Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Büyük Afet Yarın 11. Yılına Giriyor

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos Marmara Depremi, Kocaeli'nin değişik yerlerinde çeşitli etkinliklerle anılacak. İlk anma töreni Gölcük ilçesinde yapılacak. Saat 21.30'da İzmit Fuarı Güneş Sahnesi'nde başlayacak deprem programı, depremin yaşandığı saat 03.02'ye kadar sürecek.

Cumhuriyet Gazetesi
Büyük Afet Yarın 11. Yılına Giriyor

Merkez üssü Kocaeli'nin Gölcük ilçesi olan 17 Ağustos Marmara Depremi, Kocaeli'nin değişik yerlerinde çeşitli etkinliklerle anılacak. İlk anma töreni Gölcük ilçesinde yapılacak. Saat 21.30'da İzmit Fuarı Güneş Sahnesi'nde başlayacak deprem programı, depremin yaşandığı saat 03.02'ye kadar sürecek.

17 Ağustos 1999 sabahı, saat 03.02'de gerçekleşen, Kocaeli Gölcük merkezli deprem, 7,5 büyüklüğünde meydana gelmiş, büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştu. Türkiye'nin, 11. yılında hala izlerini silemediği deprem, tüm Marmara Bölgesi'nde, Ankara'dan İzmir'e kadar geniş bir alanda hissedilmiş, büyük afetin ardından resmi rakamlara göre 17 bin 480 kişi hayatını kaybetmiş ve 23 bin'i aşkın kişi ise yaralanmıştı.

TMMOB'a göre 1999 Marmara depreminde 112 bin 724'ü yıkık ve ağır hasarlı olmak üzere toplam 376 bin 479 konut ve işyerinde hasar saptandı, 133 bin 683 bina çöktü, 17 bin 480 yurttaş yaşamlarını kaybetti, 43 bin 953 kişi yaralandı, 600 bin kişi ise evsiz kaldı. Resmi olmayan rakamlara göre ise ölü sayısı 50 bin, yaralı sayısı da 100 bine yakın. Marmara Depreminin maliyetleri ise ortalama 17 milyar dolar olarak kaydediliyor.

Milyonlarca insanı değişik düzeylerde etkileyen asrın felaketi, Türkiye'nin yakın tarihini derinden etkileyen en önemli olaylardan biri olarak gösteriliyor.

Türkiye her an deprem tehlikesi ile karşı karşıya

Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası ve bu haritaya esas sismisite verileri Türkiye topraklarının yüzde 93'ünün, nüfusunun ve sanayi kuruluşlarının yüzde 98'inin, barajlarının yüzde 95'inin ve enerji santrallerinin yaklaşık yüzde 50'sinin deprem bölgeleri içinde olduğunu gösteriyor. 20. yüzyılda dünyada gerçekleşen 31 büyük çaplı deprem arasında Türkiye'nin en büyük iki depremi olan Marmara ve Erzincan Depremleri de yer alıyor.

Son yüzyılın en büyük depremlerinden biri olan 17 Ağustos depreminin ardından 11 yıl geçmiş olsa da uzmanlar kat edilen yolun yeterli olmadığı görüşünde. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı(JICA) tarafından yapılan çalışmalarda, Marmara Bölgesinde meydana gelebilecek, büyüklüğü 7,5 ve 7,7 olan iki ayrı deprem senaryosunda 50 bin ile 60 bin arasında ağır hasarlı bina, 500 bin ile 600 bin arasında evsiz aile, 70 bin ile 90 bin civarında ölü, 120 bin ile 130 bin civarında ağır yaralı olabileceği ön görülüyor.

Jeoloji Mühendisleri Odası, afet tehlikelerinin önlenmesi ve afet risklerinin azaltılması konusunda yeterli hazırlıkların yapılmadığına dikkat çekerken, TMMOB Makina Mühendisleri Odası ise depremlere karşı önlemlerin bütünlüğü ve güvenli yapılaşma için yeni bir "Yapı Denetim Yasası"nın çıkarılması gerektiği konusunda ısrarlı.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-afet-yarin-11-yilina-giriyor_81960.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!