Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

"Büyümede Revizyon Sürpriz Olmaz"

Büyümeye ilişkin ikinci çeyrekle ilgili somut bir veriler olmadığını belirten Babacan, “Somut veriler oluştuğunda yıl sonu hedefleri gözden geçirilir" dedi.

yapi.com.tr
"Büyümede Revizyon Sürpriz Olmaz"

NTV/CNBC-e ortak yayınında Ahmet Ergen'in sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Türkiye'nin ikinci çeyrek büyüme hedefinde herhangi bir değişiklik olup olmayacağıyla ilgili olarak, "İkinci çeyrekle ilgili elimizde somut bir veri yok. Somut veriler oluştuğunda yıl sonu hedefleri gözden geçirilir" şeklinde konuştu.

"Faiz ve kurdaki yükseliş küresel kaynaklı"

Faiz ve dövizdeki yükselişin temel sebebiyle ilgili olarak Babacan, "Piyasalardaki hareketliliğin temel sebebi küresel konjonktürdür. Bunu da tetikleyen ABD Merkez Bankası'nın para politikasındaki duruş değişikliğidir" dedi.

Borsa endekslerinde 22 Mayıs'tan düne kadar kaybın yüzde 18,8 olduğunu kaydeden Babacan, TL'nin aynı dönemde dolara karşı yüzde 3,9 değer kaybettiğini söyledi.

Babacan, borsanın daha fazla değer kaybetmesinin nedeninin iç gelişmeler ve cari açık olduğunu ifade etti.

"10 gündür piyasaya girişler var"

Yabancı sermaye çıkışına dair 17 Mayıs'tan 5 Temmuz'a kadarki dönemde piyasalarda 3 milyar dolarlık bir çıkış olduğunu, swaplarda ise 6,2 milyar dolarlık bozulma olduğunu belirten Babacan, son 10 günde piyasaya girişler olduğunu dile getirdi.

"Diğer ülkelerin de risk primleri artıyor"

Türkiye'nin risk priminin Mayıs'tan bu yana iki katına çıkmasıyla ilgili olarak Babacan, bu durumun Türkiye'ye özel olmadığını, Rusya, Çin, Endonezya gibi ülkelerin de risk primlerinde aynı süreçte artışlar olduğunu belirtti.

Babacan, "Tüm piyasalarda yeni ortama göre bir fiyatlama ve denge oluşacak" dedi.

"'Güveni perçinlemek için ne yapılmalı'yı konuşmalıyız"

Merkez Bankası'nın yapacağı şeylerle ilgili konuşmadığını kaydeden Babacan, MB ile ilgili konularda muhatabın bankanın kendisi olduğunu belirtti.

Faizler ve kurların doğru noktası ne olmalıdır konusunda da kendisinin 10 yıldır bir şey söylemediğini belirten Babacan, iki değerin de birçok piyasa verisinin sonucu olarak ortaya çıktığını söyledi.

Babacan, "'Faiz ne olur ne olmaz?'dan önce Türkiye'de güveni perçinlemek için ne yapmamız gerekir onu konuşmamız lazım" şeklinde konuştu.

"İhracat hedefi zorlaşıyor"

Türkiye'nin 2013 yılı için belirlediği 158 milyar dolarlık ihracat hedefinin halen geçerli olduğunu belirten Babacan bu hedefi gerçekleştirmenin giderek zorlaştığını ekledi.

"Enflasyon 1-2 ay daha yükselecek"

Babacan, şu anki ekonomik şartların aynı kalması halinde enflasyonun 1-2 ay yükselmeye devam ettikten sonra düşüş trendine gireceğini söyledi.

"Dalgalanma ileri dönemdeki bütçeleri etkiler"

Piyaslarda son dönemdeki dalgalanmanın bütçede özellikle faiz ödemelerine olan etkileri hakkında Babacan, bu yılki bütçede ödenen faizin bundan önceki yıllarda alınan borcun faizi olduğunu belirtti ve faizde bugünkü artışın ileri dönemdeki bütçelerdeki ödemeleri etkileyeceğini kaydetti.

Mısır'da 60 bin istihdam sağlayan 260 Türk firmasının bu ülkedeki olaylardan ne ölçüde etkilendiği sorulan Babacan, buradaki Türk firmalarının pazarlarının Mısır değil dış pazar olduğu için olaylardan çok etkilenmediklerini söyledi.

ETİKETLER: Ali Babacan
http://www.yapi.com.tr/haberler/buyumede-revizyon-surpriz-olmaz_110768.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!