Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Ne Cüret

Dışişleri Bakanlığımıza başvuran Fransa, Türk firmalarının Mostar Köprüsü'nün inşaatından geri çekilmesini istedi. Fransızlar, ihaleye sadece kendi

Akşam
Bu Ne Cüret

b>Dışişleri Bakanlığımıza başvuran Fransa, Türk firmalarının Mostar Köprüsü'nün inşaatından geri çekilmesini istedi. Fransızlar, ihaleye sadece kendi firmalarının katılmasını istiyor.

Fransa ile Türkiye arasına tarihi Mostar Köprüsü girdi. 1993 yılında Hırvatlar tarafından yıkılan Mostar Köprüsü inşaatını Türk firmalar başarı ile yürütürken, Fransa, BM denetiminde yapılan inşaatın son aşaması olan 'Kule İhalesinin' kendi firmalarına verilmesini istedi. Fransa, 3 milyon Euro'luk ihalenin kendilerine verilmemesi halinde, Mostar Şehri'nin yeniden inşası için vaat ettiği 'kültür katkısını' çekeceği tehdidinde bulundu. Fransa Dışişleri Bakanlığı, Türk Dışişleri Bakanlığı'na resmi bir yazı göndererek, Türk firmalarının ihaleye katılmamalarını istedi.

MGK'nın tepkisi

Fransa'nın bu talebi Dışişleri Bakanlığı'nda tepki ile karşılanırken Milli Güvenlik Kurulu da olaya müdahale etti. MGK, Türk firmalarının kesinlikle Kule İhalesi'nden çekilmemelerini istedi. MGK'nın kararı üzerine Dışişleri Bakanlığı da Türk firmalarına birer yazı göndererek, isteyen firmaların Mostar Köprüsü Kule İhalesi'ne katılabileceğini duyurdu.

1993 yılında Bosna savaşı esnasında Hırvatlar tarafından bombalanarak yıkılan tarihi Mostar Köprüsü'nün eski haline getirilmesi için yoğun bir çalışma sürüyor. Erbu İnşaat Kollektif Şirketi tarafından aslına uygun olarak yeniden inşa edilen Mostar Köprüsü, üç aşamada tamamlanacak. Çevre araştırma, temel güçlendirme ve kemer inşaatı Türk firmalar tarafından yapılan Mostar Köprüsü'nün kule inşaatları ile ilgili ihalesinin Nisan-Mayıs 2003 tarihinde gerçekleşeceği belirtildi.

Hırvatlar bombaladı

Dışişleri Bakanlığı verilerine göre, Türk inşaat firmaları Şubat 2002 tarihinde ihale edilen ve Mart 2002 tarihinde başlanan Mostar Köprüsü inşaatı ile ilgili olarak şimdiye kadar 4 milyon Euro harcadılar. Dünya Bankası'nın belirlediği tarihten daha kısa sürede yürütülen Mostar Köprü inşatı ile ilgili denetimler dün başladı. Bundan sonra mart ayının ilk haftasında kemere ilk taş konulacak ve kemer inşaatı üç ay içinde tamamlanacak. Bu tarihten sonra da Kule inşaatına geçilecek.

Bir simgeydi

Bugün Yugoslavya'nın Bosna-Hersek Federasyonu'nda bulunan Mostar Köprüsü, 1566 yılında Mimar Sinan'ın öğrencisi Hayrettin tarafından inşa edildi. Narin siluetiyle kentin simgesi oldu ve 28.60 m açıklığı ile Avrupa'nın en büyük açıklıklı taş köprü olma rekorunu yüzyıllarca taşıdı. Köprü, Boşnaklar ile Bosnalı Hırvatlar arasında 1993-94 yılları arasında meydana gelen ve kenti ikiye bölen savaşta, 9 Kasım 1993'te Hırvatlar'ın attığı bir obüs mermisiyle yıkıldı. Köprünün yeniden inşaasıyla ilgili ihaleyi kazanan ve bugüne kadar başarıyla yürüten ER-BU adlı Türk şirketi, köprünün tarihsel dokusunu bozmamak için 16. yüzyıl Osmanlı taş yapı geleneğine uygun olarak, el işçiliği ile çalışıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-ne-curet_3439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!