Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

'Çadırkent' Yerine 'Afet Yaşam Obası'

Türk Kızılayı, olası bir afet sonrası artık afet bölgelerine 'Çadırkent' yerine 'Afet Yaşam Obası' kuracak. Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Kartal'daki Marmara Bölge Afet Operasyon ve Lojistik Merkezi'nde (MAFOM) "Afet Yaşam Obaları"nı basın mensuplarına tanıttı.

CNN Türk
'Çadırkent' Yerine 'Afet Yaşam Obası'

b>Türk Kızılayı, olası bir afet sonrası artık afet bölgelerine 'Çadırkent' yerine 'Afet Yaşam Obası' kuracak. Türk Kızılayı Genel Başkanı Tekin Küçükali, Kartal'daki Marmara Bölge Afet Operasyon ve Lojistik Merkezi'nde (MAFOM) "Afet Yaşam Obaları"nı basın mensuplarına tanıttı.

Bir afet anında, herşeyin insan için olması ve daha medeni şartlarda insanlara hizmet sunmak gerektiğini belirten Küçükali, "Afet Yaşam Obaları, dünyada bir ilk. Bu projenin hayata geçirilmesinden sonra diğer ülkeler de Türk Kızılayı'nı örnek alacak" dedi.

Her bir obada 12 yaşam evi bulunduğunu belirten Küçükali, projenin hayata geçirilmesi için İstanbul'u pilot bölge olarak seçtiklerini söyledi.

Küçükali, bazı ilçe belediyeleri ile temasa geçtiklerini ve bu belediyelerin hizmet alanındaki parkları kullanmak istediklerini belirterek, projenin uygulamaya konulması için 'Afet Yaşam Obası' kurulacak parklarda alt yapı hazırlığının tamamlanması gerektiğini bildirdi.

Seçilen parklarda, doğalgaz, elektrik ve su gibi alt yapının kurulması gerektiğine işaret eden Küçükali, parklarda oluşturulacak "Afet Yaşam Obaları"nın, herhangi bir afet anında buradan alınarak afet bölgesine kaydırılacağını kaydetti.

Küçükali, doğalgazın kesilmesi halinde, yaşam obalarında tüp gaz bulunduğuna da dikkat çekti.

Türk Kızılayı'nın geliştirdiği her "Afet Yaşam Obası"nda, 12 yaşam evi bulunuyor. 2 kişinin yaklaşık 30 dakikada kurabileceği bir yaşam evinde, 2'şer yataklı 2 adet ranza, 4 battaniye, 4 nevresim, 4 sandalye, 1 mutfak seti, 1 radyo, 4 uyku tulumu, aydınlatma lambaları, 1 masa yeralıyor. Her "Afet Yaşam Obası"nda mutfak, banyo, tuvalet ve duş da bulunuyor.

"Yaşam Obası"nın her biri, yaklaşık 54 bin YTL'ye mal edildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cadirkent-yerine-afet-yasam-obasi_60384.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!