Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

"Büyükdere İskelesi Açılsın"

Sarıyer Kent Dayanışması, Büyükdere İskelesi'nde yaptığı basın açıklamasında "Vapur Semtimize Yanaşsın, İskele Hayata Karışsın, Büyükdere İskelesi Açılsın" dedi.

yapi.com.tr
"Büyükdere İskelesi Açılsın"

Sarıyer Kent Dayanışması 3 Şubat 2019'da Büyükdere İskelesi'nde, iskelenin açılması talebiyle bir araya geldi. Yapılan basın açıklamasında; Sarıyer'de, yıllardır kapalı olan Büyükdere İskelesi'nin açılmasına yönelik daha önce gerçekleştirdikleri girişimlerin cevapsız kaldığını, Büyükdere, Kocataş ve Çayırbaşı muhtarlarının da aynı taleplerinin yolcu azlığı öne sürülerek karşılanmadığını belirtti.

Deniz yolu, boğaz hattı ve denize kıyısı olan semtlerin ulaşım sorununu çözebilir
Kent Dayanışması'nın basın açıklaması şu şekilde: "Bizler, iskelemizin kapalı olmasının sebebinin kent içi ulaşımda karayolu taşımacılığının özendirilmesinin bir sonucu olduğunun farkındayız. Bir deniz kenti olan İstanbul'da deniz yollarının ulaşımda payının sadece %3 olması, durumun vehametini de gözler önüne seriyor. Oysa kara yolu ulaşımının kent içinde yarattığı hava kirliliğine, trafik kaosuna ve strese karşı İstanbul ulaşımında bütünlükçü şekilde yapılacak bir planlama yoluyla deniz yolu teşvik edilebilir, boğaz hattının ve denize kıyısı olan semtlerin ulaşım sorununun çözümüne yönelik olumlu bir adım atılabilir. Daha önce Boğaziçi Dernekleri Platformu'nun (BODEP) imzasını toplamış olduğu 23 bin yurttaşın bu yöndeki taleplerinin de hâlâ geçerli olduğunu hatırlatıyoruz.

Ulaşım hakkı gasp ediliyor
Büyükdere İskelesi'nin açılmasına karşı iddia edilen "az yolcu sayısı", "gelir getirmiyor" gibi açıklamaları kabul etmiyoruz. Deniz yolunu teşvik etmeye yönelik ulaşım politikalarının geliştirilmesi elzem olmakla birlikte hatırlatmak isteriz ki bir belediyenin asli görevi ne kadar kâr edeceği değil, kentlileri ön planda tutacak şekilde kent politikaları geliştirmesidir. Büyükdere İskelesi'nin kapalı olması ise Büyükdereliler'le birlikte, Kocataş ve Çayırbaşı sakinlerini de mağdur etmektedir. Bu üç mahallede yaşayan yaklaşık 20 bin yurttaş, deniz yoluna ulaşmak için bir veya iki vasıta değiştirerek Sarıyer İskelesi'ne gitmek zorunda bırakılmaktadır. Bölge sakinlerinin ulaşım hakkı gasp edilmektedir.

Yerel yöneticilerin özellikle Boğaziçi semtlerine ve komşu semtlere dayattığı kara trafiğine alternatif olarak, Boğaziçi'nin simgesi hâline gelmiş olan vapurlarımız, ulaşım hakkımız dâhilinde değerlendirilmelidir. İskelemize yeniden kavuşmak istememizin yanında seferlerin sadece sabah ve akşam saatlerinde olmasının yeterli olmadığını ifade ediyoruz. Seferler, Boğaziçi semtlerinde yaşayan mahalle sakinleri ve tüm İstanbullular'a sorularak arttırılmalı, vapur kullanımının teşvik edilmesi için tanıtım organizasyonlarının önceden planlaması yapılmalıdır. Gün ortası ve özellikle de hafta sonları ve tatil günlerinde de yapılacak seferlerle Boğaziçi iskeleleri ile İstanbul'un diğer deniz kıyısındaki semtler arası ulaşımda, vapurların etkin bir şekilde kullanılmasını talep ediyoruz."

Sarıyer Kent Dayanışması, change.org 'da "Büyükdere İskelesi Açılsın" diyerek bir imza kampanyası başlatarak, bölge sakinlerini ve vapurlarına kavuşmak isteyen İstanbullular'ı kampanyaya destek vermeye çağırıyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyukdere-iskelesi-acilsin_170405.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!