Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bürokrasi Yabancı Kaçırıyor

Türkiye bürokratik engeller ve dolandırıcılık olayları nedeniyle yabancılara mülk satışında cazibesini kaybetmeye başladı. Türkiye'de ev almak için birbirleriyle yarışan yabancılar şimdi satmak için uğraşıyor. Kuşadası'nda 100'ün üzerinde yabancı evini satıp, ayrıldı. Kuşadası Tapu Müdürlüğü verilerine göre, yabancıların mülk satışında ilk defa

Radikal Gazetesi
Bürokrasi Yabancı Kaçırıyor

Türkiye bürokratik engeller ve dolandırıcılık olayları nedeniyle yabancılara mülk satışında cazibesini kaybetmeye başladı. Türkiye'de ev almak için birbirleriyle yarışan yabancılar şimdi satmak için uğraşıyor. Kuşadası'nda 100'ün üzerinde yabancı evini satıp, ayrıldı. Kuşadası Tapu Müdürlüğü verilerine göre, yabancıların mülk satışında ilk defa böyle bir yoğunluk yaşandığı ortaya çıktı.

Kuşadası Tapu Müdürlüğü, bu yıl yapılan 1100 konut satışından 100'ün üzerindekinin yabancıların Türkler'e olan satışlarını oluşturduğunu açıkladı. Yabancılara yönelik satışların durma noktasına geldiğini, alanların da satmak için çaba harcadığını söyleyen Kuşadası Emlakçılar Derneği (KUŞEMDER) Başkan Yardımcısı Müslüm Yıldırım, yabancıların Türkiye'de kendilerini çok sahipsiz ve çaresiz hissettiklerini söyledi.

Yıldırım, mülk alan yabancıların Türkiye'ye güvenlerinin kalmadığını belirterek, “Mülk alanlar yıllardır tapu sorunu yaşıyorlar. Tapu alımlarındaki bürokratik engeller yüzünden, dolandırıcıların ağına takılan yabancılar tedirginlik yaşıyor. Yabancıların başları sıkıştığında başvuracakları bir yer yok. Tapuda, belediyede, ilgili kurumlarda kimse bunlarla ilgili bir birim kurmuyor. ‘Bu insanlar burada yaşıyor, dikkate alalım’ denmiyor. Varlıklarını kimse kabul etmiyor. ‘Bu insanlar buraya yatırım yapıyor, sorunlarında çözüm bulalım, yanlarında olalım’ diyen yok. En küçük sorunlarının çözümünde yanlarında bir Türk olsun istiyorlar. Çoğu zaman bu Türk iyi niyetli olmuyor ve daha çok sıkıntı yaşıyorlar” dedi.

Yıllar önce cazibe merkezi haline gelen ve yoğun bir ilgiye sahne olan Türkiye'den şimdi tersine bir göçün yaşandığını da ifade eden Yıldırım “Eskiden olumlu yönde bir zincir vardı. Bir mülk alan on kişiye olumlu sözler söyleyerek reklam yapıyordu. Bu da beraberinde yoğun bir ilgiyi getiriyordu. Şimdi ise durum tam tersine döndü. Yıllardır tapuların alınmasıyla ilgili sorun yaşayan, dolandırılanların anlatımlarından yabancılara satışlar durma noktasına geldi. Bunun yanında alanlar ilk zamanlardaki mekanizmayı tersine işletip hızla Türkiye'den kaçmaya çalışıyor. Tanıdığım tüm yabancılar evlerini, mülklerini satıp gitmek istiyor. Eğer önlem alınıp, sorunlarının çözümünde adımlar atılmazsa bu kaçışların olumsuz etkisi turizme bile yansıyacak” uyarısında bulundu.

‘Gitmek istiyorum’

Geçen yıl satın aldığı evin tapusunu henüz üzerine geçiremediğini anlatan İngiliz Bernie Glasgow ise “Her gün benim durumumda olanlardan birilerinin dolandırıcıların tuzağına düştüğünü duyuyorum. Bir yıldan bu yana tapumu alamadığım için gözüme uyku girmiyor. Bu kadar stres yaşamaktansa evi satışa çıkardım. Gitmek istiyorum. Tatil için bile Kuşadası'na geleceğimi sanmıyorum” dedi.

Kuşadası'nda 2 bin 500 konut aldılar

Yabancıların Türkiye'de mülk alımı furyası 2005 yılında doruk noktasına ulaştı. Resmi istatistiklere göre sadece Kuşadası'nda 2 bin 500'ü aşkın konut alan yabancılardan yarısı henüz tapusunu alabilmiş değil. Tapuları zorunlu olarak Türk vatandaşların üzerine kayıtlı. Herhangi bir sorun olduğunda hiçbir hak iddia edemiyorlar.

http://www.yapi.com.tr/haberler/burokrasi-yabanci-kaciriyor-_70489.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!