Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çalık Maden, Anatolia ile Altın Çıkaracak

2006'dan bu yana maden sektöründe faaliyet gösteren Çalık Maden İşletmeleri ile halen hisseleri Toronto Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören Kanada menşeli Anatolia Minerals Development Limited arasında, "Hissedarlık ve İşbirliği Sözleşmesi" imzalandı.

Yeni Asır Gazetesi
Çalık Maden, Anatolia ile Altın Çıkaracak

2006'dan bu yana maden sektöründe faaliyet gösteren Çalık Maden İşletmeleri ile halen hisseleri Toronto Menkul Kıymetler Borsası'nda işlem gören Kanada menşeli Anatolia Minerals Development Limited arasında, "Hissedarlık ve İşbirliği Sözleşmesi" imzalandı. Bu sözleşme çerçevesinde Çalık Maden, Anatolia'nın bağlı ortaklığı niteliğindeki ve halen Erzincan'ın İliç ilçesinde yer alan ve önümüzdeki yıl üretime geçmesi planlanan Çöpler Altın Madeni'nin işletme lisansına sahip Çukurdere Madencilik'in toplam yüzde 20'sine sahip olacak.

Ortak hareket edecekler

Mevcut değerlendirmelere göre 6 milyon onsluk rezerve sahip Çöpler Sahası'ndan 2011'den itibaren ortalama yılda 175 bin ons altın çıkarılması hedefleniyor. Yine bu sözleşme çerçevesinde taraflar Türkiye'de maden arama ve geliştirme faaliyetlerinde birlikte hareket etme konusunda da anlaşmaya vardı. Temelleri 1930'larda atılan, Türkiye'nin köklü kuruluşlarından birisi olan Çalık Holding'ten yapılan açıklamada, işbirliğinin madenciliğe yapılması planlanan uzun vadeli birçok yatırımın başlangıcı olarak görüldüğü ifade edildi.

20 bin kişiye istihdam

2008 sonu itibariyle 4.4 milyar dolar aktif büyüklüğe sahip olan ve 20 bin kişiye istihdam olanağı sağlayan Çalık Grubu, Çöpler Altın Madeni'nin inşaat aşamasında 500 kişiye, tam kapasite ile üretime geçtiğinde 250 kişiye doğrudan, bin kişiye dolaylı olarak iş imkanı sağlayacak.

Güçlü marka için gereken yapılacak

Açıklamada, "Türkiye ve dünyada enerji, telekomünikasyon, inşaat, finans, tekstil ve medya alanlarında çok sayıda şirketiyle faaliyet gösteren, uluslararası rekabet gücüne sahip, insana, çevreye, toplumsal değerlere saygılı ve duyarlı bir şirketler topluluğu olan Çalık Grubu, kuruluşundan bugüne, kazandıklarını her zaman ülkesine geri döndürecek yatırımlar için kullanmıştır. Uluslararası arenada ülkemizi en iyi şekilde temsil etmenin gururunu taşıyan grubumuz, tıpkı diğer sektörlerde olduğu gibi, maden sektörünün güçlü bir markası olma yolunda gereken tüm çalışmaları yapacaktır" denildi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/calik-maden-anatolia-ile-altin-cikaracak_71466.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!