Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Büyük Roma Yeniden Kurulacak

'Büyük Roma İmparatorluğu'nun kurucusu Romus ve Romulus'un babası Troyalı Aeneas'ın Anadolu'dan İtalya'ya yolculuğu 2 bin 400 yıl sonra yeniden yapılacak. Antandros Kazı Başkanı Doç. Dr. Gürcan Polat, Troyalı kahraman Aeneas’ın ünlü yolculuğunu 2 bin 400 yıl sonra tekrarlamak için proje başlattıklarını açıkladı.

Radikal Gazetesi
Büyük Roma Yeniden Kurulacak

Troyalı Aeneas'ın Antardros kentinden denize açıldığına inanılıyor. Altınoluk'taki antik kentte kazılar sürüyor. FOTOĞRAF: AHMET ERTAN / DHA

'Büyük Roma İmparatorluğu'nun kurucusu Romus ve Romulus'un babası Troyalı Aeneas'ın Anadolu'dan İtalya'ya yolculuğu 2 bin 400 yıl sonra yeniden yapılacak!

Troyalıların yakılıp yıkılan kentlerini terk edişi, ardından İtalya kıyılarına çıkıp Roma İmparatorluğu’nu kurması, Avrupa tarihinde sayısız hikâyeye, resme, mozaiğe konu oldu. Şimdi bu hikâye bir de bilimsel yolculuğa konu olacak.

Antandros Kazı Başkanı Doç. Dr. Gürcan Polat, Troyalı kahraman Aeneas’ın ünlü yolculuğunu 2 bin 400 yıl sonra tekrarlamak için proje başlattıklarını açıkladı. Hedef  2 bin 400 yıl öncesinin teknolojisiyle yapılmış bir tekneye binip Antandros’tan (Bugünkü Balıkesir ili, Edremit ilçesi Altınoluk beldesi sahilinden) açılmak, sadece yelken ve kürek gücüyle bir zamanlar Aeneas ve beraberindeki Troyalıların izlediği rotayı izleyerek İtalya’nın Castro sahiline ulaşmak.

Doç. Dr. Gürcan Polat, Lecce Üniversitesi Öğretim Üyesi Ord.Prof. Francesco D’Andria ile ortaklaşa hazırladıkları ‘Altınoluk’tan Castro’ya Zamanda Yolculuk’ adlı proje için ilk adımların atıldığını vurguladı. Gürcan “Bu tekne Büyük Roma İmparatorluğu’nun kurucusu Aeneas’ın, Kazdağları’nda hazırlayıp açıldığı ‘Fırtına’ (Tempest) adlı teknenin bir benzeri olacak. Aeneas’ın kullandığı rotayı takip ederek İtalya’nın Castro kentine ulaşıp evrensel bir canlandırma yapacağız” dedi. Kardeşlik anlaşması süreci başlatan Altınoluk ve İtalya’nın Castro belediyelerinin de başlangıç aşamasındaki projeye destek vermesi bekleniyor.

Palladium’u yanında götürdü

Troyalı kahraman Aeneas, bir Dardanya prensiydi. Troya düştükten sonra kaçıp yeni bir yurt arayan Troyalılara önderlik etti. Kazdağları’nın güneyindeki Antandros’a (Altınoluk) gelip denize açıldılar. Rüzgâr onları Kartaca’ya sürükledi. Kartaca Kraliçesi Dido’nun misafiri olduktan sonra yola koyulup Orta İtalya’da karaya çıktılar. Burada yerli Sabinlerle karıştılar. Aeneas kaçarken Troya’daki Palladium heykelini de beraberinde götürmüştü. Bu heykeli yeni yurtlarına dikti; oğulları Romulus ile Romus Roma İmparatorluğu’nu kurdu.

 

ETİKETLER: arkeoloji
http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuk-roma-yeniden-kurulacak_81958.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!