Alim Sudaş’ın avukatı Yıldız Seferinoğlu da, 1987 yılında kurulan Eve Turizmin, 18 Nisan 2005 tarihinde Sudaş tarafından satın alındığını hatırlatarak şirketin büyük bir organizasyon düzenlediğini söyledi. Açıklamada "Katılımcıların sayısı, sunulan hizmetlerin niteliği ve maliyeti değerlendirilmeden sayın Kılıçdaroğlu, müvekkillerim Alim Sudaş ile Eve Turizm A.Ş. isimlerini zikrederek, haklarında bir yolsuzluk ve usulsüzlük dosyası varmış izlenimi vermiştir" denildi.

Bu karşılıklı açıklamaların ardından, ihaleyle ilgili ilginç detaylara ulaşıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, bu zirveyle ilgili organizasyon ihalesini, "4. Dünya Belediye Başkanları Zirvesi Toplantı Organizasyonları, Tanıtım ve Duyuru Çalışmaları hizmet alım işi" başlığı altında, 01 Mart 2007 tarihinde resmi internet sitesi üzerinden ilan etti. 27 Mart 2007 tarihinde de ihaleyi, tek katılımcı firma olan belediye şirketlerinden İstanbul Kültür ve Sanat Ürünleri A.Ş.’ye 775 bin 840 liraya ihale etti. İhale ile ilgili sözleşme 06 Nisan 2007 tarihinde imzalandı.

İhale duyurusu

Kültür A.Ş., 775 bin liraya aldığı bu ihaleyi, 4 milyon 750 bin liraya Eve Turizm’e verdi. İhale duyurusunda işin niteliği ve miktarı olarak, "Yurtdışı ve yurt içinden yaklaşık bin kişinin katılacağı, uluslararası organizasyonu içeren hizmet alımı" ibaresi konuldu.

Faturalar belediyeye

Belediyeden ihaleyi Kültür A.Ş. aldığı halde, taşeron olarak işi alan Eve Turizm Seyahat ve Ticaret A.Ş. organizasyon giderleri için faturaları belediyeye kesti. Belediyeye kesilen 3 faturada, salon kira bedeli olarak 184 bin 422 lira, konaklama gideri olarak 2 milyon 548 bin 800 lira, ikram, etkinlik ve organizasyon hizmet giderleri olarak 2 milyon 16 bin 778 lira ödendiği görülüyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-nasil-ihale_67677.html

Read Comment Section
1 Yorum Yorum Yaz
  • eger bu yazilanlar dogru ise cok ayip ama camur at izi kalsin mantigi ile bir haberse bu cukurluktur. bu cok önemli elinizdeki belgeleri savcliga suc duyurusunda bulunun, ihale kultur as yapmissa fatura belediyeye nicin kesiliyor? baska bir ihale veya organizasyonla karistirilmasin. YANITLA
1 yorumdan 1 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!