Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Şehrin İnsanları Zehir Soluyor!

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Meltem Tor, Dünya Sağlık Örgütü'nce akciğer kanserine yol açtığı resmen ilan edilen dış ortam hava kirliliğinin önemli bir bileşeni partikül madde kirliliğinde, Zonguldak'ın ilk 5 il içinde yer aldığını söyledi.

yapi.com.tr
Bu Şehrin İnsanları Zehir Soluyor!

DHA'nın haberine göre, Prof. Dr. Meltem Tor, Amerika ve Hollanda'da yapılan çalışmalarda, hava kirliliği olan bölgelerde yaşayanların ömrünün, kirliliğin olmadığı bölgelerde yaşayanlara göre 1-2 yıl daha kısa olduğunun belirlendiğini söyledi. Prof. Dr. Tor, gelişmekte olan ülkelerde partiküler madde ve kükürtdioksit nedeniyle yılda 500 bin kişinin öldüğünün tahmin edildiğini vurguladı.

Zonguldak, havası en kirli 5 il arasında

Prof. Dr. Tor, Zonguldak kent merkezindeki hava kirliliğinin ana nedeninin de özellikle kış aylarında evsel ısınmadan, endüstriyel tesislerden ve trafikten kaynaklanan partiküler madde kirliliği olduğunu söyledi. Zonguldak'ın partiküler madde kirliliğinde Türkiye genelinde ilk 5 il arasında yer aldığına vurgu yapan Prof. Dr. Tor, "Zonguldak maalesef zehir soluyor. Konutlarda kullanılan yakıtların kalitesiz oluşu, kaçak kömür kullanımı, yakma sistemlerinin uygun olmayışı hava kirliliği nedenleri arasında" dedi. Prof. Dr. Tor, şöyle konuştu:

"Evsel ısınmada kullanılan özel sektör kömürlerinde kül ve uçucu madde oranları yüksektir. Bu kömürler koklaşabilir olduğundan, yanma sonrasında başta partiküler madde olmak üzere uçucu organik bileşikler, poliaromatik hidrokarbonlar, siyah karbon ve karbonmonoksit gibi kirleticiler atmosfere salınmaktadır. Ayrıca yanma sonucunda oluşan küller de sokaklarda bekletilmekte ve rüzgarın etkisi ile partikül madde kirliliğini arttırmaktadır. Kent merkezinin hemen arkasında yükselen dağlar ve engebeli, topografik yapı nedeniyle yeterince atmosferik dispersiyon (dağılma) oluşamamakta ve özellikle kış aylarında ve akşam saatlerinde yüksek oranda hava kirliliği görülmektedir."

Sanayi tesisleri ve trafik etkisi

Prof. Dr. Tor, ildeki sanayi tesislerinden kaynaklanan hava kirliliğinin büyük çoğunluğunun ise Türkiye Taşkömürü Kurumu müesseselerinden, Çatalağzı Termik Santrali'nden ve Erdemir'den kaynaklandığını ifade etti.

Trafikteki motorlu taşıtların da hava kirliliğine neden olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Tor, "Zonguldak şehir merkezinin çok dar bir alana yerleşik olması, çevre yolunun bulunmaması nedeniyle motorlu taşıt kaynaklı hava kirliliği işlek caddelerde ciddi problemler olusturmaktadır. Egzos gazlarından atmosfere salınan ve kanserojen etkilerinin olduğu bilinen uçucu organik bileşiklerin konsantrasyonları, Zonguldak bölgesinde yapılan çalışmalarda özellikle kış aylarında anlamlı şekilde yüksek bulunmuştur" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-sehrin-insanlari-zehir-soluyor_113953.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!