Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Bursaray Kestel Hattı İhaleye Çıkıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu dönem programda bulunmamasına rağmen gündeme alınan Bursaray-Kestel hattının ihalesi mart ayında yapılacak. Kesintisiz ve konforlu ulaşımı Kestel ile buluşturacak projenin en geç 2 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

Zaman Gazetesi
Bursaray Kestel Hattı İhaleye Çıkıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursaray Kestel hattının ihalesini mart ayında yapacak. Projenin en geç 2 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Bursaray Görükle hattı ile Emek hattındaki çalışmalar hızla devam ediyor. Raylı sistemi kentin doğu yakası ile buluşturacak olan Kestel hattıyla ilgili çalışmalar da son aşamaya geldi. Bu dönem programda olmamasına rağmen gündeme alınan hattın proje çalışmaları tamamlandı. Devlet Planlama Teşkilatı'ndan da onay alan projenin ihalesi mart ayı içinde yapılacak. İhalenin ardından yasal beklemenin tamamlanmasıyla ilk kazma vurulacak. Kentin doğusu ile batısını raylar üzerinden birbirine bağlayacak olan projenin en geç 2 yıl içinde tamamlanması hedefleniyor.

Bursaray'ı Kestel'le buluşturacak olan 7 duraklı 8 kilometrelik hat üzerinde bulunan 3 adet köprünün genişletme çalışmaları Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yaptırılacak. Bursa Büyükşehir Belediyesi de proje kapsamında Esenevler mevkiine bir bat-çık yapacak.

Yatırım bütçesinin yüzde 70'inden fazlasını ulaşıma, bunun da büyük bir bölümünü raylı sistem projelerine ayıran Büyükşehir Belediyesi, toplam 9 kilometre olan Görükle ve Emek hattına eklenecek Kestel hattıyla bir dönemde 17 kilometrelik raylı sistem projesini hayata geçirmiş olacak. Bunun yanında Cumhuriyet Caddesi'nde inşaatına başlanan nostaljik tramvay ile Heykel-Garaj hatlarının da sisteme dahil edilmesiyle bir dönemde gerçekleşen raylı sistemin uzunluğu 24,5 kilometreyi bulacak.

Bursa genelinde zaman zaman yaptırdıkları anketlerde ulaşımın birinci sorun olarak karşılarına çıktığını hatırlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, ulaşımın sorun olmaktan çıkması için yoğun bir mesai harcadıklarını kaydetti. Bursaray'ın Kestel'e kadar uzanmasıyla kentin doğu yakasında oturan vatandaşların da konforlu ulaşımı tercih edeceğini belirten Başkan Altepe, "Bu projenin hayata geçmesiyle Ankara yolu üzerindeki yoğunluğun da azalacağına inanıyoruz. Hedefimiz martta yapılacak ihalenin ardından ilk kazmayı vurup bu projeyi de bir an önce Bursa'ya kazandırmak." dedi.

ETİKETLER: kent ulaşım
http://www.yapi.com.tr/haberler/bursaray-kestel-hatti-ihaleye-cikiyor_85246.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!