Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

'Buzdolabının Ferrarisi'ni Tasarladılar

Indesit Türkiye, İtalyan beyaz eşya devinin cirosunun yüzde 10'unu sağlıyor. Ar-Ge'de ise ana merkez İtalya olmasına karşılık 'Buzdolabının Ferrarisi' diye tanımlanan Quadrio modelinin endüstriyel tasarımı Manisa'da yapılmış.

Radikal Gazetesi
'Buzdolabının Ferrarisi'ni Tasarladılar

Beyaz eşyada Avrupa’nın ikinci büyüğü İtalyan Indesit, Türkiye’ye alanında ilk yabancı sermayeli şirket olarak 1994 yılında adım attı. Önce Zorlu Holding ile ortaklık şeklinde başlayan Türkiye çıkarması daha sonra İtalyan devinin ülkedeki potansiyeli görüp vites büyütmesiyle bir fabrika yatırımına dönüştü.

Indesit Company Türkiye, Indesit’e ait 11 fabrikadan buzdolabı üreten az sayıdaki tesisten birinin sahibi. Buzdolabının yanısıra, derin dondurucular, davlumbaz, bulaşık makinesi, ocak- fırın da Manisa’daki fabrikadan çıkan ürünler. Türkiye beyaz eşya pazarında dördüncü sırada bulunan şirket 290 milyon euro ciro yapıyor ve bu rakam İtalyan Indesit’in toplam cirosunun yüzde 10’unu oluşturuyor. Bunun 214 milyon dolarlık bölümü de Türkiye’deki Indesit’ten dünyanın çeşitli ülkelerindeki Indesit şirketlerine yapılan ihracat. Indesit Company Türkiye, Manisa’da üretmediği çamaşır makinesi gibi ürünleri de ithal ediyor.
 
Indesit’in Türkiye’de biri üretim ve ithalattan sorumlu sanayi, diğeri de yurt içi tüm satış ve servisten sorumlu iki şirketi var. İki şirketin yönetim kurulu başkanı da yakın zamana kadar Indesit’in İtalya merkezinde çalışan ve 15 kişilik üst yönetim komitesinin ilk ve tek kadın üyesi olan Neriman Ülsever. Son 10 yılını Indesit’le çeşitli ülkelerde ve İtalya’da merkezde geçiren Ülsever, Türkiye’ye dönmek istediğini söyleyince de bu gelişmenin kariyerinde bir gerileme olduğu şeklinde algılanmaması için her iki şirkette de Yönetim Kurulu Başkanlığına getirilmiş. Doğrudan Indesit CEO’suna rapor veriyor ve bu da şirketin tarihinde bir ilk.

‘Türkiye iyi okul’

Indesit Company Türkiye’nin sanayi şirketi fonksiyonel olarak, iş ilişkileri itibariyle İtalya’daki teknik bölüme bağlı. 1400 kişilik fabrikanın başındaki genel müdürün bir İtalyan olduğunu belirten Ülsever “Burada (pazarlama şirketinin) İtalyan bir genel müdürümüz var. Pazarlama müdürü ve mali işler direktörümüz de İtalyan. Genellikle böyle olmaz, bunlar bundan bir sene öncesine kadar Türk’tü hep, şimdi yeni birtakım genç İtalyanları getirdik” diyor.

Neriman Ülsever’e göre bunun nedeni Türkiye pazarının dinamizmi nedeniyle uluslararası tecrübe edinilecek çok iyi bir okul olması. “Türkiye’de iki yıl kalacaklar. Kariyerlerinde önemli adımlar atıyorlar’ diyen Yönetim Kurulu Başkanı Ülsever şöyle devam ediyor:

“Burada bir Türk kadro var, İtalyan ekip arkadaşları ile birlikte çalışıyor. İşin satış yanı, işin pazarlama tarafı, Türkiye’deki lojistik yanı, müşteriler kısmı ve satış sonrası servis desteği gibi bütün buradaki iş hayatı tarafını buradaki yönetim idare ediyor. Ürün tercihlerini burası da söylüyor ama önümüzdeki yılki ürün yelpazesine tabii ki geri bildirim alarak İtalya karar veriyor. Araştırma geliştirme tarafına da İtalya karar veriyor. Araştırma geliştirmenin ana merkezi İtalya”

Gerçekten de Türkiye pazarı Indesit’teki kariyer basamaklarında önemli yere sahip. Indesit Company’nin CEO’su Marco Milani ve ülke müdürü Andrea Ojetti, şirkette ilk olarak Türkiye’yi de içine alan Ortadoğu İhracat pazarlarında çalışmaya başlamışlar. Milani o günleri “Ben o zaman gelirdim, Cankurtaran’a (Emin Cankurtaran) mal satmaya çalışırdım” diye anlatırmış.

