Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Rezalete İzin Vermeyin

Doğan Grubu’na ait Ortadoğu Otomotiv tarafından, Hilton Oteli arazisine rezidans ve iş merkezi yapılmasına imkan veren plan tadilatı teklifi, AKP’li Sefer Kocabaş’ın başkanı olduğu, 5 AKP, 2 CHP ve bir ANAVATAN’lı üyeden oluşan 9 kişilik İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nda görüşülecek.

Akşam Gazetesi
Bu Rezalete İzin Vermeyin

b>Aydın Doğan’ın, Hilton Oteli arazisine rezidans ve iş merkezi yapma talebi İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin gündemine geldi. Şişli Belediyesi’nin rezidans yapımına imkan veren plan tadilatını onaylanmasının ardından, aylardır İstanbul Büyükşehir Belediyesi Planlama Müdürlüğü’nde bekletilen plan talebi bu ayki meclis gündeminde yer aldı.

Hilton’a rezidans yapma plan teklifi, ayrı ada, pafta olarak meclis gündemine gelmezken, Şişli’nin bölgesel planı olarak “Şişli Merkez ve Çevresi” imar planı içinde yer aldı. 10 Eylül 2007 Pazartesi günü ilk meclis toplantısında, “Şişli Merkez ve Çevresi” imar planı gündemin 444. maddesi olarak yer aldı.

Değeri bir anda 12 kat artacak
Doğan Grubu’na ait Ortadoğu Otomotiv tarafından, Hilton Oteli arazisine rezidans ve iş merkezi yapılmasına imkan veren plan tadilatı teklifi, AKP’li Sefer Kocabaş’ın başkanı olduğu, 5 AKP, 2 CHP ve bir ANAVATAN’lı üyeden oluşan 9 kişilik İmar ve Bayındırlık Komisyonu'nda görüşülecek. Doğan’ın talebi, 63 dönümlük araziyi aldığı sırada 43 bin metrekare olan kapalı inşaat alanı bir anda 243 bin metrekareye çıkacak. Uzmanlar Emekli Sandığı’ndan 255 milyon dolara satın alınan arazinin ve otelin değerinin bu plan değişikliği ile birlikte 3 milyar dolara çıkacağını ve kamunun en az 2.5 milyar dolar zarara uğratılacağını söylüyor.

Top 348 üyeli mecliste
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nin İmar ve Bayındırlık Komisyonu, öncelik vereceği dosyalar arasına alması ve rapor hazırlaması halinde, rapor Belediye Meclisi’nde görüşülecek. İBB Meclisi'nde 227 AKP'li, 74 CHP’li, 21 ANAVATAN’lı, 12 DP’li, 3 SHP’li, 3 SP’li, 2 DSP’li, 5 bağımsız toplam 348 üye bulunuyor.

Bölge SİT alanı ilan edilmişti
Anıtlar Kurulu, bölgeyi SİT alanı ilan etti. Kurul kararına göre, Aydın Doğan, bu hayalinden vazgeçmek durumunda da kalabilir. İstanbul II. Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, 11 Nisan’da aldığı kararla, bölgeyi SİT alanı ilan ederken, Hilton Otel Binası’nı da taşınmaz kültür varlığı olarak da tescil etti.

Söz sahibi Anıtlar Kurulu
Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Sekreteri Tayfun Kahraman da, Anıtlar Kurulu’nun bölgeyi SİT alanı ilan etmesiyle Şişli Belediyesi'nin kabul ettiği planın geçersiz olduğunu, artık söz sahibinin kurul olduğunu belirterek, Şişli Belediyesi’nin 2.5 emsalli, ticaret+konut+turizm lejantlı planına karşın, SİT alanı olduğu için o bölgeye koruma amaçlı planın yapılabileceğini söyledi. Kahraman, plan için kurulun söz sahibi olduğunu belirterek “bir çivi bile çakılsa artık kurulun izni gerekecek” dedi.

‘50 yıl öncesinin izni’
Dilekçede, parsellerin yaklaşık 50 yıl önceki şartlarda kaldığı, imar planının çözüldüğü, 0.7 olan emsalin çevreye ve komşu parsellere önerilen yapılanma şartlarının gerisinde kalındığı gerekçesiyle zemin altı yapılanmaları dahil edilmeden emsalin 2.7 yapılanma şartı isteniyor.

Bu üyeler hazırlayacak
İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu Aydın Doğan’ın Hilton Oteli arazisine rezidans yapma imkanını sağlayacak plan tadilatı hakkında rapor hazırlayacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar ve Bayındırlık Komisyonu 7 AKP’li ve 2 CHP’li olmak üzere toplam 9 üyeden oluşuyor. Hazırlanacak raporun meclis kararı üzerinde etkili olması bekleniyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-rezalete-izin-vermeyin_56287.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!