Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Büyükşehir'den Çevre Atağı

Başkan Aziz Kocaoğlu, bir yandan doğal filtreli atıksu arıtma tesislerinin yapımı sürerken, diğer yandan da çoğu turistik 4 yerleşim yerinde konvansiyonel biyolojik arıtma tesisi kurulması için ihaleye çıkma kararı aldıklarını açıkladı.

Yeni Asır Gazetesi
Büyükşehir'den Çevre Atağı

ınırlarına dahil olan yeni yerleşim alanlarında yaşanan en önemli sorunun alt yapı ve evsel atıkların arıtılması olduğunu tespit eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu sorunu çözmek için çalışmalarını hızlandırdı. Başkan Aziz Kocaoğlu, bir yandan doğal filtreli atıksu arıtma tesislerinin yapımı sürerken, diğer yandan da çoğu turistik 4 yerleşim yerinde konvansiyonel biyolojik arıtma tesisi kurulması için ihaleye çıkma kararı aldıklarını açıkladı.

Daha sağlıklı
Kocaoğlu, "Sınırlarımız içerisindeki 50 kilometrelik yarı çapta yıllardır kangren haline gelen çevre sorunlarını çözeceğiz. Nehirlerimizi, denizlerimizi ve tarım alanlarını kirlilikten kurtaracağız. Böylece İzmir, daha sağlıklı ve yaygın turizm yapılabilen, daha sağlıklı tarımsal ürün üretilebilen bir kent haline gelecek" dedi.

Aliağa ve Ürkmez'de yapımı süren doğal filtreli atıksu arıtma tesisleri tamamlanma aşamasına gelirken, konvansiyonel biyolojik arıtma tesisi kurulacak yeni yerleşimler, Seferihisar, Urla, Gümüldür-Özdere ve Küçük Menderes (Torbalı-Bayındır) olacak.
Küçük Menderes Havzası'nda yer alan Torbalı, Bayındır ile deniz kıyısında yer alan Seferihisar, Urla, Gümüldür-Özdere bölgelerindeki tüm atık sular toplanarak biyolojik arıtmadan geçirilecek. Menemen'in atıksuları toplanarak Çiğli'deki atıksu arıtma tesisine getirilecek ve burada arıtılacak. Böylelikle denizlerin, nehirlerin ve tarım alanlarının kirlenmesinin önüne geçilmiş olacak.

Asfalt tamamlandı
Yerleri belirlenen, gerekli izinleri alınarak istimlakları yapılan alanlarda doğal filtreli atıksu arıtma tesisi kurulmaya başlandı. Bu tesislerden ilki olan Aliağa Arıtma Tesisleri'nde çalışmalar bitirilmek üzere. Ürkmez'e kurulan Doğal Filtreli Atıksu Arıtma Tesisi de tamamlanma aşamasına geldi.

İZSU Genel Müdürlüğü, Kemalpaşa'da yapılacak arıtma tesisinin de ihalesini tamamladı ve yapım çalışmalarına başlandı. Mordoğan'da kurulacak tesisin ihalesine de çıkılırken, Balıklıova'nın ise projesi tamamlandı, yapım ihalesi hazırlanıyor.

Seferihisar, Urla, Gümüldür-Özdere ve Torbalı'da kurulacak biyolojik arıtma tesislerinin yapımına en geç 6 ay içerisinde başlanacak. Tesislerin 1 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor. Böylelikle yıllardır büyük bir çevre sorunu olan bu yerleşim yerlerindeki atıksu problemi ortadan kalkmış olacak.
Küçük Menderes Atıksu Arıtma Tesisi'nde Torbalı ve Bayındır ilçeleri ile bağlı beldelerinden kaynaklanan atıksular ortak arıtılacak.

Her iki yerleşim yeri ve bağlı beldelerinin atıksularını toplamak için de 160 kilometre uzunluğunda kolektör ve toplayıcı hat inşa edilmesi planlanıyor. Özdere beldesinde yer alacak Gümüldür-Özdere Atıksu Arıtma Tesisi'nde de iki yerleşim yerinin atıksuları ortak arıtılacak.

Urla'da kurulacak arıtma tesisi ile ilçenin atıksuları artık arıtıldıktan sonra denize verilecek. Böylelikle turistik ilçelerimizden biri olan denize girilebilen Urla eski özlenen günlerine dönecek. Menemen ilçesi ile bağlı beldelerinden kaynaklanan atıksular ise Çiğli'deki mevcut atıksu arıtma tesisine taşınacak. Bunun için yaptırılması planlanan 50 kilometre uzunluğundaki kolektör ve toplayıcı hattın projeleri tamamlandı, yapım ihalesine çıkılacak.

