Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

“Büyük Çaplı Boruda Rakibimiz Yok”

Irak’ta 2600’lük borularla, 10 km’lik bir drenaj hattı yapan Çamlıca İnşaat ve Yapı Sanayi'nin Proje Mühendisi İlker Ulutürk, diğer boru üreticilerinden kendilerini ayıran en büyük özelliğin, büyük çaplardaki borularda uyguladıkları yerinde üretim teknolojisi olduğunu ifade etti.

yapi.com.tr/Filiz YAVUZ
“Büyük Çaplı Boruda Rakibimiz Yok”

ürk boru üreticileri, inşaat sektörünün gösterdiği gelişimle birlikte, özellikle komşu ülkelerin alt yapı çalışmalarına da imza atmaya başladı. Irak’ta Q2600’lük borularla, 13 km’ lik bir drenaj hattı yapan Çamlıca İnşaat ve Yapı Sanayi Proje Mühendisi İlker Ulutürk, diğer boru üreticilerinden kendilerini ayıran en büyük özelliğin, büyük çaplardaki borularda uyguladıkları yerinde üretim teknolojisi olduğunu ifade etti.

Ulutürk ile 30. Uluslararası Yapı / Turkeybuild Fuarı’nda konuştuk.

Çamlıca Boru’yu biraz tanıyabilir miyiz?
Kar Şirketler Topluluğu'nun bir üyesi olan Çamlıca İnşaat Yapı A.Ş. kurulduğu günden beri inşaat sektöründe yeniliklerin öncüsü oldu. Q150 mm ile Q2600 mm arasındaki tüm çaplarda üretimimiz mevcut. Küçük çaplı boruları yağmur suyu, kanalizasyon, drenaj hatlarında, Büyük çaplı boruları ise hidrolik sanat yapılarında ve menfezlerde kullanıyoruz.

Büyük çaplı borularda Türkiye’de rakibimiz yok. Türkiye’de sadece Çamlıca İnşaat olarak yaptığımız yerinde üretim teknolojisi sayesinde nakliyeden çok büyük bir fiyat avantajı elde ediyoruz. Bu da rakiplerimizle aramızda ciddi bir fiyat farkı yaratıyor.

Karayolları neden sizi tercih ediyor?
Yerinde üretim teknolojisi sayesinde istenilen boyda istenilen çapta üretim yapma şansımız var. Üstelik şantiyemizi Türkiye veya Dünyanın her noktasına kurabiliyoruz.

Karayollarında kullanılan enine geçişler ve drenajlarda, ihtiyaçlarını yekpare üretim yaparak karşılıyoruz. Örneğin; 10 metrelik boruya ihtiyaç varsa biz 10 metrelik yekpare boru üretiyoruz. Ama diğer firmalar, 10 metrelik ihtiyacı karşılamak için 7 metrelik iki boru vermek zorunda kalıyor. Geriye kalan 4 metrelik boru kesilip atılıyor, boşa gidiyor. Büyük çaplarda borunun metrajları da çok pahalı olduğu için boşa para harcamak istemiyorlar ve bizi tercih ediyorlar.
Bilimsel olarak baktığınızda ise, ürettiğimiz boruların diğer muadili borulara oranla dayanımları 4 kat daha fazla.

Sizi diğerlerinden ayıran özellik nedir?
Bizi diğerlerinden ayıran en büyük özellik, büyük çaplardaki borularda uyguladığımız yerinde üretim teknolojisi. Profili makaralara sararak şantiyeye götürüyoruz. Şantiyede sarım makinesi kullanarak istenilen boyda ve istenilen çapta üretim yapıyoruz. Bunun iki avantajı var; birincisi büyük çaplı bir borudan 100 metre gerektiği zaman profili makaraya sardığımız için 50-60 metrelik profili bir kamyonla götürebilmek. Dolayısıyla bir seferde daha çok profil taşıdığımız için de nakliyeden kazanıyoruz, bu da ikinci avantajımız oluyor. Fakat diğer firmalar bir kamyona ancak 7 metrelik boru sığdırabiliyorlar. Her anlamda pahalıya geliyor.

Ayrıca ürünlerimizin kalitesinin İstanbul Teknik Üniversitesi’nin verdiği raporlarla kanıtlanmış olması da diğer bir avantajımız.

Yurtdışında da çalışıyor musunuz?
Evet, yurtdışında Kuzey Irak’ta çalışmalarımız oluyor. Irak’ta Q 2600’lük borularla, 10 km’lik bir drene hattı yaptık. Bulgaristan’da pek çok projelerimiz oluyor. Bütün dünya ülkeleriyle görüşmelerimiz var.

Yurtdışında da proje bazlı mı çalışıyorsunuz?
Evet, proje bazlı çalışıyoruz. Fiyatlandırma politikamızda metraj ve çaplar üzerine kurulu. Dolayısıyla işlerimizi proje bazında ele alıyoruz.

Sektörde ciddi bir rekabet var. Sizin sektördeki pazar payınız nedir?
Büyük çaplı borularda sektörde lider konumundayız. Çünkü fiyatlarımız uygun. Büyük çaplı borularda Türkiye’de kimse bizim fiyatlarımıza inemiyor.
Küçük çaplı borularda ise çok büyük bir rekabet var. Bir çok boru firması küçük çapta üretim yapıyor. Bu alanda da sektörde çok büyük bir Pazar payımız var.

Kısa vadedeki hedefleriniz nelerdir?

Daha büyük çaplarda boru üretmeyi hedefliyoruz. Ar-Ge ekibimiz Q 3000’lik borular üzerine çalışıyor. Bunun dışında teknik konularda araştırmalarımız sürüyor. Boru bağlantıları yaptığımız yapıştırıcılarımızda, profillerimizde yenilikler üzerine çalışıyoruz.

Fuar beklentilerinizi karşıladı mı?
Aslına bakarsanız çok da karşılamadı. Boru Fuarı’ndan çok iyi verim almıştık örneğin. Çünkü Boru Fuarı’na sadece boruyla, altyapıyla ilgilenen insanlar geliyor. Oysa Yapı Fuarı’nda öyle değil. Genel bir fuar.

Ama hiç tahmin etmediğimiz şeyler oldu. Örneğin boruları dekorasyon amaçlı kullanmak isteyen taleplerle karşılaştık. Belki de Yapı Fuarı’nın avantajı budur.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-capli-boruda-rakibimiz-yok_53936.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!