Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Bursa'nın Kaçak Yapı Haritası Çıkarılıyor

Büyükşehir Belediyesi'nce hazırlanan yeni veri tabanı, kaçak inşaatla mücadeleyi daha etkin kılacak. Bugüne kadar tespit edilen kaçak inşaatlar bilgisayar ortamına taşınarak 'Kaçak ve Ruhsatlı Yapı Bilgi Sistemi' oluşturulacak. Çalışma kapsamında elde edilen veriler kurum, kuruluş ve kamuoyu ile paylaşılarak topyekûn mücadele sağlanmış olacak.

Zaman Gazetesi
Bursa'nın Kaçak Yapı Haritası Çıkarılıyor

Bursa'nın en önemli sorunlarının başında gelen kaçak yapılaşmayla mücadele konusunda ilk kez bu dönemde aktif bir rol oynayan ve Valilikle birlikte bu konuda tek otorite olan Büyükşehir Belediyesi, kaçak inşaatla mücadelede uzun soluklu yeni bir uygulamayı daha başlatıyor. Uygulama kapsamında kaçak ve ruhsatlı yapı bilgi sistemi oluşturularak, kaçak inşaatlarla ilgili sağlıklı veriler toplanacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin yanı sıra ilçe belediyelerinin bugüne kadar tespit ettiği kaçak inşaatlar sayısal ortama taşınarak 'Kaçak ve Ruhsatlı Yapı Bilgi Sistemi' oluşturulacak. Çalışma kapsamında hem Bursa'nın 'resmi kaçak yapı haritası' çıkarılmış olacak hem de Kaçak Yapı Bilgi Sistemi'ndeki veriler kurum, kuruluş ve kamuoyu ile paylaşılarak topyekûn mücadele sağlanmış olacak. Yaklaşık 2 yılda tamamlanması öngörülen çalışmayı Bursa Büyükşehir Belediyesi İmar Uygulama Dairesi yürütüyor.

Kaçak ve plansız yapılaşmayla mücadele amacıyla bir yandan bizzat yıkım yaparken, diğer yandan ilgili tüm kurum ve kuruluşları harekete geçiren Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ovası'nın daha fazla talan olmasını engellemek için geçtiğimiz günlerde tarımsal alan-imar alanı arasındaki bölgeyi tel örgüyle ayırdı. Büyükşehir Belediyesi'nin plansız yapılaşmayla ilgili son uygulaması, Kaçak ve Ruhsatlı Yapı Bilgi Sistemi oluşturarak, hem bilgileri şeffaf hale getirmek hem de mücadele eden kuruluşların işini kolaylaştırmak olacak. Sistem, Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin tespitlerinin yanı sıra ilçe belediyelerinin bugüne kadar tespit ettiği veya işlem yaptığı tüm kaçak inşaatlara ait bilgileri sayısal olarak Büyükşehir Belediyesi'ne vermesiyle oluşacak. Bazı ilçe belediyelerinin bilgileri Büyükşehir Belediyesi'ne ulaşmaya başladı.

Ruhsatlı bina bilgilerinin yer alacağı sistem sayesinde, takip ve denetim daha kolay olacak. Kaçak inşaatları anbean takip etmek mümkün olacak. Sistem, sadece kaçak inşaat bilgilerini değil, bölgeyle veya yapıyla ilgili sigorta, imar, zemin, yeşil alan gibi başka bilgileri de bünyesinde barındıracak. Tüm veriler toplanıp sisteme aktarıldığında, Osmangazi, Yıldırım, Kestel, Gürsu, Nilüfer, Gemlik ve Mudanya'daki toplam 308 bin 259 binaya ait tüm bilgilere tek tuşla ulaşılabilecek. Kaçak inşaatların uydudan takibine de imkan veren sistem sayesinde hem verilerin saklanması/gizlenmesi mümkün olmayacak hem de arazide olup da resmi kayıtlara girmemiş bina kalmayacak. Kaçak ve Ruhsatlı Yapı Bilgi Sistemi, sadece yer üstüne ilişkin bilgileri barındırmayacak. Bina veya parsel bazında yapılan tüm etütler de sisteme yüklenerek yer altı bilgileri kamuoyuna açılmış olacak.

Çalışmayla ilgili bilgi veren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Ekiplerimiz 1-2 yıl içinde Bursa'nın tüm bina bilgilerini barındıracak sistemi tamamlayacak." dedi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/bursanin-kacak-yapi-haritasi-cikariliyor_83516.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!