Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bülent Tanık’tan Hükümet’e Çağrı

Büyükşehir-Çankaya gerginliğinin artık son bulması gerektiğini savunan, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, Hükümet’e seslendi: İlçe halkının ‘Bizi cezalandırıyorlar duygusunu gidermek Büyükşehir Başkanı’nın değilse hükümetin görevidir.”

Hürriyet Gazetesi
Bülent Tanık’tan Hükümet’e Çağrı

Yıllardır devam eden Büyükşehir-Çankaya gerginliğinin artık son bulması gerektiğini savunan, Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, “İlçe halkının ‘Bizi cezalandırıyorlar duygusunu gidermek Büyükşehir Başkanı’nın değilse hükümetin görevidir” diyerek hükümete seslendi.

Vatandaş sıkıntılı

Asfalt, kaldırım, ulaşım gibi rutin konularda Çankaya genelinde yaşanan eksiklikle ilgili vatandaşın büyük sıkıntı çektiğini belirten Tanık şunları söyledi:

“Geçtiğimiz günlerde Kızılay Güvenpark’ın önündeki otobüs duraklarının civarından akşam saatlerinde geçerken iki vatandaş koşarak yanıma geldi. Birisi epey sinirliydi. ‘Sayın belediye başkanı neden otobüsler saatte bir geliyor’ diye sordu.

Çözüm isteniyor

Bizim sorumluluğumuzda olmadığını söyleyince, ‘Peki siz ne iş yapıyorsunuz?’ cevabıyla karşılaştık. Bu hakikaten haklı bir talep, haklı bir düşünce. İstediğin kadar, ‘Yasal yetki bende değil’ de, radyolardan gazetelerden anlat, eğer sen belediye başkanıysan yetkinin sende olup olmamasına bakmıyor vatandaş. Seni de bu zincirin bir parçası olarak görüyor. Vatandaş özetle, ‘Yetkin ve kanuni görevin değilse de sen politik adamsın, bunu yaptırmanın yolunu bul. Sen yapamıyorsan bile, ben yaptırmanın yolu olarak seni belediye başkanı seçtim’ diyor.

Yanlış anlayış

Bu bilinçle, ‘Benim yetki alanım değil’ sözünü en az kullanan belediye başkanlarından biri olduğumu düşünüyorum. Otobüs konusunda sıkıntısını ayaküstü anlatan vatandaşa, ‘Mücadelemizi veriyoruz, benim yetkim olmasa da sorununu yetkililere duyuracağım’ deyince, ‘Bizi cezalandırıyorlar’ karşılığını verdi. ‘Bizi cezalandırıyorlar’ duygusunu gidermek Büyükşehir Belediye Başkanı’nın değilse bile Hükümet’in görevidir.”

Birlikte çalışılmalı

Büyükşehir Belediyesi’nin kendi bölgesinde daha doğru hizmet üretmesi için birlikte çalışacağı kurumun da Çankaya Belediyesi olması gerektiğinin altını çizen Tanık, “Büyükşehir Belediyesi’nin ilçenin sesini duymak için en güvenebileceği resmi temsil organı Çankaya Belediyesi’dir. ‘Ben burayı memurlaştırırım’ diye baktığında, memur sana sadece iyi olduğunu söyler. Senin memurun, çalışma ekibin, kadroların, ‘Başkan yanlış gidiyor, burada olumsuzluklar var’ diyemezler” yorumunu yaptı.

Topbaş’la oturduk Gökçek’le oturamadık

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’ten daha fazla işbirliği içinde olduklarını söyleyen Tanık şöyle devam etti:

“Benim Gökçek’le görüşme talebim oldu. Sağlıklı bir görüşme yapamadık. Büyükşehir Belediye Başkanını ve ilçe belediye başkanlarını yemeğe davet ettim. Büyükşehir Belediye Başkanı, ‘Sen kim oluyorsun, ben çağırırım’ dedi. Bir buçuk yıl geçti, davet ortada yok. İstanbul, İzmir ve Antalya belediye başkanlarıyla defalarca aynı masada oturduk, kendi başkanımla oturamadık. ‘İlla olsun’ diye söylemiyorum ama bu simgesel bir şey. Halka bu görüntüyü vermemiz ve kurumsal olarak uyum içinde çalışmamız lazım.”

ETİKETLER: kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bulent-taniktan-hukumete-cagri_83278.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!