Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çalışırken Aklınızda Bulunsun

Mesainin bitmesi için saniyeleri sayıyor, biran önce eve gitmek istiyor olabilirsiniz. Tamam ama, madem ki çalışmak zorundasınız, bu süre içinde "çevre" için faydalı bir şeyler yapın. En azından "iş" nedeniyle çevrenin daha fazla kirlenmemesi için çaba harcayın. Bunun için iş hayatınızda çok büyük değişiklikler yapmanıza gerek yok. Başlangıç için

ntvmsnbc
Çalışırken Aklınızda Bulunsun

esainin bitmesi için saniyeleri sayıyor, biran önce eve gitmek istiyor olabilirsiniz. Tamam ama, madem ki çalışmak zorundasınız, bu süre içinde "çevre" için faydalı bir şeyler yapın. En azından "iş" nedeniyle çevrenin daha fazla kirlenmemesi için çaba harcayın. Bunun için iş hayatınızda çok büyük değişiklikler yapmanıza gerek yok. Başlangıç için 10 adımlık öneri listemiz:

1- Ofiste enerji tasarruf eden ampuller kullanın. Florasan lambalar ya da LED’li ampuller bu iş için ideal.

2- Pet şişelerden kurtulma zamanı... Her yıl milyonlarca pet şişe doğaya atılıyor. İşte su içmek istediğinizde hemen gidip pet şişedekileri satın almak yerine, damacanadaki suyu bardağa doldurmayı deneyin. Hem yerinizden kalkmak için de bir fırsat olur.

3- Yenilenebilir enerji kaynakları hakkında bilgi edinin. Yurtdışındaki internet sitelerinde bu öneri "şirketinizin yenilenebilir enerji kaynağı kullanması için çaba harcayın" şeklinde geçiyor. Ne yazık ki Türkiye’de henüz rüzgar enerjisi, güneş enerjisi gibi kaynaklar çok yaygın kullanılmıyor. O nedenle enerjimizi henüz bu kaynaklar aracılığıyla elde etmek zor. Ama bu konuda bilgilenmek bile insana değişik bir bakış açısı kazandırıyor. Bozcaada’daki rüzgar güllerini görmek, adanın enerjisinin büyük bir kısmının buradan geldiğini bilmek insanı şaşırtıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının Türkiye’de daha yaygın kullanılması için çalışan dernekler var, bu derneklerin internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

4- Arabanızı paylaşın. Yurtdışında "carpool" adlı bir kavram var. Aynı yöne gidenlerin herbiri ayrı ayrı araç kullanmak yerine aynı araçta gidiyorlar. Bu araçlar için trafikte yol önceliği de tanınıyor. Türkiye’de de bu yöntem kullanılmaya başlandı. "Ortak araba" ya da "Araba paylaş" adlı internet sitelerinde sizinle aynı yöne giden araçların sahiplerini bulabiliyorsunuz. Bu sayede hem benzin parasından tasarruf edip hem de atmosfere daha az karbon salıyorsunuz.

5- Kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarınızı kapatın. Kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarı kapatmak 10 kat enerji tasarrufu sağlıyor.

6- Laptop kullanın. Ortalama bir laptop standard PC’lere oranla yüzde 10 daha az enerji tüketiyor.

7- Şarj edilebilir pil kullanın. Ofis araçlarında kullandığnız pilleri şarj edebilen pillerle değiştirin. "Kullan at piller"e oranla şarj edilen piller 32 kat daha az enerji tüketiyor.

8- Kaloriferinizi kapatın, daha kalın giyisiler giyin. Havalar soğuduğunda hemen kaloriferi açmak yerine giyisilerinizi kalınlaştırın.

9- Kağıt kullanımınıza dikkat edin. Kağıtların her iki yüzünü birden kullanın. Mümkün olduğunca geri dönüşümlü kağıt kullanın.

10- Bildiklerinizi ve yaptıklarınızı iş arkadaşlarınızla paylaşın... İş’te dedikodu yapmak çok zevkli, dedikodu kaçamakları sırasında işyerinde aldığınız bu küçük önlemleri konuşmak değişik bir konu başlığı olabilir. Kulağa zevkli gelmese de, denemekten zarar gelmez.

ETİKETLER: yeşil
http://www.yapi.com.tr/haberler/calisirken-aklinizda-bulunsun_70312.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!