Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir, Çifte Minareli İçin Savunmasını Hazırladı

Erzurum Büyükşehir Belediyesi, İkinci İdare Mahkemesi’nin ara kararla yürütmeyi durdurduğu tarihî Çifte Minareli Medrese’nin etrafındaki yapılaşma ile ilgili savunmasını hazırladı.

Zaman Gazetesib>Erzurum Büyükşehir Belediyesi, İkinci İdare Mahkemesi’nin ara kararla yürütmeyi durdurduğu tarihî Çifte Minareli Medrese’nin etrafındaki yapılaşma ile ilgili savunmasını hazırladı. Başkan Ahmet Küçükler, savunmalarında idari ve hukuki prosedürleri eksiksiz olarak yapmaları, bilirkişi raporları ile belediye meclislerinin aldıkları kararlarına ağırlık vereceklerini açıkladı.

Avukat Necati Bölükbaşı’nın yürütmeyi durdurma istemiyle açılan davada, ilgili kurumlardan Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu Bölge Müdürlüğü’nün de savunma amaçlı olarak mahkemeye gerekli tüm belge ve bilgileri sunacağı bildirildi. Müdürlük, 2. İdare Mahkemesi’nin verdiği kararın Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ulaşır ulaşmaz, 5 gün içerisinde savunma yapılacağını bildirdi. Bakanlığın, kısa süre içerisinde mahkemeye cevap verememe ihtimali üzerine savunmanın direkt olarak bölge müdürlüğünün yapacağı ifade edildi. Gerek Kültür ve Tabiat Kurulu Bölge Müdürlüğü gerekse Büyükşehir Belediyesi’nin savunmalarının hazır olduğu, mahkemenin resmi yazısının kendilerine ulaşır ulaşmaz sunacakları kaydedildi.

Mahkeme ise davayı açan Avukat Bölükbaşı’nın iddia ve sunduğu belgeler ile savunması istenilen kurumların yapacağı karşı bilgi ve belgeler ışığında bilirkişi isteme ihtimali gözüküyor. Mahkemenin atayacağı bu bilirkişiler tarihî mekânda inceleme yaparak hazırlayacağı rapor, mahkeme heyeti tarafından incelenerek nihai karar verecek. Şu anda Çifte Minareli Medrese’nin etrafında 35 dükkân için temeller atılmış durumda. Yıkılan dükkânlarının yerine yenilerinin yapılmasını isteyen esnaflar ise mahkeminin bir an önce karar vermesini istiyor. Mağdur olduklarına inanan esnaflar, “İki yıldır dükkânlarımız yıkıldığı için ekmek paramızı kazanamıyoruz.” diyerek mahkemenin lehlerinde karar vermesini bekliyor.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehir-cifte-minareli-icin-savunmasini-hazirladi_46648.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!