Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa Kent Meydanı Açılıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, eski Santral Garaj'da yapımı devam eden Kent Meydanı'nın Mart ayında açılacağını söyledi.

Zaman Gazetesi/Fatih Karakılıçb>Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin, şehir gündemindeki konuları ve 2008 projelerini anlattı. Dünyanın hiçbir yerinde meydanların çıplak olmadığını aktaran Başkan Şahin, "Meydanlar, çevresindeki yaşam alanlarıyla birlikte o hüviyeti alıyor. Paris'te Eyfel Kulesi yapılırken insanlar eleştirmiş. Ama şimdi Paris'e giden Eyfel'e çıkmadan dönmüyor. Yani meydan dediğimizde çıplak, bomboş bir alan olmayacak. Etrafındaki alışveriş merkezleriyle, yaşam alanlarıyla meydan olacak. Bizim projelerimiz bitince şehrin görüntüsü değişecek." dedi.

Şahin, yap-işlet-devret modeliyle yapılan meydandan belediye olarak her yıl 1,5 milyon YTL kazanç elde ettiklerini vurguladı. "Bazı çevreler burada rant olduğunu söylüyor, eğer rant varsa o da devletin, belediyenin rantıdır. Çünkü belediye 30 yılda toplam 45 milyon YTL para alacak." diyen Şahin, meydanın çevresindeki binaların yıkılmasıyla 10 dönümlük daha alanın projeye dahil edileceğini söyledi.

BursaRay B etabının mart ayında deneme seferlerine başlayacağını aktaran Şahin, Mayısta ise tamamen hizmete gireceğini söyledi. Küçüksanayi-Uludağ Üniversitesi'ni kapsayacak BursaRay C etabı için gerekli olan 110 milyon Euro kredinin onaylandığını belirten Başkan Şahin, C etabının Ertuğrulkent içerisinden geçerek üniversiteye ulaşacağını, BursaRay'ın Yalova yolu etabını ise yer altından yapmayı planladıklarını kaydetti.

3,5 yıl içinde pek çok projeye imza attıklarını belirten Başkan Şahin, 2008 için BursaRay C Etabı, Emirsultan ve Sıcaksu (Tabakhaneler) Kentsel Dönüşüm projelerinin yanı sıra otomatik sulama sistemi, kadın sığınma evi, sokak çocukları eğitim projesi ile kent meydanının Osmangazi Belediyesi'ne kadar olan projelerine başlayacaklarını söyledi. Hal projesi ve Merinos Kongre Merkezi'nin de 2008 yılında biteceğini vurgulayan Başkan Hikmet Şahin, Teleferik hattının Uludağ Oteller Bölgesi'ne kadar uzatılması için hazırlanan projenin Çevre ve Orman Bakanlığı'nın onayını beklediğini kaydetti.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursa-kent-meydani-aciliyor_57439.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!