Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen
İLİŞKİLİ HABERLER

Belediye Hukuk Tanımıyor

Cadde ve Sokaklardaki Merdivenlerin Basamakları Kullanılamaz Halde

Başkentlilerin yoğun olarak kullandıkları cadde ve sokaklarda bulunan merdivenler, bakımsızlığıyla inip - çıkmayı eziyet haline getiriyor. Yer yer kırılan, içe çöken, aşınan, zemini kaygan olan basamakları kullanmak yurttaşları zorlarken, uzmanlar özellikle çocuklar, yaşlılar ve engellilerin zor durumda kaldığının altını çiziyor. Merdivenlerin

Cumhuriyet ANKARA
Cadde ve Sokaklardaki Merdivenlerin Basamakları Kullanılamaz Halde

Başkentlilerin yoğun olarak kullandıkları cadde ve sokaklarda bulunan merdivenler, bakımsızlığıyla inip - çıkmayı eziyet haline getiriyor. Yer yer kırılan, içe çöken, aşınan, zemini kaygan olan basamakları kullanmak yurttaşları zorlarken, uzmanlar özellikle çocuklar, yaşlılar ve engellilerin zor durumda kaldığının altını çiziyor. Merdivenlerin genişlik ve yüksekliklerinin bilimsel ölçütler dikkate alınmadan yapıldığına dikkat çekiliyor.

Sakarya Caddesi, Karanfil Sokak gibi başkentin merkezinde sıklıkla kullanılan alanlarda, yurttaşların karşısına merdivenler çıkıyor. Ancak bu merdivenler bakımsızlık yüzünden neredeyse her yanı dökülür halde. Kırık dökük merdivenlerden inip çıkmak da başkentlileri zor durumda bırakırken, kimi noktalarda adımlar düz değil yan atılarak daha emniyetli ilerlenmeye çalışılıyor. Yaz aylarında yurttaşların kullanımını zorlaştıran merdivenler, yağmur ya da kar yağdığında, hava soğukluğu nedeniyle buzlanma olduğunda “yararlanılamaz” hale geliyor. Cumhuriyet Ankara, kent merkezinin yoğun kullanılan dört ayrı alandaki merdivenlerin durumunu yerinde gördü; ortaya çıkan tablo şu oldu:

1- Ziya Gökalp Caddesi üzerinde Kızılay Meydanı’na doğru ilerlerken, SSK İşhanı’ndan sonraki yaya üstgeçidinin sol tarafındaki merdivenler, neredeyse kullanılamaz durumda. Toplamda 4 basamaktan oluşan merdivenlerdeki yamalı kısımlar, içine çöken bölümler, tam ortada eğrilmiş şekilde duran rögar kapağı, çatlaklar, kırıklar, eğim oluşan kısımlar bir de kaygan zeminle birleşince, merdivenleri kullanmak oldukça güçleşiyor. Söz konusu merdivenlerin olduğu yol, Ziya Gökalp Caddesi’ne inişte ya da Yüksel Caddesi’ne çıkışta sıklıkla kullanılırken, sokakta yeme - içme ve alışveriş mekanlarının yanı sıra işyerlerinin bulunması, kullanım sıklığını artırıyor.

2- Başkentlilerin merkezde en sık kullandığı yerlerden olan, Sakarya Caddesi’ne girişteki merdivenler “içler acısı.” Üstgeçidin sağ tarafında kalan, çiçekçilerin başladığı yere inen merdivenlerin bir yanı, artık “kullanılamaz” halde. Merdivenlerin bir tarafı yer yer aşınırken, diğer yanı bütünüyle kırılmış, dökülmüş durumda. Sakarya Caddesi’nin kent merkezinin uğrak noktalarından olması, merdivenlerin çoğu kişi tarafından kullanılmasına ve bu kullanım esnasında yurttaşların zorlanmasına yol açıyor. Caddede çiçekçiden yeme - içme dükkanlarına, marketlerden dershanelere çok sayıda işletme bulunması, günün her saati insan yoğunluğu yaşanmasına ve dolayısıyla merdivenlerin yoğun olarak kullanılmasını beraberinde getiriyor.

TÜMÜNÜ GÖSTERSONRAKİ SAYFA HABERİN DEVAMI:   1  |   2
http://www.yapi.com.tr/haberler/cadde-ve-sokaklardaki-merdivenlerin-basamaklari-kullanilamaz-halde_63136.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!