Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Caddeler Yeraltına Alınıyor Meydanlar Ortaya Çıkıyor

Kadir Topbaş, gelecek dönem işlek caddelerdeki trafiği rahatlatmak ve meydan kültürünü yeniden canlandırmak adına önemli projelere imza atacaklarını açıkladı. Fatih ile Eminönü ilçelerini birbirinden ayıran Atatürk Bulvarı’nda trafiğin önemli bir bölümünün yerin altına alınarak bölgenin yayalaştırılacağını belirten Başkan Kadir Topbaş, bu iki

ibb.gov.tr
5 Caddeler Yeraltına Alınıyor Meydanlar Ortaya Çıkıyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, gelecek dönem işlek caddelerdeki trafiği rahatlatmak ve meydan kültürünü yeniden canlandırmak adına önemli projelere imza atacaklarını açıkladı. Fatih ile Eminönü ilçelerini birbirinden ayıran Atatürk Bulvarı’nda trafiğin önemli bir bölümünün yerin altına alınarak bölgenin yayalaştırılacağını belirten Başkan Kadir Topbaş, bu iki ilçenin Tarihi Yarımada olarak fiziki olarak birleşik durumda olduğunu, tek ilçe olması gereken yerin geçmişte ayrıştığını belirtti.

Yasa ile doğru olanın yapılarak sur içi denilen bölgenin Fatih ilçesi olarak tek ilçe haline getirildiğini ifade eden Başkan Topbaş, 2 ilçeyi birbirinden ayıran Atatürk Bulvarı’nın bir bölümünün de yayalaştırılarak 2 ilçe arasında ilişki sağlayacaklarını kaydetti. Kadir Topbaş, “Şu anda arkadaşlarımız onunla ilgili bir çalışma yapıyor. Yenikapı istikametinden Şehzadebaşı’na çıkarken, rampaya çıkış noktasının bir yerinden dalmak suretiyle trafiği yerin altına alıp, İMÇ Bloklarını biraz geçtikten sonra Unkapanı Köprüsü’ne gelmeden trafik yüzeye çıkacak. Böylece 2 yerleşim alanını ayıran ve trafiğin yoğunluğunu taşıyan bu alan yürüme alanı haline gelecek. Bu insanlara yürüyerek Süleymaniye ve Fatih bölgesine geçme imkanı verecek ve 2 bölge arasında ciddi bir ilişki ortaya koyacak bir düzenleme çalışması olacak. Proje kapsamında Saraçhane’de de çok ciddi bir meydan ortaya çıkacak. Belki en büyük meydanlardan bir tanesi olacak. Burası arkeolojik sit alanı. Bilimsel çalışmalar gerekiyor” diye konuştu.

Aksaray Meydanı ortaya çıkacak

Bir projelerinin de Aksaray’daki viyadüğü kaldırarak trafiği yer altına alıp, buradaki meydanı tekrar ortaya çıkarmak olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, buradaki projenin bittiğini ve ne olacağının belli olduğunu ifade edere, şöyle konuştu.

“Bir diğer projemiz de Eminönü’ndeki Yeni Cami önünden itibaren trafiği yer altına alıp Sarayburnu’nu geçtikten sonra çıkacak şekilde Sirkeciyi tamamen sahil trafiğinden arındırarak, yayaların denizle buluşmasını sağlamak. Bu proje üzerinde çalışıyoruz. Bunlar gerçekleştirmek istediğimiz önemli meydan projeleri. Buna benzer İstanbul’da birçok yerde meydan oluşturma çalışmamız var. Şaşkınbakkal’da Bağdat Caddesi’nin trafiğinin yerin altına alınarak o bölgenin rahatlatılması çalışması var. Aynı şekilde Maltepe Cami önünde çok ciddi trafik sorunu var. Orayı yeraltına almak ve böylece yoksun olan meydanları kente tekrar kazandırmayı amaçlıyoruz. Bir de zaten koruma amaçlı imar planlarına da işlenmiş olan ve özellikle Koruma Kurulu’nda onaylanmış olan Beşiktaş Meydanı projesi var. Koruma Kurulu’nda olan kentsel tasarımı bitince, hemen seçim sonrası Beşiktaş'ın trafiğini de yer altına alacağız. Çarşıdan çıkan bir insan yürüyerek denize kadar inecek. Bunun gibi bu şehirde çok sayıda meydan yapmayı ve bu meydanları da buluşma, bir araya gelme noktaları olarak görmekteyiz.”

Şevlerin üstü kapatılarak bölünmüşlük ortadan kaldırılacak

Başkan Kadir Topbaş, müsait olan bazı yerlerde şevlerin (yolun geçtiği iki tarafta yüksek yamaçlar) üstünü kapatarak kısa tüneller haline getirip, üstünde meydan oluşturma çalışmalarının da olduğunu dile getirerek, bunlardan bir tanesinin Bayrampaşa’da olduğunu söyledi. Başkan Topbaş, “TEM üzerinde Bayrampaşa Cezaevi ile Bayrampaşa’yı bağlayan köprünün arasındaki alanı kapatmak suretiyle üstte ortaya çıkan 150-200 metreye yakın bir alanı ciddi bir park ve meydan olarak düzenleyeceğiz. Böylece ilçelerdeki bölünmüşlük de ortadan kalkacak. Öte yandan, Bayrampaşa Cezaevi’ni bir kültür sanat aktivite alanı olarak hazırlayacağız. Buradaki bazı binalar kaldırılacak, belki bir iki tanesi nostaljik olarak saklanabilir. Burada yer altında yer yer otopark yapılacak. Yer üstü ise halkın gelip soluk alabileceği bölge parkı haline getirilecek. Ayrıca Rami Kışlası’nda İstanbul Kent Müzesi’ni kuracağız. Buradaki büyük alanı da bölgenin en büyük parkı haline getireceğiz. Buraya Piyerloti’den teleferikle ulaşmak için de bir proje çalışmamız var” şeklinde konuştu.

http://www.yapi.com.tr/haberler/caddeler-yeraltina-aliniyor-meydanlar-ortaya-cikiyor_67434.html

Read Comment Section
5 Yorum Yorum Yaz
  • gerçekleşirse çok güzel. meydanlar insanların stres atma yerleridir. YANITLA
  • İstanbul için çok olumlu projeler seçimler de bittiğine göre, projeleri uygulamaya koyarsanız süperr YANITLA
  • Aslında bu haberi tam olarak okumadan düşlediğim ve kafamdaki projenin uygulamaya geçeceğini okuyunca çok mutlu oldum, ilk kez belediye metrobüs projesinde kendini affettiriyor. Sayın Topbaş lütfen metrobüsü devam ettirme. YANITLA
  • gerçek belediyeciliğin her zaman örneklerini vermiş olan kadir topbaş için çok hizmete yönelik bir hamle daha teşekkürler YANITLA
  • gerçekleşirse süper YANITLA
5 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor. 
Yorumunuzu ekleyin
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!