Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Yapıyla Ortak Bulamayız Diyen Eczacı'da Hisseler 'Dip'

Eczacıbaşı İlaç, çok sayıdaki iştiraki, Kanyon Projesi yatırı ile bir holding ve gayrimenkul şirketi görünümünde olduğu için gruba stratejik ortak veya yatırımcının bulmanın zorlaştığını bildirdi.

Referans Gazetesiczacıbaşı İlaç, çok sayıdaki iştiraki, Kanyon Projesi yatırı ile bir holding ve gayrimenkul şirketi görünümünde olduğu için gruba stratejik ortak veya yatırımcının bulmanın zorlaştığını bildirdi. Eczacıbaşı İlaç tarafından dün yapılan açıklamada, temmuz ayı içerisinde, ilaç sektöründe faaliyet gösteren bağlı ortaklıklardaki payın, yeni bir yapı içerisinde değerlendirilmesi amacı ile, Merill Lynch'e yetki verildiği hatırlatıldı. 2003 yılındaki yeniden yapılan çalışmalarında da benzer zorlukların yaşandığı ifade edilerek, şirketin ilaç işi ilgili faaliyetlerinin, sadece bu işle uğraşan bir bağlı ortaklıkta toplanması gerekliliğinin ortaya çıktığı vurgulandı. Eczacıbaşı İlaç'ın Kanyon Projesi yatırımı nedeniyle bir holding ve gayrimenkul şirketi yapısına sahip olduğu bu nedenle de ilaç faaliyetlerinin etkin yönetilemediği belirtildi.

Faaliyetlerin ayrı yapılar içerisinde yürütülmesine karar verildiğinin altını çizen Eczacıbaşı İlaç, bu doğrultuda yapılan çalışmalar sonucunda Lüleburgaz Üretim Tesisleri'ndeki hisselerinin tamamının, yine şirkete ait olan Eczacıbaşı Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.'ye aynı sermaye olarak konulacağını açıkladı. Üretim tesislerinin devrinin gerçekleştiğini bildiren Eczacıbaşı İlaç, söz konusu şirketin iki yıldır fason üretim yaptığını kaydetti. İlaç işinin faaliyetlerin bağlı ortaklık konumunda bulunan Eczacıbaşı Sağlık Ürünleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından yürütülmesinin sağlanacağı kaydedilerek, varlık devir işlemlerinin 2007'nin ilk yarısında tamamlanacağı vurgulandı.

İlaç'taki hisseler satılabilir
Yapılacak devre ilişkin bedel, Eczacıbaşı İlaç'ın, Eczacıbaşı Sağlık'a olan borcundan mahsup edilecek. Borçla mahsup edilemeyen tutar kalırsa, şirketten nakit olarak tahsil edilecek. Eczacıbaşı İlaç'ın ticari unvanının değiştirilmesi konusu, daha sonra değerlendirilecek. Eczacıbaşı İlaç, yeniden yapılandırma çerçevesinde yatırım ve iştirak ile Kanyon ofis ve alışveriş merkezi faaliyetlerini yürütmesi planlanıyor. Eczacıbaşı Sağlık Ürünleri ise ilaç işiyle ilgili üretim, tedarik, dağıtım ve satış faaliyetlerini yürütecek. Merill Lynch'in çalışmaları sonunda, stratejik ortak veya yatırımcı bulunması durumunda, Eczacıbaşı Sağlık Ürünleri ve gerekli bulunması halinde Eczacıbaşı İlaç Pazarlama ile Eczacıbaşı Özgün Kimyasal Ürünler Sanayi şirketlerine ortak alınması, bin anlamda da bu şirketlere ait bir kısım hissenin satışının düşünübileceği bildirildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-yapiyla-ortak-bulamayiz-diyen-eczacida-hisseler-dip_50807.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!