Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursa'nın 50 Günlük Suyu Kaldı

Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetin Avcı, hiç yağış olmaması halinde Bursa'nın 1,5 aylık su rezervinin bulunduğunu söyledi. Çetinavcı, uzun süre daha yağmur yağmazsa 'münavebeli kesinti' uygulamasını başlatacaklarını kaydetti.

Zaman Gazetesib>Bursa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (BUSKİ) Genel Müdürü İsmail Hakkı Çetin Avcı, hiç yağış olmaması halinde Bursa'nın 1,5 aylık su rezervinin bulunduğunu söyledi. Çetinavcı, uzun süre daha yağmur yağmazsa 'münavebeli kesinti' uygulamasını başlatacaklarını kaydetti.

BUSKİ Genel Müdürü Çetinavcı, son günlerde mevsimin kurak geçmesi sebebiyle kamuoyunda yaşanan Bursa'nın su ihtiyacı ile ilgili endişelere açıklık getirdi. Avcı, kentin su ihtiyacının yüzde 85'nin karşılandığı kaynak olan Doğancı Barajı'ndaki birikmiş su rezervinin şu anda 4 milyon metreküpün üzerinde olduğunu kaydetti. Bursa'nın su ihtiyacının yüzde 10'nun pınarlardan, yüzde 5'nin de yer altı sularından kaynaklandığının altını çizen Çetinavcı, "Şu anda Doğancı Barajı'ndaki su kotu seviyesi 310.10'dur. Minimum ölü hacim oranı ise 305'tir. Bu ikisi arasındaki 510 santimetrelik su yüksekliğinde yani rezervde birikmiş olan hacim miktarı 4 milyon metreküpün üzerindedir. Şehre ortalama günde 245 bin metreküp su veriyoruz. 168 bin metreküp suyu Doğancı Barajı'ndan, 15 bin metreküpünü pınarlardan, 62 bin metreküpünü ise yer altı sularından karşılıyoruz" diye konuştu.

Sadece Bursa değil tüm ülke ve dünya adına kurak bir mevsim yaşandığının altını çizen Çetinavcı, "Fakat şunu rahatlıkla ifade edebilirim ki Doğancı Barajı ve diğer kaynaklarımız, hiç yağış olmadığı takdirde 1,5 aylık, 45-50 günlük bir su rezervine sahiptir. Günde 168 bin metreküp su alınan Doğancı Barajı'na giren günlük su miktarı yağışsız günler olmasına rağmen 120 bin metreküptür. Geçtiğimiz günlerde yaşanan kısa süreli kar yağışı barajdaki seviyeyi 20 santimetre kadar yükseltti. Bu verdiğimiz rakamlar dikkate alındığında. Bursa'da su sıkıntısına yönelik herhangi bir tehlike ve sıkıntı olmadığını görünüyor" dedi.

BUSKİ'nin B Planı Hazır
Bu arada su sıkıntısı yaşanabileceğinin tespit edildiği an BUSKİ'nin B planının da hazır olduğuna dikkati çeken Avcı, şunları söyledi: "Şu anda hem rezervdeki su hem de yeraltı suları Bursa'nın ihtiyacını fazlasıyla karşılıyoruz. Ancak risk olması halinde 'münavebeli kesinti' dediğimiz sistemi uygulamaya koyarak mevcut kaynakların daha uzun süreli kullanımı sağlayabiliriz. Fakat şu anda bunu uygulamaya koymaya ihtiyaç duymuyoruz."

Bursa'nın bugün su problemi olmadığını, Nilüfer Barajı'nın hizmete girmesiyle gelecekte de bu yönde bir sıkıntıya karşı hazırlıklı olduklarını ifade eden Çetinavcı, "Nilüfer Barajı'nın 2007 yılı sonunda su tutmaya başlamasıyla birlikte kentin 2014 yılına kadar olan su ihtiyacı karşılanacak. Yüzde 95'i biten Çınarcık Barajı'nın da devreye girmesiyle 2022 yılına kadarki sıkıntı da giderilmiş olacak. DSİ'nin tamamlayıp BUSKİ'ye devredeceği Gölbaşı Barajı'nın gövdesinin yükseltilmesi ile ilgili projesinin de bitmesiyle Bursa'nın 2040 yılına kadar olan su rezervleri garanti altına almış olacak" şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursanin-50-gunluk-suyu-kaldi_50948.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!