Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
 

"Bu Yönetmelik, Talan Yönetmeliğidir!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Milli Parklar Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe mimarlar tepki gösterdi. TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "Türkiye’deki tüm milli parklar rant tehdidi altında" dedi.

yapi.com.tr
"Bu Yönetmelik, Talan Yönetmeliğidir!

Candan, “Ankara’da tüm kentlerimiz tehdit altında. Bu tehdit talan tehdidir. Bu yönetmelik, talan yönetmeliğidir. Ankara’da  Soğuksu Millî Parkı , Tunceli’de Munzur Vadisi Milli Parkı’nı,  Antalya’da Köprülü Kanyon Milli Parkı’nı kamu yararı diyerek yapılaşmaya mı açacaklar? Bu kabul edilemez.  Türkiye’deki tüm milli parklar rant tehdidi altındadır. Milli parklar içerisinde yapılaşmalar, enerji nakil hatları, hesler görebileceğimiz anlamına gelen bu yönetmelik açıkça talandır. Gelişme planı milli parkların esasını belirlemekte, yönetmelikte  gelişme planı gelişme şartı aranmaması, Milli Parklar Kanununa da aykırı. Ankara’daki soğuksu parkı soyu tükenmekte olan nadir kuş türü üretim alanı ve doğal yaşam alanıdır. Kamu yararı açısından vazgeçilmez olan tek şey zaten sayıca az olan  milli parklarımızdır. Milli park yapılaşması için yönetmeliğe bir de ‘kamu yararı açısından vazgeçilmez’ ibaresi eklenmiş. İktidar park tanımıyor, mili park tanımıyor, tabiatı tanımıyor. Açıkçası rantta sınır tanımıyor. HES şirketlerine milli parklarımızı idare güvencesi ile mi satacaklar? ” şeklinde konuştu. 

Resmi gazetede yayımlanan yeni yönetmelikte milli parklara ilişkin ; “Ancak; içme suyu temini açısından yapımı aciliyet gösteren ve kamu yararı açısından vazgeçilmez ve kesin bir zorunluluk arzeden tesisler için uzun devreli gelişme planı/gelişme planı şartı aranmaz. İlgili kurumların görüşleri alındıktan sonra yapılan bu tesisler uzun devreli gelişme planlarına/gelişme planlarına işlenir” ifadeleri yer alıyor. 

http://www.yapi.com.tr/haberler/bu-yonetmelik-talan-yonetmeligidir_118443.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

REKLAM VERİN

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın
Haftanın ürünü Newlux PC Modüler Paneller

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!