Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bu Yıl 3 Bin Ev Depremden Zarar Gördü

Muğla, Çanakkale, Adıyaman ve Manisa'da meydana gelen depremlerde 3 bin 195 yapıda ağır, 2 bin 890 yapıda ise orta ve hafif düzeyde hasar tespit edildi.

yapı.com.tr/AA
Bu Yıl 3 Bin Ev Depremden Zarar Gördü

Muğla, Çanakkale, Adıyaman ve Manisa'da bu yıl yaşanan depremlerde 3 bin 195 yapıda ağır, 2 bin 890 yapıda orta ve hafif düzeyde hasar meydana geldi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) verilerine göre, Muğla'da 6,5 ve Ege Denizi'nde 6,2 büyüklüğündeki depremler en şiddetli sarsıntılar olarak kaydedilirken, en büyük yıkım da Çanakkale ve Adıyaman'da gerçekleşti.

Muğla'da 3 bin 96 artçı

Muğla'nın Bodrum ilçesindeki Gökova Körfezi'nde meydana gelen 6,5 şiddetindeki yaklaşık 11 saniye süren depremin ardından, büyüklükleri 1,8 ile 5,0 arasında değişen toplam 3 bin 96 artçı sarsıntı kaydedildi. Muğla, İzmir, Aydın ve çevre ilçelerde herhangi can kaybı yaşanmazken, Yunanistan'ın Kos Adası'nda 2 kişi hayatını kaybetti.

Depremden 363 kişi etkilenirken, Bodrum'daki yapılardan 120'sinde ağır, 48'inde orta, 182'sinde hafif hasar oluştu, 8 bina ise yıkıldı. Muğla'nın Datça ilçesinde de 101 hafif, 12 ağır, 7 orta hasarlı bina tespit edildi.

Ege Denizi açıklarında meydana gelen 6,2 büyüklüğündeki depremde ise hiçbir hasar oluşmadı.

Çanakkale'ye 1,5 milyon lira kaynak aktarıldı

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde de şubatta 5,3 şiddetinde üç deprem meydana geldi. Yaşanan depremlerin ardından büyüklükleri 1 ile 5,2 arasında değişen yaklaşık 2 bin 621 artçı sarsıntı oldu. Depremler nedeniyle Ayvacık ve Ezine'ye bağlı 34 yerleşim biriminde çeşitli seviyelerde hasar oluştu.

Çalışmalarda, depremden 7 bin 223 hanede 18 bin 806 kişinin etkilendiği, yapılardan bin 40'ının ağır, 973'ünün az hasar gördüğü belirlendi.

Deprem nedeniyle acil yardım ödeneğinden, bölgede ortaya çıkan ihtiyaçların karşılanması amacıyla 1,5 milyon lira kaynak aktarıldı.
Adıyaman'daki afetzedelere 1 milyon lira yardım

Adıyaman'ın Samsat ilçesinde de martta meydana gelen 5,5 büyüklüğündeki depremde, Taşkuyu, Akdamar, Çiçek, Ovacık, Çataltepe, Mülk ve Belenli köylerinde hasar meydana geldi.

Samsat ve Kahta ilçelerinde bin 474 az hasarlı ve bin 868 ağır hasarlı yapı tespit edilirken, Adıyaman Valiliğine acil yardım ödeneğinden 1 milyon lira kaynak aktarıldı.

Manisa'nın Saruhanlı ilçesinde mayısta yaşanan 5,1 şiddetindeki depremde de hiçbir can kaybı ve yaralanma olmazken, 4 yerleşim yerinde 155'i ağır, 105'i hafif hasarlı yapı tespit edildi. Bölgeye Manisa, İzmir ve Denizli İl Afet ve Acil Durum müdürlüklerinden 3 araç ve 15 arama kurtarma personeli sevk edilirken, AFAD depremden etkilenen vatandaşlar için 181 çadır dağıttı.

ETİKETLER: deprem
http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-yil-3-bin-ev-depremden-zarar-gordu_160889.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!