Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa Valisi Harput, ''Yeni Teşvik Sistemi''ni Bursa Açısından Değerlendirdi

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa'nın, birinci bölgede yer almasına rağmen, Dağyenice Termal Turizm Merkezi, Uludağ 2. Gelişim Bölgesi ve Mustafakemalpaşa Tümbüldek Termal Turizm Merkezi'ne yatırım yapmak isteyenlerin, 5. bölge teşvik imkanlarından yararlanacağını bildirdi.

yapi.com.tr / AA
Bursa Valisi Harput, ''Yeni Teşvik Sistemi''ni Bursa Açısından Değerlendirdi

Bursa Valisi Şahabettin Harput, yazılı bir açıklama yaparak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ''Yeni Teşvik Sistemi''ni Bursa açısından değerlendirdi.

Söz konusu pakette yer alan destek kalemleriyle asgari tutarlarının nasıl olacağına ilişkin nihai kararın Bakanlar Kurulu'nca belirlenip Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe gireceğini belirten Harput, sistemin, önceki teşvik uygulamalarına esas olan değerlerle kıyaslandığında yatırımcının önünü açtığını vurguladı.

Harput, şimdiden onlarca yatırımcının, büyük bir heyecanla teşvik sisteminden nasıl yararlanabileceğini araştırdığını ifade ederek, şöyle devam etti:

''Kamuoyunun da yakından takip ettiği üzere söz konusu teşvik paketi Kalkınma Bakanlığı'nca yapılan 'İllerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Düzeyi' ve 'İllerin ve Bölgelerin Sosyo-Ekonomik Gelişmişlik Sıralaması' araştırmasının sonuçları dikkate alınarak hazırlanmıştır. Bu araştırma neticesinde teşvik paketinde Türkiye'nin 81 vilayeti 6 ayrı bölge kapsamında değerlendirilmeye alınmıştır. Bursa, İstanbul, Ankara, İzmir, Eskişehir, Antalya, Muğla ve Kocaeli ile birinci bölgede yer almaktadır. Bursa, açıklanan teşvik paketinden özellikle turizm sektörü ile eğitim, savunma sanayi sektörü ve stratejik yatırımlardan en iyi şekilde yararlanması öngörülen illerin arasında yer alıyor.''

Bursa, turizmde 5. bölge gibi olacak

Özellikle turizm yatırımları açısından yeni teşvik paketinin büyük önem taşıdığına dikkati çeken Harput, şunları kaydetti:

''Bursa, birinci bölgede yer almasına rağmen, Dağyenice Termal Turizm Merkezi, Uludağ 2. Gelişim Bölgesi ve Mustafakemalpaşa Tümbüldek Termal Turizm Merkezi'ne yatırım yapmak isteyenler, 5. bölge teşvik imkanlarından yararlanacak. Yani, Bursa'nın yer aldığı 1. bölgede olmayan ve 5. bölgeye yönelik açıklanan gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, arsa tahsisi, 7 yıl süreyle sigorta prim desteği ve 50 milyon liraya kadar faiz desteği, yatırıma katkı oranı yüzde 50 olmak üzere yüzde 90 vergi indirimi, 500 milyon lira ve üstü yatırımlara bina inşaat harcamaları için KDV iadesi, Bursa'nın 3 önemli turizm merkezine yatırım yapmak isteyenler için geçerli olacak. Bu durum, Bursa turizminin geleceği açısından büyük önem taşımaktadır. Kaldı ki, burada devletimiz turizm sektöründe yatırım yapmak isteyen yerli veya yabancı yatırımcı için büyük bir imkanlar sunmaktadır.''

Teşvik sistemi kapsamında turizm gibi eğitim yatırımlarının da 5. bölge desteklerinden yararlanacağını belirten Harput, ''Özel sektör tarafından gerçekleştirilecek ilk, orta ve lise eğitim yatırımlarının yanı sıra motorlu kara taşıtları sanayi ve yan sanayisi, raylı sistem ve vagon imalatı, savunma sanayine yönelik yatırımlar için de bu destek geçerli olacak'' dedi.

Harput, Bursa'nın yeni teşvik paketiyle var olan konumunu daha da güçlendireceğini, cumhuriyetin 100. yaşında sadece ülkenin değil dünyanın yıldızı marka bir kent haline geleceğini bildirdi.

ETİKETLER: kurum kent
http://www.yapi.com.tr/haberler/bursa-valisi-harput-yeni-tesvik-sistemini-bursa-acisindan-degerlendirdi_91488.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!