‘3D odamız var’

Indesit Company Türkiye’nin Manisa’da 60 kişinin çalıştığı bir Ar-Ge Merkezi var. 3 yıl öncesine kadar Manisa’da, sadece oradaki tesisin ürettiği ürünler için faaliyet gösteren bir proses Ar-Ge merkezi varmış. Ancak hükümetin Ar- Ge teşviklerini arttırmasından sonra merkezin de işlevi değişmiş. 5 olan mühendis sayısı 60’a ulaşmış. 2007’ye kadar yalnızca üretilen ürünlerin ihraç pazarlarına göre endüstriyel tasarımını yapan merkez teşviklerle şaha kalkmış.

Dünyada birçok tasarım yarışmasında birincilik ödülü aldığı için hem Ülsever’in hem de sektördeki oyuncuların ‘Buzdolabının Ferrarisi’ olarak tanımladığı Quadrio modelinin endüstriyel tasarımı da Manisa’daki Ar-Ge merkezinde yapılmış. Tasarımı Manisa’da yapılan bu model, üretiminin ardından İzmir’den tüm dünyadaki Indesit ağına gönderiliyor. Eskiden Ar-Ge’nin yüzde 20’sini yapan merkez bugün çok daha faklı konumda bulunuyor. Ülsever, Indesit’in çok önem verdiği Manisa’daki Ar- Ge merkeziyle ilgili şunları anlatıyor:

“Buzdolabı konusunda her şeyle uğraşıyorlar. Teknolojik olarak neyi geliştirebiliriz? Daha az nasıl enerji kullanabiliriz? Daha hacimli buzdolabı nasıl yapabiliriz? Daha çevreci ürünleri nasıl geliştirebiliriz? Daha iyi malzeme nasıl kullanabiliriz? Daha ucuza nasıl üretim yapabiliriz? Daha yeni teknoloji nasıl yaratabiliriz? Bunları araştırıyoruz. Araştırma merkezimizde robotik teknolojiyle yapılmış bir 3D odamız var. Bu odada oturuyorsunuz size konseptten ürüne nasıl dönülüyor, üç boyutta anlatıyorlar var olan projeleri. Pipe line’a girmeye çalışan çok projemiz var. Pipe line’dan geçen yıl çıkan ürün çeşidi 260 idi. Bu merkezde, pazarlamadan gelen verilerle ihraç pazarlarına uygun ürünlerin endüstriyel tasarımını da yapıyoruz. Burada enerji cimrisi A+,A++ gibi buzdolabı modellerinin de gazın iç mekânda en verimli dolaşmasını sağlayan termodinamik tasarımları da çalışılıyor”.

Kadınlara pozitif ayrımcılık yaptı

Ülsever’in Indesit yolculuğu 1995’te başladı. Şirkete insan kaynakları direktörü olarak giren Ülsever, 1997’de yönetim kuruluna girdi. 2000 yılında Indesit Company Doğu Avrupa ve İhracat Pazarlarından Sorumlu Direktör, 2002’de Batı Avrupa’dan Sorumlu Direktör oldu. 2004’te Tüm Ticari Organizasyondan Sorumlu Direktörlük görevine getirilen Ülsever, 2006’da Indesit Company Grubu İnsan Kaynakları Direktörlüğü görevine atandı ve aynı zamanda şirketin 15 kişilik üst yönetim komitesine girdi. Ülsever’in döneminde şirketin üst düzey yöneticileri arasında kadın oranı kendi deyişiyle uyguladığı ‘pozitif ayrımcılık’ sayesinde ilk kez yüzde 34’e ulaştı.

ETİKETLER: firma
http://www.yapi.com.tr/haberler/buzdolabinin-ferrarisini-tasarladilar_87134.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!