Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa İtalyan Mimarı Büyüledi

Ünlü İtalyan mimar Massimiliano Fuksas, dünyada birçok yeri gezdiğini ancak Bursa'daki Hanlar Bölgesi'nin ruhunun kendisine çok farklı geldiğini, bölgeden etkileniğini ve burası için ne yapabileceğini düşündüğünü ifade etti.

NTV
Bursa İtalyan Mimarı Büyüledi

Ünlü İtalyan mimar Massimiliano Fuksas, dünyada birçok yeri gezdiğini ancak Bursa'daki Hanlar Bölgesi'nin ruhunun kendisine çok farklı geldiğini, bölgeden etkileniğini ve burası için ne yapabileceğini düşündüğünü ifade etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İtalya gezisi sırasında dünyaca ünlü İtalyan mimar Massimiliano Fuksas ile Hanlar Bölgesi ve çevresine yönelik mimari düzenlemelere ilişkin görüş alışverişinde bulunduğu belirtildi. Altepe'ye, gezide Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bayram Vardar, Başkan Danışmanı Taha Aydın, İmar Komisyonu Başkanı Recep Demirhan, Etüt  Projeler Daire Başkanlığından Cihan Atabey ile Mimarlar Odası Bursa Şubesi Başkanı Şenol Şimşek ve Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Genel Sekreteri Murat İlkme de eşlik ettiği ifade edildi.
        
Tarihi şehirlerdeki mimari yaklaşımların ele alındığı ve 2,5 saat süren toplantıda, Hanlar Bölgesi'nin geleceğine ve bu bölgede yapılabilecek çalışmalara yönelik fikirler tartışıldığı kaydedilerek, İtalyan mimar Massimiliano Fuksas, geçtiğimiz aylarda Bursa'ya geldiği de hatırlatıldı. Hanlar Bölgesi'nin kendisini çok etkilediğini belirten İtalyan mimarın, ''Dünyada birçok yeri gezdim. Ancak bu bölgenin ruhu bana çok farklı geldi. Etkilendim, heyecanlandım ve burası için ne yapabileceğimi düşündüm'' ifadelerini kullandığı bildirildi.
        
6 yıldır sürüyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe de 2010 yılındaki çalışmalarını dünyadaki tarihi yapıların bulunduğu şehirlere ayıran mimar Fuksas ile yaptıkları görüşmenin yararlı geçtiğini kaydetti. Hanlar Bölgesi'ne yönelik yaptıkları çalışmaları 6 yıldır sürdürdüklerini anımsatan Altepe, yeni dönemde de Kütahya ve Eskişehir Hanı ile restorasyonlara yeniden başladıklarını ifade etti.
        
Altepe, şunları bildirdi:
        
''İç Fidan, Galle (Tahıl), Kapan, Şadırvanlı ve Yoğurt hanları, Gelincik ve Hallaçlar çarşıları, Davutpaşa ve Reyhan Paşa hamamları yeni dönemde restorasyonunu planladığımız çalışmalar. Bu değerlere asırlardır sahip olmamıza rağmen yeteri kadar istifade edemiyoruz. Bundan dolayı Bursa'nın sahip olduğu değerlerin daha yaşanılabilir olması ve dünya vitrinine taşınması konusunda alanında uzman kişilerinde görüşlerini alıyoruz. Hanlar Bölgesi bu dönemde hak ettiği konuma ulaşacak.''

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursa-italyan-mimari-buyuledi_75824.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!