Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.

Bürotime’dan “Tasarımda Denge Bütünlüğü”

İkincisi düzenlenen ArchIST Awards for Interior Design yarışmasının sergi sponsorluğunu üstlenen Bürotime, “Tasarımda Denge Bütünlüğü” konseptiyle ziyaretçileriyle buluşuyor.

yapi.com.tr
Bürotime’dan “Tasarımda Denge Bütünlüğü”

21-22 Mart tarihleri arasında İstanbul Swissotel Fuji Salonu’nda gerçekleşecek MIMARSIV Selection kapsamında düzenlenen profesyonel iç mimarlık yarışması ArchIST 2019’un sergi sponsorluğunu, geleceğin çalışma kültürüne yön veren tasarımları hayata geçiren Bürotime, üstleniyor.

Kabuğuna Sığmayanlar” başlığıyla düzenlenecek olan ArchIST 2019’un manifestosunu kaleme alan iç mimar ve tasarımcı Atilla Kuzu konsepti anlatırken; “Bir tanımlama ya da benzetme yaparsak mimari, cevizin kabuğu ise iç mimari, cevizin iç kabuğudur. Mimari ya da iç mimari olarak, projeyi herhangi bir tanımın sınırlarına mahkûm etmek ne kadar doğru?”  sorusuyla, mimaride kalıplardan sıyrılmayı vurguluyor. Sınırlandırma ve belli koşullandırmalardan özerk olmayı, cevizin dış kabuğunu kırmaya benzeten Kuzu, fazla kuvvet uygulamanın ise; kabuğun içindeki öze zarar vereceğinin altını çiziyor. Dolayısıyla, özgün projenin ortaya çıkmasının son ölçütünü, denge olarak belirliyor.


“Tasarımda Denge Bütünlüğü”
Bürotime “Kabuğuna Sığmayanlar” manifestosu ile paralel belirlediği “Tasarımda Denge Bütünlüğü” konseptiyle etkinlikte konuklarını ağırlayacak. Bürotime’ın Tasarım Ekip Lideri Utkan Kızıltuğ, “Tasarımda Denge Bütünlüğü” konseptiyle ilgili şu sözleri paylaştı: “Bir tasarımı oluşturan dört temel ilke; bütünlük, farklılık, vurgu ve dengedir. Bütünlük, tasarımı oluşturan parçaların bir araya geldiğinde ortaya çıkan anlamıdır. Farklılık, tasarımın özgünlüğünü sağlayan, bir başka projeyle kıyaslandığında karakterini öne çıkaran unsurudur. Bütünlük ile farklılık birbirini tamamlamakla birlikte, en başta ikisi arasında bir dengeye ihtiyaç vardır. Vurgu, tasarımdaki odak noktasını gösterir. Bütünlüğün kattığı ahenk ile farklılığın karakteri, kendine vurguda ruh bulmaktadır. Vurgu, tasarıma bakan göze, kendisine nasıl yaklaşılacağını belirten ögedir. Konseptimizi üzerine kurduğumuz ilke olan denge ise; öncelikle görselliğin bir tasarımın geneline nasıl yansıtılacağını belirler. Denge, Antik Mısırlılar ve Yunanlıların da kullandığı, doğada kendiliğinden bulunduğuna inanılan altın orandır.  Bir projede denge varsa, biliriz ki o tasarım en başta kendisiyle barışıktır. Bütünlük, farklılık ve vurgunun çekirdeğini oluştan tasarımda denge eksik olursa, amorf bir proje ortaya çıkar. Denge önce tasarımın kendisinde, sonra konumlanacağı diğer ürünlerde, çevrede gözetilir. Nihayetinde doğaya uyumun sesini açığa çıkarır. Bakanda uyum, sanatçıda hayranlık bırakır. Bu sebeple, konseptimizi denge üzerine kurmak istedik. Bürotime olarak geleceği hayal ederken, teraziyi elimizden asla bırakmayıp, tasarım ve üretimde dengeye önem veriyoruz. Ürün tasarımında teknolojiyi harmanlarken, insanların içini ısıtacak uyumu korumak nihai hedefimizdir.”Ulusal ve uluslararası düzeyde büyük işlere imza atmış profesyonel projelerin yarışacağı ArchIST 2019’un kazananları 22 Mart Cuma günü düzenlenecek ödül gecesinde belirlenecek. Ardından tüm yarışan projeler Bürotime Genel Müdürlük Showroom’una taşınarak Nisan ayı boyunca ziyaretçilere açılacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/burotimedan-tasarimda-denge-butunlugu_171514.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!