Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Bu Tesis Çevreye Duyarlı Bir Tesis Olacaktır''

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Ekonomi Bakanı Moon Jae Do'nun katılımıyla İzmit'in Alikahya Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi'nde POSCO ASSAN TST Çelik Sanayi AŞ'nin paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisinin temel atma törenini gerçekleştirildi.

yapi.com.tr / AA
''Bu Tesis Çevreye Duyarlı Bir Tesis Olacaktır''

Foto: Tahir Turan Eroğlu (AA)

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Ekonomi Bakanı Moon Jae Do'nun katılımıyla İzmit'in Alikahya Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi'nde POSCO ASSAN TST Çelik Sanayi AŞ'nin paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisinin temel atma törenini gerçekleştirildi.

Törende konuşan Çağlayan, ''Ülkeye yatırım yapan, taş üstüne taş koyan, ister yerli, ister uluslararası her yatırımcının başımızın üstünde yeri vardır'' dedi.

Bakan Çağlayan, temeli atılan tesisin yıllık 200 bin ton üretim kapasitesine sahip olacağını hatırlatarak, bu yatırımın Türkiye açısından çok büyük değer ifade ettiğini söyledi. Üretim kapasitesinin kısa süre içinde 1 milyon tona ulaşmasını hükümet olarak beklediklerini vurgulayan Çağlayan, Koreli yatırımcılara şöyle seslendi:

''Üretimde 1 milyon tona çıktığınız zaman, ihracata vereceğiniz, cari açığın, ithalatın azalması noktasında vereceğiniz destek, Türkiye'nin istihdamına, üretimine, ekonomisine vereceğiniz destek, bu yatırımı çok anlamlı hale getirecektir. Bugün yapılan bu yatırım aslında POSCO'nun Assan ile birlikte yeni yatırımlar yapma noktasındaki hevesini fazlasıyla artıracaktır. Türkiye, bana göre dünyada yatırım yapma konusunda en güvenilir limanların başında gelmektedir. Bugün ülkemize ilk 7 ayda, geçen yılın tamamında gelen toplam doğrudan yabancı sermaye kadar bir giriş olmuştur.''

Güney Kore, POSCO Assan, Türkiye'nin 18 ülkeyle yapmış olduğu Serbest Ticaret Anlaşması kapsamındaki tüm desteklerden de faydalanmasını sağlayacaktır. Bu yatırım, üretime geçer geçmez, Türkiye'nin her yıl bu sektörde olan ithalatında 100 milyon dolarlık bir azalma ve her yıl 240 milyon dolar ihracat yapma kapasitesini ve kabiliyetini ortaya çıkartacaktır. Yapılan yatırımın yüzde 40'ının ihraç edilmesi hedefleniyor.''

''Bu proje Türkiye'de çelik endüstrinin gelişimini hızlandıracak, ülkenin en önemli paslanmaz çelik kullanıcıları olan otomotiv ve inşaat sektörünün büyümesine katkıda bulunacaktır''

Güney Kore Ticaret, Sanayi ve Ekonomi Bakanı Moon Jae Do, geçen yıl OECD ülkeleri arasında birinci ve G-20 ülkeleri arasında da ikinci olan Türkiye'nin önemli bir ekonomik performans gösterdiğini hatırlatan Bakan Moon, şöyle konuştu:

''Avrupa ve Asya'yı bağlayan Türkiye'nin jeopolitik avantajları küresel yatırımcıların gözlerini Türkiye'ye çevirmektedir. Ülkelerimizin içten bağlılığına ve Türkiye'nin potansiyeline dikkat eden POSCO ve Hyundai Otomotiv gibi birçok Kore şirketi de Türkiye'ye girmişlerdir. Bu şirketlerimiz yatırımlarını daha da büyütmek istemektedirler. Bugünlerde görüşülmekte olan Kore-Türkiye Serbest Ticaret Anlaşması'nın (FTA) imzalanmasından sonra iki ülke arasındaki yatırım ve ekonomik işbirliğinin hızla artacağına inanmaktayız.


Foto: Tahir Turan Eroğlu (AA)

POSCO'nun yatırımı hem ölçek büyüklüğü olarak hem de Türk sanayisine yapacağı etki olarak büyük bir anlam ifade etmektedir. Bu proje Türkiye'de çelik endüstrinin gelişimini hızlandıracak ve ülkenin en önemli paslanmaz çelik kullanıcıları olan otomotiv ve inşaat sektörünün büyümesine katkıda bulunacaktır.''

Kurulacak olan yassı paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisinin yaratacağı istihdam ve yapacağı ihracatın dış ticaret dengesine olumlu etkisi olacağını vurgulayan Moon, "Tesis POSCO'nun Orta Doğu ve Avrupa'ya köprü kurarak paslanmaz çelik küresel piyasasına girişini daha da hızlandıracaktır. Çelik ve otomotiv sektörlerindeki aktif işbirliği ve ticaret örnek alınarak ilerde daha farklı bir alandaki başarı için iki ülkenin işbirliğinde bulunabileceği bir fikrimi sunmak isterim. İnşaat ve altyapı sektörlerinde her iki ülkenin de rekabet üstünlüğü vardır. Bu rekabet gücü karşılıklı işbirliğiyle Orta Doğu ve Orta Asya'ya doğru bir ilerleme yapılabilir".

