Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Burası 'Bahçeli'evler

Bahçelievler'deki bina sayısı da, nüfusla aynı oranda artınca, ortaya uçsuz bucaksız çatılardan oluşan bu hava görüntüsü çıkıyor.

Milliyet Gazetesi
Burası 'Bahçeli'evler

otoğrafta havadan çekilmiş bir görüntüsü yer alan 1960'lı yıllarda nüfusu 10 bini bulmayan İstanbul'un Bahçelievler ilçesi. Her sayımda nüfusu ciddi oranda artan bu ilçenin nüfusu, yarım milyonu aşmış durumda. Bahçelievler'deki bina sayısı da, nüfusla aynı oranda artınca, ortaya uçsuz bucaksız çatılardan oluşan bu hava görüntüsü çıkıyor.

İstanbul'un yüzde 5'lik bölümünü kaplayan ve en büyük ilçelerinden biri haline gelen Bahçelievler'de, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre 571 bin 711 kişi yaşıyor.

Yüzölçümü 16.7 kilometrekare olan ilçenin nüfusu, 1965 yılında sadece 20 bin 881'di. O dönem Bakırköy'ün 0-1 Karayolu'nun kuzeyine doğru büyüyen bölgesi olan Bahçelievler'in nüfusu 1975'te 100 bine, 1997'de 442 bine, 2000 yılında ise 472 bine ulaştı. Bugün İstanbul'un nüfusu yarım milyonu aşan 6 ilçesinden biri.

'Artışa göre görüntü iyi'

İstanbul Şehir Plancıları Odası Başkan Yardımcısı Ali Rıza Nurhan, İstanbul'un son 40-50 yılda aldığı yüksek göç sonucunda oluşan hızla yapılaşmanın sadece Bahçelievler'de değil, tüm ilçelerde etkili olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Bahçelievler benim çocukluğumda gelincik tarlalarından ibaretti. Ben 40 yaşına geldim, 30 senede sıfır nüfustan 500 binlere gelindi. Bu kadar inanılmaz artışa rağmen, oluşan şehirleşme görüntüsü yine de iyi sayılır. Artık yeni yapılaşmaya ayrılacak yer kalmadı. İstanbul'a yönelik göçün durdurulması, bunun için de göçün kaynağı olan bölgelerdeki yatırımın artırılması gerekir."

http://www.yapi.com.tr/haberler/burasi-bahcelievler_59290.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!