Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Bu Yıl Yaklaşık 28 Bin Hektar Alan Zarar Gördü''

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, ''bu yıl 2 bin civarındaki orman yangınında, yaklaşık 28 bin hektar alan zarar gördü'' dedi. Kahveci, yangınları önlemenin yanı sıra en kısa sürede etkili müdahale etmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini, son 3 yılda arttırdıkları arazözlerin sayısının 1001'e ulaştığını söyledi.

Sabah Gazetesi
''Bu Yıl Yaklaşık 28 Bin Hektar Alan Zarar Gördü''

Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, ''bu yıl 2 bin civarındaki orman yangınında, yaklaşık 28 bin hektar alan zarar gördü'' dedi. Kahveci, yangınları önlemenin yanı sıra en kısa sürede etkili müdahale etmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirdiklerini, son 3 yılda arttırdıkları arazözlerin sayısının 1001'e ulaştığını söyledi. Bu yıl anız ve zeytinlik gibi 400'ün üzerinde kırsal alan yangınına müdahale ettiklerini işaret edene Kahveci, şöyle konuştu:

''Yangınlarda zarar gören yerler ülkemizin milli kaynaklarıdır. Bunun içinde teşkilatımız kırsal alanlardaki tüm yangınlara müdahale etti. Bu yıl 2 bin civarındaki orman yangınında, yaklaşık 28 bin hektar alan zarar gördü. Orman yangınlarının büyük bölümü insanların dikkatsizliğinden ve ihmallerinden çıkıyor. Piknikçilerin ateşi, vatandaşların anız yakması ve bahçe temizlikleri gibi unsurlar bunlara yol açıyor. Yıldırım düşmesi gibi doğal nedenlerden çıkan yangın oranı hiçbir zaman yüzde 7'yi geçmemiştir. Diğer nedenlerin büyük bölümü de insan ihmali ve dikkatsizliğidir.''

Helikopter satınalma hedefi

Kahveci, orman yangınlarıyla mücadeleyi gelecek yıl da kara ve hava destekli sürdüreceklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

''Bu yıl 20 yangın helikopteri kiralamayı istedik. Yaptığımız 5-6 ihale sonucu 13 adet kiralayabildik. Ümit ederim önümüzdeki yıl 20 helikopter kiralayabiliriz. Helikopter alımı için de çalışmalarımız var. Teşkilatımıza, kiralama yerine 20 yangın helikopteri satın almayı amaçlıyoruz. Sayın Başbakanımızın talimatları da bu yöndedir. Bunlar paraya bağlı araçlar değil. Paranız hazır da olsa hemen satın alamıyorsunuz. Siparişiniz doğrultusunda üretiliyor. Böyle süreç yaşıyoruz. Helikopter üreten şirketlerle görüşmelerimiz devam ediyor.''

Kahveci, helikopterlerin geçmişte 1550-2 bin dolar civarındaki saat ücretlerinin 8 bin dolara çıktığını, bunda küresel ısınma dolayısıyla Akdeniz ülkelerinin hava söndürme araçlarına talebinin artmasının etkili olduğunu kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-yil-yaklasik-28-bin-hektar-alan-zarar-gordu_64383.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!