''Kocaeli sanayinin getirdiği avantajlar yanında dezavantajlarını da aynı anda yaşandığı kentimizdir''

Kocaeli Valisi Ercan Topaca, Kocaeli'nin Türkiye'deki sanayi üretiminin yaklaşık yüzde 10'unu, toplam ihracatın yüzde 12'sini ve ithalatın yüzde 18'ini gerçekleştirdiğini söyledi.

İki denize kıyısı olan Kocaeli'nin ulaşım avantajları ve limanlarıyla yatırım açısından çok cazip bir coğrafyada bulunduğunu dile getiren Topaca, kentte yetişmiş insan kaynağı bakımından yatırımcılar açısından önemli avantajların bulunduğuna dikkati çekti.

''Kocaeli sanayinin getirdiği avantajlar yanında dezavantajlarını da aynı anda yaşandığı kentimizdir'' diyen Topaca, şöyle konuştu:

''Özellikle havanın, suyun kirlenmesiyle ortaya çıkan çevre sorunları ülke ve kent gündemini her zaman meşgul etmektedir. Çevre sorunlarının çözümü için yerel ve ulusal ölçekte tedbirler almıştır. Kocaeli'de gökyüzünün temizlenmesi, sanayi ve evsel atıklarını arıtılması ile fabrika bacalarından çıkan gazların kontrol altına alınması için ciddi yatırımlar yapılmıştır. Alınan tedbirler sonucunda çevre sorunlarının çözümünde önemli mesafeler katedilmiştir. Hava ve sudaki kirlilik sorunlarını yaşayan vatandaşlarımız çevre konusunda çok duyarlı ve takipçi özelliğe sahiptir. Kentin hukukunu korumakla görevli bir yetkili olarak bu konularda ben de çok duyarlı davranmaya çalışıyorum. Halkımızı bu konudaki hassasiyetini her zaman anlamaya çalışıyorum. Bu sebeple aynı hassasiyeti bütün yatırımcılardan da bekliyoruz.''


Foto: Tahir Turan Eroğlu (AA)

''Ürettiği ürünün her aşamasında çevreye duyarlılık ilkesinden taviz vermeden çalışılacaktır''

Kibar Holding Üst Yöneticisi (CEO) Ali Kibar, yaklaşık 40 yıldır sanayiciler olarak Türkiye ekonomisinin büyümesi ve gelişmesi için çalıştıklarını söyledi.

Dünya çelik devlerinden biri olan POSCO ve Güney Kore'nin önde gelen firmalarından Daewoo International ile kuracakları yassı paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisinin Türkiye ekonomisine yerli katma değer yaratacağını ifade eden Kibar, şöyle konuştu:

''Mayıs 2013'ten itibaren fabrikamızda üretilen ürünler yurtiçi ve dışı piyasalarda tüketiciler ile buluşacaktır. Çelik tüketimi gelişmiş ülkelerde kişi başına yıllık ortalama 600-800 kilogram arasındadır. Bu oran Güney Kore'de kişi başına ortalama bin 266 kilogram civarındadır. Ülkemizde ise bu oranın geçen yıl başı ortalamasının 325 kilogram seviyelerinde gerçekleştiğini görmekteyiz. Buradan çıkartacağımız sonuç, yolun çok önemli bir kısmını katettiğimiz ama hala yapılması gerekenler olduğunu görmemizdir.''

"POSCO şirketler grubu olarak sadece demir-çelik ve kaynak geliştirme konularında değil, inşaat, enerji, bilişim teknolojileri, elektrik üretimi gibi konularda da faal olmayı umut ediyoruz"

POSCO Üst Yöneticisi (CEO) Chung Joon-Yang da 2010 yılında Bursa'da karbon çeliği servis merkezini açtıklarına değinerek, şunları kaydetti:

''Türkiye'de endüstri ışık hızı yol almaktadır. POSCO şirketler grubu olarak sadece demirçelik ve kaynak geliştirme konularında değil, inşaat, enerji, bilişim teknolojileri, elektrik üretimi gibi çeşitli konularda da faal olmayı umut ediyoruz. Dünyanın üçüncü büyük ve lider çelik üreticisi olan POSCO'nun 36 üretim tesisinde 170 bin kişi istihdam ediliyor. Şirketimizin satış geliri ise 27,9 milyar dolardır. Aralarında Hindistan, Brezilya, ABD, Meksika, Kanada, Japonya, Avustralya ve Güney Afrika'nın da bulunduğu toplam 20 ülkede 36 tesisimiz bulunmaktadır.''

Güney Koreli Pohang Iron and Steel Company (POSCO), Kibar Holding ve Daewoo International ortaklığıyla Kocaeli'de yaklaşık 350 milyon dolara kurulacak yassı paslanmaz çelik soğuk haddeleme tesisinin ortaklık anlaşması 6 Ocak'ta imzalanmıştı.

Asım Kibar Organize Sanayi Bölgesi'nde 2013 yılında tamamlanacak olan tesiste yaklaşık bin kişinin istihdam edileceği öğrenildi.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-tesis-cevreye-duyarli-bir-tesis-olacaktir_89246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!