Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

''Bütün Yapı Stoğu İçindeki Yüzde 5'lik Çelik Kullanımını Yüzde 10'lara Ulaştırmak''

Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu üyesi Melih Şimşek, dernek olarak 2015 yılı için hedeflerinin, bütün yapı stoğu içindeki yüzde 5'lik çelik kullanımını yüzde 10'lara ulaştırmak olduğunu söyledi.

yapi.com.tr / AA
''Bütün Yapı Stoğu İçindeki Yüzde 5'lik Çelik Kullanımını Yüzde 10'lara Ulaştırmak''

Türk Yapısal Çelik Derneği Yönetim Kurulu üyesi Melih Şimşek, dernek olarak 2015 yılı için hedeflerinin, bütün yapı stoğu içindeki yüzde 5'lik çelik kullanımını yüzde 10'lara ulaştırmak olduğunu söyledi.

Aynı zamanda Çevre Dostu Binalar Derneği Yönetim Kurulu üyesi ve Akşan Yapı Yönetim Kurulu Başkanı da olan Şimşek, hafif çelik yapılardaki itici gücün deprem olduğunu, ancak zaman geçtikçe bunlara 'hız' ve 'çevre' faktörlerinin eklendiğini dile getirdi.

Türkiye'de çelik yapıların 1999 Marmara Depremi'nden sonra gündeme gelmeye başladığını kaydeden Şimşek, şu bilgileri verdi:

''Dünyada çelik yapılara ilişkin bilginin en iyi olduğu ülke ABD idi. California'dan geçen fay hattı, bizim ülkemizdeki Kuzey Anadolu Fay Hattı ile aynı özelliklere sahiptir. Amerikalılar, bu konuyu yıkımlara neden olan San Francisco depremlerinden sonra çok iyi analiz etmiş ve çözümler geliştirmiş. Türkiye'ye bu kadar oturan başka model yok aslında. Biz özellikle ABD'de sistemle ilgili kurum ve derneklerden bilgi aldık ve bu bilgileri ülkemizdeki yapı şartnamelerine oturttuk. Ülkemizdeki yapı şartnameleri de buna izin verir.''

Şimşek, Türkiye'de yapı stoğunun hemen hemen tamamına yakınının betonarme olduğunu ve Türkiye'nin bu alanda büyük bir bilgi birikimi, iş gücü ve firma stoğu bulunduğunu vurgulayarak, çelik yapılarda bilgi ve iş gücünün henüz betonarme seviyesine ulaşmadığını söyledi.

ABD'deki yapıların yüzde 30'u, Kuzey Avrupa ülkelerindeki yapıların yüzde 45'e yakını, Japonya'daki yüksek yapıların tamamı çelik iken, Türkiye'deki çelik kullanımının toplam yapı stoğunun yüzde 5'i olduğuna dikkati çeken Şimşek, bunun önemli bir kısmının da endüstriyel yapılar olduğunu kaydetti.

Şimşek, özellikle İzmit, Adapazarı ve Bursa gibi sanayi bölgelerinde endüstri yapılarının çelikle inşa edilme oranının artmaya başladığını belirterek, ''Çelik yapılarla ilgilenen üretici firmaların artması da bunu gösteriyor. Konut grubundaki artış da hiç fena değil. Geleneksel inşaat firmaları da bu konuyu masalarına almaya başladılar'' diye konuştu.

''Denetime uygun yapı cinsi oluşturulması gerek''

Melih Şimşek, çelik yapıların depreme karşı önemli bir çözüm getirmesi nedeniyle insanların zihninde yer ettiğini ve Japonya'daki depremin ardından daha fazla konuşulmaya başlandığını dile getirerek, şöyle devam etti:

''Japonya, ABD ve Türkiye, deprem coğrafyası içinde konumlanmış. Bugüne kadar en yüksek şiddette deprem 8.9 ile ABD'de olmasına rağmen en büyük can kaybı, Türkiye'deki depremde olmuş. ABD ve Japonya bu işe çelik yapılar vasıtasıyla çözüm getirmiş. Yapı stoğu içinde çelik yapılar büyük oranda olduğu için can kaybı az olmuş. Türkiye'de depremde yapıların yıkılmaması için denetime uygun yapı cinsinin oluşturulması gerek. Yapı ne kadar hafifse deprem şiddetini o kadar az hisseder. Çelik yapılar geleneksel yapılara göre 8-10 kat daha hafiftir.''

Okul, hastane, spor salonu gibi kamu binalarının depreme dayanıklı yapılmasının, çelikten inşa edilmesinin önemine işaret eden Şimşek, deprem sırasında ve sonrasında ayakta kalan bu yapıların kamunun sığınacağı yerler olacağını söyledi.

Şimşek, 1999 yılındaki depremden 10 gün sonra San Francisco'da 8.1 şiddetinde deprem meydana geldiğine değinirken, ''Bizde ölü sayısının 40 bine yaklaştığı tahmin ediliyor. San Francisco'da ölü sayısı ise 2 idi. İncelediğinizde, bunun temelinde hafif ve çelik yapılar var'' dedi.

 Türkiye'de yapı şartnamelerinin depreme uygun hale getirildiğini, ancak bu konuda yeterli denetim olmadığı için şartnamenin pek önem taşımadığını belirten Şimşek, ''İnsana mümkün olduğunca az inisiyatif bırakmak gerekiyor. Yapıları kontrol etmek gerekiyor. Çelik yapı onun için ön plana çıkıyor. Betonarme yapılar depreme karşı kötüdür diyemeyiz. Mühendisçe denetlenen her yapı aslında doğrudur. Çelik kullanmak akıllılıktır diyebiliriz. Kalite kontrolünü oluşturmasından, insan inisiyatifini ortadan kaldırmasından dolayı'' değerlendirmesini yaptı.

Şimşek, Türk Yapısal Çelik Derneği olarak 2015 yılı için hedeflerinin, bütün yapı stoğu içindeki yüzde 5'lik çelik kullanımını yüzde 10'lara ulaştırmak olduğunu kaydederek, ''Özellikle kamu binaları bu oranı artırıcı yönde kullanılabilirse insanlara doğrudan faydası olacaktır. Çünkü bu, ancak bir kamu politikası haline getirilebildiğinde doğru olur'' dedi.

ETİKETLER: kurum
http://www.yapi.com.tr/haberler/butun-yapi-stogu-icindeki-yuzde-5lik-celik-kullanimini-yuzde-10lara-ulastirmak_87230.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!