Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Vadide Kongre Yapılır!

Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yıkıldığı gün görüştüğümüz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Uçak, büyük bir tereddüt içerisindeydi. "Merkezi IMF toplantılarına yetiştirebilirsek ne âlâ!" diyordu. Aradan bir yıl geçti, merkez tamamlandı, IMF ve Kazak yetkililerini ağırladı. Yıkım günü tereddüt yaşayan Uçak, bize güle

Zaman CumaErtesi
Bu Vadide Kongre Yapılır!

Bir yıl gibi kısa bir sürede bitirilen İstanbul Kongre Merkezi, IMF ve Dünya Bankası toplantılarında verdiği sınavdan tam not almayı başardı. 186 ülkeden yaklaşık 13 bin kişiyi ağırlayan merkez, bu sayede ilk kez görücüye çıkmış oldu. Toplantılar esnasında herhangi bir aksaklık yaşanmaması için 10 bin kişilik bir ekip çalıştı. Bir hafta süren toplantılar, aslında İstanbul için böylesine modern bir kongre merkezinin nasıl da hayatî bir önem taşıdığını gösterdi. Çünkü kongre turizmi, İstanbul gibi bir dünya şehrinin rakiplerine fark atmasında önemli bir boşluğu dolduruyor.

Toplantılar sırasında İstanbul'daki oteller adeta bayram yaptı. Katılımcıların şehre yaklaşık 50 milyon dolar bıraktığı tahmin ediliyor. Kongre Merkezi, IMF toplantılarının hemen arkasından bu kez de Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev ve beraberindeki 800 kişilik bir grubu misafir etti. Yaklaşık 1.000 işadamının katıldığı toplantılarda ticarî anlaşmalar imzalandı. Kısa bir süre önce farklı milletlerin ekonomi önderlerinin gezindiği toplantı salonlarında, bu kez farklı bir tablo oluşmuştu. Kazakistan ve Türkiye arasındaki sıcak ilişkiler, işadamları ve devlet büyüklerinin yüzlerine yansımıştı. Kısa aralıklarla gerçekleşen bu iki büyük toplantı, kongre merkezinin İstanbul'a neler kattığının en büyük göstergesiydi.

İstanbul Kongre Merkezi'ne kazma vurulduğu ilk günlerde farklı çevreler tepki göstermişti. Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nin yıkılması, sanatçıların tepkisini çekmişti. Hatta projeyi, 'İstanbul'a ihanet' şeklinde yorumlayanlar bile olmuştu. İnşaatın başladığı ilk günlerde bir araya geldiğimiz İstanbul Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Abdurrahman Uçak, 'Kongre merkezini IMF toplantılarına yetiştirebilecek miyiz?' diye bir kaygı taşıyordu. Son görüşmemizde ise rahatlığı her halinden belliydi. İstanbullulara verdikleri sözü yerine getirmelerinin sevincini yaşıyordu. Birlikte kongre merkezini gezdik. Binanın özelliklerini kendisinden dinledik. Muhsin Ertuğrul Tiyatrosu'nun son çalışmalarının tamamlanıp bir ay sonra sanatseverlerin hizmetine gireceğini öğrendik. Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu'nun mobil açılıp kapanan bir çatıyla örtülüp kongre merkeziyle bütünleştirilmesi de düşünülüyor.

Semt isimleri, toplantı salonlarına verildi

Kongre merkezi, toplamda 330 milyon TL'ye mal oldu. Adeta bir yer altı şehrini andıran binanın inşaatında işçiler, çift vardiyalı olmak üzere 24 saat çalıştı. Merkezi, IMF toplantılarına yetiştirebilmek için 5 bin kişilik bir ekip ter döktü. Bir vadi içerisinde bulunan kongre merkezi, çevresindeki otellere yakınlığı ile büyük bir avantaj sağlıyor. Misafirler, kara ve denizyolunu rahatça kullanabiliyor. Hal böyle olunca merkezde kongre düzenlemek isteyen kuruluşların da sayısı artıyor. Milli Savunma Bakanlığı, ilerleyen günlerde vadide toplantı yapmak için girişimlerini sürdürüyormuş.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-vadide-kongre-yapilir_74148.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Peli İle Hijyenik Zeminler

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!