Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çakmaktepe Santralı'nda Krizde Yatırım, Baharda Satış

İzmir Aliağa'da 2010 yılında açılacak Çakmaktepe Santralı'nda yatırım krize rağmen sürüyor. Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, kriz sonrasında enerji tüketiminin yüzde 12 artacağını belirterek, "Bu doğrultuda yatırımlarımızı kesmeyeceğiz" dedi.

Referans Gazetesi
Çakmaktepe Santralı'nda Krizde Yatırım, Baharda Satış

İzmir Aliağa'da 2010 yılında açılacak Çakmaktepe Santralı'nda yatırım krize rağmen sürüyor. Yönetim Kurulu Başkanı Atıl Akkan, kriz sonrasında enerji tüketiminin yüzde 12 artacağını belirterek, "Bu doğrultuda yatırımlarımızı kesmeyeceğiz" dedi.

Aliağa Çakmaktepe Enerji'nin sermayesinin 16 milyon TL'den 33 milyon TL'ye çıkartıldığı 2009 yılı olağanüstü genel kurulu yapıldı. Akkan, krizi avantaja dönüştürmeye çalıştıklarını belirterek "Kriz nedeniyle enerji tüketimi düşmesine rağmen kriz bittiğinde müthiş bir enerji darboğazına düşülebilir. Biz tedbirimizi şimdiden alıyoruz ve yatırımlarımıza öncelik veriyoruz. Krizli günde yatırım yapacaksın ki, baharı elinde malla karşılayasın" diye konuştu.

Çakmaktepe'nin Aliağa Oraganize Sanayi Bölgesi'ndeki (ALOSBİ) yatırımcısını ucuz ve kaliteli enerjiye kavuşturmak amacıyla 2004 yılında kurulduğunu hatırlatan Akkan, santralın 32 milyon euroluk yatırımla 12 ay gibi çok kısa bir sürede tamamlandığını belirtti.
    
Yatırımcılar sırada

2010 Nisan ayında tamamlanacak yatırımlarla Çakmaktepe'nin 280 MW'lik güç ile dünyanın en büyük gaz motorlu enerji santralı olacağını söyleyen Akkan, "Şu anda 35 MW'lik kapasite, 20 ton saat buhar, 160 ton sıcak su enerji kapasitesine sahibiz. Krize rağmen 174 milyon euroluk yeni yatırımla öne çıkıyoruz. Yeni girişimlerle kapasitemizin önce 105 MW'ye, 2010 yılı nisan ayına kadar da 280 MW'ye ulaşmasını hedefliyoruz" dedi.

Santralın, Bank Asya'dan aldığı 5 yıl vadeli kredi ile yatırımını gerçekleştirdiğini vurgulayan Akkan, 2010'da ulaşılacak 280 MW'lik kapasitenin İzmir'in beşte birlik enerji ihtiyacına denk geldiğine dikkat çekti. Türkiye'nin 2020 yılına kadar enerji yatırımlarına toplam 130 milyar dolar ayırmak zorunda olduğunu, enerji krizi yaşanmaması için gerekli olan bu yatırımın Türkiye'deki büyük, orta ve küçük ölçekli şirketlerin yanı sıra, yabancıları da çektiğini belirten Akkan, "Çok sayıda grup, bu potansiyelden pay kapmak için sektörde pozisyonunu güçlendiriyor, yeni yatırım alıyor, lisans sayısını artırmanın peşinde koşuyor. Biz Çakmaktepe olarak bu noktada yerimizi aldık. Yatırımlarımız artacaktır" diye konuştu.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/cakmaktepe-santralinda-krizde-yatirim-baharda-satis_66115.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!