Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bu Yıl Sunumlar Yapılacak, Konut 2008’de Patlayacak

Y&Y GYO Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Işık Gökkaya, sektörde asıl patlamayı gelecek yıl beklediklerini ve hazırlıklarını da buna göre yaptıklarını açıkladı.

Hürriyet Gazetesi
Bu Yıl Sunumlar Yapılacak, Konut 2008’de Patlayacak

BD’li ortağı Rudolph Younes’le Yeşil İnşaat’ın İhlas GYO’yu satın alarak oluşturdukları, "Y&Y" gayrimenkul yatırım ortaklığı hazırlığını 2008 yılına göre yapıyor. Y&Y GYO Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Işık Gökkaya, sektörde asıl patlamayı gelecek yıl beklediklerini ve hazırlıklarını da buna göre yaptıklarını açıkladı.

10 yılda 7 milyon konut: Gayrimenkul sektörünün, toplu konuta olan talebin de etkisiyle son iki yılda yüzde 20 oranında büyüdüğüne dikkat çeken Gökkaya, Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin (GYODER) son araştırma raporuna göre Türkiye’nin 10 yıllık dönemde 6 milyon 960 bin konut ihtiyacı bulunduğunu, bunun da yıllık 600 bin talep anlamına geldiğini kaydetti. Sektör açısından 2006’yı "yıldız yıl" olarak tanımlamakla birlikte, sektörün hazırlıksız yakalandığını söyleyen Gökkaya, seçim yılı olan 2007’in aynı zamanda "sunum yılı" olacağını, asıl patlamanın ise 2008’de olacağını söyledi. Gökkaya, "2007’de projelerimizi hazırlayıp sunacağız. Bu sefer hazırlıklı olacağız" dedi.

Sıra orta sınıfta: Y&Y’nin de sektörde ilk yabancı ortaklı GYO şirketi olduğunu Gökkaya, bu dönemde orta gelir grubuna yönelik projelere ağırlık vereceklerini açıkladı. Konut sektöründe A ve B grubu projelerde doygunluk yaşanmasının C grubu projelerde büyük potansiyel oluşturduğunu vurgulayan Gökkaya, bu potansiyeli talebe dönüştürecek projelere hazırlandıklarını kaydetti. Y&Y’nin yabancı ortaklı olmanın avantajını kullanacağını dile getiren Gökkaya, "Buradaki önemli nokta ise fiyat-kalite dengesi. TOKİ bu işi yapıyor ancak çok geniş yelpazade. Biz de ortağımızın bize sağlayacağı ucuz fonlama kabiliyetini kullanarak bu alanda büyük projeler gerçekleştireceğiz. Böylece ilk kez bir yabancı sermaye orta sınıfla ilgili projelere para yatırmış olacak. Bu Türk ekonomisi için çok önemli bir gelişmedir" diye konuştu.

Mortgage milat olacak: Bu yıl yasalaşan mortgage’in işlerlik kazandığı andan itibaren Türk ekonomisine büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Işık Gökkaya, "Mortgage gayrimenkul sektörünün miladı olacak" dedi. Mortgage ile birlikte artan rekabetin faizleri düşüreceğini savunan Gökkaya, yurtdışından gelen fonlarla, fonlama maliyetinin de düşeceğini kaydetti. Gayrimenkul sektörünün ekonominin lokomotifi olduğunu "Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) verilerine göre bu sektörde 1 birimlik yatırım, 2.5 birime dönüşüyor. Yani katmadeğeri yüksek" sözleriyle anlatan Gökkaya, mortgage ile kayıtdışılığın da azalacağını kaydetti. Gökkaya, mortgage’in beyanların doğru yapılması, elemanların sigortalı çalıştırılması gibi uygulamalarla sektörü "mali disipline" sokacağını söyledi.

İkinci ev pazarı gelişebilir
Y&Y’nin başka C grubuna yönelik konut projelerini portföyüne alacağını ancak portföyünde riske dağıtacak yatırımlara yer vereceğini söyleyen Işık Gökkaya, hedeflerini "sektördeki ilk iki kuruluştan biri" olarak açıkladı. Bu arada "ikinci ev pazarı" ile ilgilenebileceklerini de belirten Gökkaya, yabancıların Ege ve Akdeniz bölgesine gösterdiği ilginin bu alanda önemli gelişmelere yol açabileceğini kaydetti. İngilizler’in İspanya’da 7-8 milyar Euro civarında ikinci ev pazarı yarattıklarına dikkat çeken Gökkaya, "Bizim de Güney sahillerimiz bu işe çok uygun. Biz de bu işin içinde olmak isteriz" dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-yil-sunumlar-yapilacak-konut-2008de-patlayacak_52782.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!