Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Buca'ya Nostalji Tramvayı

Buca'da Aliağa-Menderes hızlı tren projesi çalışmalarının başlamasıyla devre dışı kalan 2.7 kilometrelik tren yolu hattına nostalji tramvayı yapılacak. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile Şirinyer İstasyonu arasında kalan hatta çalışacak tramvayın aynı zamanda yolcu taşımacılığında da kullanılacağı belirtildi.

Yeni Asır GazetesiBuca'da Aliağa-Menderes hızlı tren projesi çalışmalarının başlamasıyla devre dışı kalan 2.7 kilometrelik tren yolu hattına nostalji tramvayı yapılacak. Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi ile Şirinyer İstasyonu arasında kalan hatta çalışacak tramvayın aynı zamanda yolcu taşımacılığında da kullanılacağı belirtildi. Proje çalışmaları tamamlanma aşamasına gelen tramvay hattında 5 istasyon yapılması öngörülürken çevresinde de yürüyüş yolları ve ışıklandırma yapılacağı belirtildi. İstanbul Beyoğlu'ndaki tramvay gibi olması planlanan hattın işletmeciliğini Büyükşehir Belediyesi ile TCDD'nin kurduğu İZBAN Şirketi'nin yapacağı açıklandı.

Yürüyüş yolu

Buca Belediye Başkanı Cemil Şeboy tramvay hattının Buca'nın çehresini değiştireceğini söyleyerek, "Üç ay önce Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'la telefonda görüştük. Buca Şirinyer arasındaki hatta tramvay yapalım, nostaljik olarak Şirinyer'e kadar gitsin. Hemzemin geçitler de problem olursa çözeriz dedi" diye konuştu. Hattın atıl vaziyette durduğunu söyleyen Başkan Şeboy, "Bizim şu anki amacımız ihata duvarlarını yıkmak. Tren yoluyla aynı uzunlukta bir yürüyüş yolu yapacağız. Buca İstasyonu'nu kütüphane ve kitap satış yeri olarak düşünüyoruz. Hattın sağında solunda spor yapılabilecek çok güzel bir yol olacak. Kentin ambiansını değiştirecek. Tramvay yolcu taşıma işlevi görecek ama daha çok nostaljik olarak hizmet verecek. Buca yeni Beyoğlu gibi bir cadde kazanacak" diye konuştu.

3-4 ay sürer

TCDD 3. BÖlge Müdürü Sabahattin Eriş ise, devam eden proje çalışmalarınının bitmek üzere olduğunu belirterek, "Tramvay eski Buca istasyon binası ile Şirinyer istasyonu arasında 2 bin 700 metre uzunluğunda hatta çalışacak. 5 istasyon olacak. Yer üstü tramvayı işletmecilğini de İZBAN A.Ş. yapacak" dedi. Eriş, "Projenin yapımı kolay olacak. Zaten mevcut bir hattımız var. Hattı rehabilite edeceğiz. Çok uzun bir zaman almaz. İki tane tramvay satın alınması lazım. Yeni ya da kullanılmış da olsa bunların temin edilmesi üç dört ayı bulabiliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bucaya-nostalji-tramvayi_63238.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!