Neler yapılacak

1 Seferihisar, Urla, Gümüldür, Özdere'deki atık sular toplanarak biyolojik arıtmadan geçirilecek.
2 Küçük Menderes Havzası'nda yer alan Torbalı ve Bayındır ilçelerinin atık sularını toplamak için 160 km uzunluğunda kolektör hattı ve biyolojik arıtma tesisi yapılacak.
3 Menemen bölgesinin atık suları toplanarak Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nde arıtılacak.
4 Aliağa ve Ürkmez'deki doğal filtreli atıksu arıtma tesisleri yakında tamamlanacak.
5 Kemalpaşa arıtma tesisinin ihalesi tamamlandı. Yapım çalışmalarına başlandı.
6 Mordoğan arıtma tesisi için ihaleye çıkıldı.
7 Balıklıova arıtma tesisinin projesi tamamlandı, yapım ihalesi hazırlanıyor.
8 Çiğli Atıksu Arıtma Tesisi'nin kapasitesinin artırılması için yeni yatırımlar gündemde. Çamur Susuzlaştırma Ünitesi inşaatı devam ediyor. 4. faz, kum tutucu ve yağmursuyu dengeleme havuzu için çalışmalar sürüyor.

Kolektör atık suyu toplayacak
İzmir'in batı aksından da Körfez'e kirlilik akmayacak. Gediz'i ve dolayısıyla Körfez'i kirleten Menemen'nin atıksuları kolektör vasıtasıyla toplanacak. Menemen ilçe merkez, Asarlık, Emiralem, Harmandalı, Koyundere, Maltepe, Seyrek, Türkeli ve Ulukent beldeleri ile bunlara bağlı 27 köyün atıksularını toplayarak Çiğli'deki Atıksu Arıtma Tesisi getirecek kolektörlerin proje ihalesi yapıldı ve bitirildi. Önümüzdeki günlerde bu kolektörlerin inşaat ihalesine çıkılacak. Kolektör uzunluğu yaklaşık 50 kilometre olacak bu ve toplam 4 adet pompa istasyonu yapılacak. Böylelikle tarım alanları da çevre kirliliğinden kurtarılmış olacak.

İhaleye çıkarılacak
Başkanı Kocaoğlu, "Tesislerin kurulacağı alanlar ilgili belediyelerce belirlenip bize teslim edilir edilmez diğerlerinin de peş peşe ihalesine çıkacağız. Doğal filtreli atıksu arıtma tesislerini 3-4 ayda, biyolojik atıksu arıtma tesislerini ise 1 yıl gibi bir sürede bitirmeyi hedefliyoruz. Amacımız İzmir Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olan 48 belediye ve 164 orman köyünün evsel atıksu sorununu çözerek çevre, nehirler ve denizlerimizin kirlenmesini önlemek" dedi.

Saniyede 25 litre atık su arıtılacak
Azot ve fosfor arıtımını içeren uzun havalandırmalı ileri biyolojik aktif çamur sistemine göre dizayn edilen biyolojik arıtma tesisleri, saniyede 250 litre atıksu arıtacak. Tesiste kaba ızgara-dalgıç pompa, ince ızgaralar-havalandırmalı kum tutucu, fosfor gideren anaerobik havuzlar, havalandırma havuzları, çökeltme havuzları, ultraviyole dezenfeksiyon ünitesi, geri devir ve fazla çamur terfi merkezi, mekanik çamur yoğunlaştırma ve çamur susuzlaştırma üniteleri bulunuyor.

Küçük Menderes kirletmeyecek
Küçük Menderes Havzası'nda yer alan Torbalı-Bayındır ilçeleri ile bu ilçelere bağlı 10 belde ve 25 köyden Fetrek, Vişneli Çayı ile Küçük Menderes eski yatağı kanalıyla Küçük Menderes'e her gün zehir akıyor. 160 kilometrelik Küçük Menderes kolektörü ve toplayıcı hat ile lağım suları toplanacak ve ilk etabı 100 bin nüfusa göre planlanan Küçük Menderes Biyolojik Atıksu Arıtma Tesisi'nde arıtılacak.

Kolektör ve arıtma tesisinin yapımı tamamlandığında Torbalı ve Bayındır ilçeleri artık Küçük Menderes'i kirletmeyecek. Pamucak Sahiline, Ege Denizi'ne kirlilik akmayacak. Tarım alanları kurtulacak. Tarımsal üretimin kalitesi artacak.

Kolektörün atıksu toplayacağı beldeler ise şöyle: Bayındır'ın Canlı, Çırpı, Elifli, Çıplakköy, Tokatbaşı beldeleri ile Torbalı'nın Ayrancılar, Yazıbaşı, Karakuyu, Çaybaşı, Subaşı beldeleri.

http://www.yapi.com.tr/haberler/buyuksehirden-cevre-atagi_50564.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!