Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU

Çağdaş Sanatın Dünyaca Ünlü İsimleri İstanbul'da Tartışacak

İstanbul, uluslararası çağdaş sanat camiası ve Türk sanatseverlerin merakla beklediği Contemporary Istanbul Sanat Fuarı'ndan tam bir ay önce çok önemli bir konferansa ev sahipliği yaptı. Contemporary Istanbul Konferanslar Dizisi kapsamında The Sofa Hotel&Residences'ta gerçekleşen konferansa, çağdaş sanat dünyasının ünlü küratörlerinden, Akademie

yapi.com.tr
Çağdaş Sanatın Dünyaca Ünlü İsimleri İstanbul'da Tartışacak

İstanbul, uluslararası çağdaş sanat camiası ve Türk sanatseverlerin merakla beklediği Contemporary Istanbul Sanat Fuarı’ndan tam bir ay önce çok önemli bir konferansa ev sahipliği yaptı. Contemporary Istanbul Konferanslar Dizisi kapsamında The Sofa Hotel&Residences’ta gerçekleşen konferansa, çağdaş sanat dünyasının ünlü küratörlerinden, Akademie der Künste Berlin’in sanat direktörü Johannes Odenthal ile Tagesspiegel yazarlarından, sanat eleştirmeni, küratör ve editör Nicola Kuhn da katıldı.

Bu sene üçüncüsü gerçekleştirilecek olan Contemporary Istanbul, Türkiye’de bugüne kadar yapılan en geniş kapsamlı "çağdaş sanat etkinlikleri"nden biri olarak İstanbul’un kültürel ve sanatsal yaşamını dünyaya açmaya devam ediyor. 16-19 Ekim tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleşecek Fuar’dan bir ay önce, Contemporary Istanbul, tüm çağdaş sanat meraklılarının ilgisini çekecek bir konferans düzenledi.

Türkiye’den ve dünyadan çağdaş sanat alanında önemli isimlerin katıldığı konferansın açılış konuşmalarını, Contemporary Istanbul Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli ve Contemporary Istanbul’un Danışma Kurulu üyesi, küratör ve sanat kuramcısı Çetin Güzelhan yaptı. Geçtiğimiz bir yıl boyunca İstanbul’un ve Contemporary Istanbul Fuarı’nın uluslararası boyutta tanıtımına önem verdiklerini belirten Ali Güreli, yaptıkları çalışmaları şöyle özetledi: "Geçtiğimiz yıl ekiplerimiz tüm uluslararası sanat fuarlarını izledi ve bu fuarlarda Contemporary Istanbul’un tanıtımını yaptı. Uluslararası tanıtımlara harcanmak üzere oluşturulacak bir bütçeye sponsor olan Akbank ile üç yıllık bir anlaşma yapıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu yıl desteğini daha da artırdı. Doğan Medya Grubu ile mevcut anlaşmamızın şartlarını genişlettik. Ayrıca uluslararası PR faaliyetlerimiz için sanat etkinlikleri tanıtımında uzmanlaşmış bir ajansla anlaştık." Güreli, bu yıl 3’üncüsü gerçekleştirilecek Contemporary Istanbul Fuarı’ndaki yenilikleri ise şöyle sıraladı: "Bu sene galerilerin metrekarelerini büyüttük. Ayrıca sosyal etkinlikler açısından daha zengin bir program hazırladık."

Açılış konuşmalarının ardından, sanat eleştirmeni Johannes Odenthal "Politikaların ve sanat endüstrisinin güncel sanattaki belirleyici rolü" konulu bir konuşma yaptı. Daha sonra Almanya’nın günlük gazetelerinden Tagesspiegel’in editörü ve sanat eleştirmeni Nicola Kuhn, "Globalleşen dünyada sanat fuarlarının ve sanat galerilerinin eğilimleri" konulu sunumunu gerçekleştirdi.

İstanbul Modern’in şef küratörü Levent Çalıkoğlu’nun "Türkiye’de çağdaş sanatın toplumsal konumu" konulu konuşmasının ardından, yerli ve yabancı birçok katılımcının yer aldığı kapanış paneline geçildi. "Globalleşen Dünyada Çağdaş Sanat Eğilimi"  başlığı altında, Türkiye’deki çağdaş sanat dünyasının önde gelen aktörlerinin ve yabancı konuşmacıların katıldığı panel, Contemporary Istanbul Direktörü Emin Mahir Balcıoğlu’nun yönetiminde gerçekleştirildi.

Fuar, 16-19 Ekim’de Lütfi Kırdar’da...

Yerli ve yabancı 68 galeri ile 16 - 19 Ekim 2008 tarihleri arasında, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Salonu’nda, kapılarını ziyaretçilerine açacak olan Contemporary Istanbul’un ana sponsorluğunu bu yıl Akbank Private Banking üstlendi.  Bu yıl geçen yıla göre daha da etkin bir iletişim planı geliştiren Contemporary Istanbul’un yurt içinde medya sponsorluğunu Doğan Medya Grubu üstlenirken, uluslararası platformda ise 13 ülkede 28 dergide fuar ile ilgili ilan ve haber yayınlanacak.

http://www.yapi.com.tr/haberler/cagdas-sanatin-dunyaca-unlu-isimleri-istanbulda-tartisacak_63733.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!