Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büfe Yetkisi Emniyette Değil Bizde

Emniyetin, Çankaya bölgesindeki içkili yer denetimleri ve para cezalarının yankıları sürerken, Çankaya Belediye Meclisi Başkan Vekili Fazıl Güleken, denetim yetkisinin poliste değil, belediyede olduğunu söyledi.

Hürriyet Gazetesi
Büfe Yetkisi Emniyette Değil Bizde

Emniyetin, Çankaya bölgesindeki içkili yer denetimleri ve para cezalarının yankıları sürerken, Çankaya Belediye Meclisi Başkan Vekili Fazıl Güleken, denetim yetkisinin poliste değil, belediyede olduğunu söyledi.

Emniyet’in Çankaya bölgesindeki büfelere yönelik para cezası uygulamasının yankıları sürerken, Çankaya Belediye Meclisi Başkan Vekili Fazıl Güleken, büfe, market gibi işletmelerin polisin yetki alanında olan 'umuma açık yerler' tanımına girmediğini söyledi.

Denetim yetkisinin belediyeye ait olduğunun altını çizen Güleken, "2559 sayılı Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’na göre umuma açık yerler kapsamına giren bar, gazino, pavyon gibi yerler polisin yetki alanına giriyor. Fakat market ya da büfe gibi işletmeler belediyenin yetki alanında. Polisin bu yerleri asayiş olayları dışında denetim yetkisi yok" diye konuştu.

Emniyet’in belediye encümenine bir ayda 100’e yakın tutanak gönderdiğini kaydeden Güleken, encümenin yaklaşık bir ay önce aldığı kararla Çankaya bölgesinde 23.00 olan kapatma saatinin 01.00’e kadar uzatıldığını ifade etti. Çankaya’nın turistik bir bölge olduğuna dikkat çeken Güleken şunları söyledi:

Ruhsat sürelerini uzattık

"Çankaya sefaretlerin, büyükelçiliklerin ve birçok önemli merkezin bulunduğu bir ilçe. Burada gece, saat 23.00’te bitmiyor. Bu kapsamda süreyi uzatarak 01.00’a uzattık. Bir yandan alın verin ekonomiye can verin diyerek kampanyalar düzenleniyor bir yandan da küçük esnaf mağdur ediliyor. Bu kapsamda emniyetin belediye encümenine gönderdiği ceza tutanaklarını iade etmeye ya da uyarı cezasına çevirmeye yönelik çalışmalarımız var. Kriz nedeniyle zaten zor durumda olan esnafı ekonomik olarak daha zor bir durumda bırakmanın kamu yararı ilkesiyle bağdaşmadığını düşünüyoruz. Esnafın lehine olacak bir düzenleme yapacağız.

Esnaf lehine düzenleme yapılacak

İçki ruhsatları konusunda Çankaya zabıtası zaten gerekli denetimleri yapıyor. Ruhsatlar uygun mu, yasalara aykırı bir durum söz konusu mu diye denetimler sürüyor. Yasal herhangi bir sıkıntı olursa onun gereğini zaten yaparız. Konuyla ilgili olarak, esnafın bizlere de yoğun şekilde şikayeti geliyor. Esnaf lehine gerekli düzenlemeyi yapacağız."

http://www.yapi.com.tr/haberler/bufe-yetkisi-emniyette-degil-bizde_72521.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!