Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

''Bütün Yabancı Şirketleri Gaziantep'e Yatırım Yapmaya Davet Ediyoruz''

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Jan Paul Dirkse ve Hollanda Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı David Naves, Gaziantep Sanayi Odası (GSO)’yu ziyaret etti. GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, bütün yabancı şirketleri Gaziantep'e yatırım yapmaya davet ettiklerini söyledi.

yapi.com.tr / AA
''Bütün Yabancı Şirketleri Gaziantep'e Yatırım Yapmaya Davet Ediyoruz''

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Jan Paul Dirkse ve Hollanda Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı David Naves, Gaziantep Sanayi Odası (GSO)’yu ziyaret etti. GSO Yönetim Kurulu Başkanı Adil Konukoğlu, bütün yabancı şirketleri Gaziantep'e yatırım yapmaya davet ettiklerini söyledi.

GSO Başkanı Konukoğlu ziyarette, Gaziantep'in Hollanda'ya olan ihracatının giderek arttığını belirtti.

Büyükelçi ve beraberindeki heyetin, ileride Hollandalı şirketlerin Gaziantep'e ne gibi yatırımlar yapabileceğini araştırmak için kente geldiğini ifade eden Konukoğlu, şöyle konuştu:

''İnşallah ileriki dönemlerde uygun buldukları konularda Gaziantep'te Hollandalı şirketlerin yatırım yapma imkanı olabilir. Biz her zamanki gibi bütün yabancı şirketleri Gaziantep'te yatırım yapmaya davet ediyoruz. İnşallah Hollanda ile bunu başlatmış oluruz. Şu anda bir araştırma içindeler. Gaziantep'in 20 yıldır yükselişinin nereden kaynaklandığını ve yükselen şehirden nasıl bir pay alabilecekleri konusunda araştırma içindeler. Biz kendileriyle bunları paylaştık, bunu oradaki yatırımcılara da anlatacaklar. Artık onların kararlarına bağlı. Biz her zaman bütün dünya şirketlerinin hepsine açığız. Gaziantep'e yatırım yapmak isteyen herkese GSO olarak yardımcı olacağız.''

Hollanda'nın Ankara Büyükelçisi Jan Paul Dirkse ise Hollanda Büyükelçiliği Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı David Naves ile birlikte yatırım yapabilecekleri konuları araştırmak üzere Gaziantep'e geldiklerini belirtti. Büyükelçi Dirkse, Gaziantep ile var olan sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkileri geliştirme amacında olduklarını söylerken, GTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yetkinşekerci, ''Gaziantepli ve Hollandalı işadamlarının ortak yatırım ve işbirliğine zemin hazırlayacak her türlü çalışmaya katkı sunmaya hazırız'' dedi.

Konuşmasında Gaziantep'in sosyal ve kültürel yapısının yanında ekonomik potansiyeli hakkında bilgiler de veren Yetkinşekerci, şöyle konuştu:

''Gaziantep 4 organize sanayi bölgesi, serbest bölgesi, hedef pazarlara yakınlığı nedeniyle yerli ve yabancı yatırımcıların gözdesi olan bir şehir. Geçtiğimiz yıl itibariyle sadece kendi kapılarımızdan 4 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdik. Gaziantep'te üretilip de başka kapılardan gerçekleştirilen ihracatla birlikte 7-8 milyar doları bulan bir ihracat üretim kapasitesine sahibiz. Birçok alanda Türkiye'ye model gösteriyoruz.

Yine hemen her alanda bölgemizdeki kentlere lokomotiflik yapıyoruz. Türkiye'nin AB’ye en hazır illerinin başında geliyoruz. Türkiye'nin komşularıyla ilişkilerinde önemli bir misyon üstlenmiş durumdayız. Tüm bunların yanında Gaziantep Ticaret Odası olarak Türkiye ile Suriye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla yürütülen çalışmaların sekretaryasını ve Yine Türkiye'deki İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyük kentler de dahil olmak üzere tüm AB Bilgi Merkezleri'nin koordinasyonu biz yürütüyoruz.''

Hollanda ile Gaziantep arasındaki ticaret hacmini de yeterli bulmadıklarını dile getiren Yetkinşekerci, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Gaziantep ile Hollanda arasında belli oranda ticaret hacmine ulaşılmış. Ancak burada daha çok Hollanda’nın lehine bir tablo gözlemlenmekte. İthalat ve ihracat dengesini iyi oluşturduğumuzda çok daha iyi iki ticari partner olabiliriz diye düşünüyorum. Gaziantep Ticaret Odası olarak Hollandalı ve Gaziantepli işadamlarımızın ortak yatırım ve işbirliği yapmalarına olanak sağlamak üzere her türlü çalışmayı sonuna kadar desteklemeye hazırız.

Biz Hollandalı işadamlarının son dönemde hedef pazar haline gelen Ortadoğu pazarına Gaziantepli işadamlarımızla sağlayacakları işbirliği sayesinde çok daha hızlı ve kolay ulaşabileceklerine inanıyoruz. Bu noktada Hollandalı işadamları ile işbirliğine girmeye hazır sayısız firma ve işadamımız var. Hollandalı işadamlarımızın bu yatırım ve işbirliği ortamını iyi değerlendirmelerini tavsiye ediyorum.''

Gaziantep'in son dönemde ilgi çeken bir kent olduğunu ifade eden Büyükelçi Dirkse, ''Gaziantep'in önemli bir ticaret ve sanayi kenti olduğunu biliyoruz. Sizin de bahsettiğiniz gibi hedef pazarlara olan yakınlığı da Gaziantep'i yatırım ve işbirliği için cazip kılıyor. Biz de bu kentteki işadamları ile Hollandalı işadamlarımız arasında ne tür bir birliktelik sağlanabilir onu sorgulamak amacıyla bu ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Bu ziyaretlerin karşılıklı olarak devam etmesini ve önümüzdeki dönemde Türk ve Hollandalı işadamlarının ortak yatırım ve işbirliğine zemin hazırlamasını umut ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından GTO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Durdu Yetkinşekerci, Büyükelçi Jan Paul Dirkse ve Ekonomi ve Ticaret Müsteşarı David M. Naves'e plaket ve çeşitli hediyeler sundu.

ETİKETLER: ekonomi
http://www.yapi.com.tr/haberler/butun-yabanci-sirketleri-gaziantepe-yatirim-yapmaya-davet-ediyoruz_86879.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!