Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Yaz Suyumuz Var

Avrupa Birliği'nin (AB) istatistik kurumu Eurostat tarafından "Avrupa'nın en kurak ikinci kenti" seçilen İzmir, Büyükşehir Belediyesi'nce alınan önlemlerle 2009 için su sıkıntısını aştı.

Yeni Asır Gazetesi
Bu Yaz Suyumuz Var

Avrupa Birliği'nin (AB) istatistik kurumu Eurostat tarafından "Avrupa'nın en kurak ikinci kenti" seçilen İzmir, Büyükşehir Belediyesi'nce alınan önlemlerle 2009 için su sıkıntısını aştı. Oluşturdukları ilave su kaynaklarıyla bu yaz kentte su sorunu yaşanmayacağını kaydeden İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, "Yağışların azlığı nedeniyle barajların doluluk düşerken, kente yeni su kaynakları yaratmak için harekete geçtik. Bu çerçevede, Manisa Göksu -Sarıkız, Halkapınar ve Menemen kuyularında küresel ısınmayla birlikte ortaya çıkan arsenik sorununun çözümü için 15 milyon euroluk yatırımla 3 arsenik arıtma tesisi inşa edildi. Tesislerin yarı kapasitesi devreye girdi. Böylece yüksek arsenik oranları nedeniyle daha önce verimli olarak kullanılamayan bu kuyuları da sisteme yeniden entegre ettik" dediler.

Menderes'te yeni kuyu

Sarıkız'da 8, Menemen'de 9 ve Halkapınar'da 6 olmak üzere 2008 yılında toplam 23 yeni kuyu açtıklarını kaydeden İZSU Genel Müdürlüğü yetkilileri, Menemen Çavuşköy'deki kuyuların devreye girdiğini, diğer kuyuların da önümüzdeki günlerde devreye gireceğini, Buca'da dinlendirmeye alınan 2 yeni kuyudan da kente su verilmeye başlandığını kaydettiler. Saniyede 1350 litre su kapasitesine ulaşılan yeni kuyularla Tahtalı Barajı'ndan kente verilen suya eşdeğer bir su kaynağı yaratıldığı belirtilirken, Menderes'te de saniyede 250 litre kapasiteli yeni kuyuların açılacağı ifade edildi.

İZSU açıklamasında Ayrancılar mesireliğindeki kaynaktan kış aylarında Kuşadası -Pamucak sahillerinden denize akan saniyede 100 litre su ile Menderes Oğlananası beldesinde kışın kullanılmayan saniyede 250 - 300 litrelik 4 adet kuyunun suyunun da 8.5 kilometrelik hatla Tahtalı Barajı'na aktaracak iletim hattı için ihaleye çıkıldığı belirtildi. Saniyede 400 litre suyun Görece Arıtma Tesisi'ne iletilmesi amacıyla da, projenin ikinci etabında yer alan Oğlananası beldesi Görece Arıtma Tesisi arası 10.5 kilometrelik iletim hattının yapımı için de ihaleye çıkılacağı belirtildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-yaz-suyumuz-var_65948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!