Lütfen Tarayıcı Sürümünüzü Yükseltiniz.
BÖLÜM SPONSORU Egepen Egepen

Çalışmalar Hatti ve Hitit Medeniyetleri İçin

Boyalıhöyük ve Uğurludağ ilçesindeki Resuloğlu ören yerlerindeki kazı çalışmaları, Hatti ve Hitit medeniyetinin bilinmeyen birçok yönüne ışık tutacak.

CNN Türk
Çalışmalar Hatti ve Hitit Medeniyetleri İçin

b>Boyalıhöyük ve Uğurludağ ilçesindeki Resuloğlu ören yerlerindeki kazı çalışmaları, Hatti ve Hitit medeniyetinin bilinmeyen birçok yönüne ışık tutacak. Çorum Müzeler Müdürü İsmet Ediz, Sungurlu ilçesindeki kazı çalışmalarının dün başladığını söyledi.

2003 yılında Müze Müdürlüğü başkanlığında başlatılan kazı çalışmalarının bu yıl da süreceğini söyleyen İsmet Ediz, Boyalıhöyük kazılarının, Ankara Üniversitesi Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tunç Sipahi, Resuloğlu ören yerindeki kazı çalışmalarının da aynı fakülteden Doç. Dr. Tayfun Yıldırım'ın başkanlığında yürütüleceğini açıkladı.

Ediz, Boyalıhöyük ve Resuloğlu kazılarının, Anadolu'nun tarihi geçmişinde önemli yer tutan Hatti ve Hitit medeniyetlerinin yaşayış biçimleri ve sosyal özellikleri hakkında önemli bilgiler vereceğini anlattı:

''Boyalıhöyük'te yapacağımız kazılarda, milattan önce 2 bin yıllarındaki Eski Hitit Dönemi yerleşim yeri kalıntılarını ortaya çıkarmayı planlıyoruz. Resuloğlu'nda ise Alacahöyük'teki kral mezarlarıyla çağdaş olan Hatti Dönemi mezarlığında kazı yapacağız. Kazıların, Hatti ve Hitit medeniyetleriyle ilgili bilinmeyen birçok konuya ışık tutacağını ümit ediyoruz''

Ediz, kazı çalışmalarının önümüzdeki ayın sonuna kadar süreceğini sözlerine ekledi.

http://www.yapi.com.tr/haberler/calismalar-hatti-ve-hitit-medeniyetleri-icin_47701.html

Read Comment Section
İlk Yorumu Siz Yapın
Gönder

Yorumum onaylandığında e-posta ile bildir.

E-posta adresimle bültenlere abone olmak istiyorum

Haber gönderin Hemen haber gönderin

Sosyal Medyada Yapi.com.tr:

Abone Ol Yapı sektöründeki tüm gelişmelerden en önce siz haberdar olmak isterseniz e-bültenimize abone olun.
Bülten arşivine erişmek için tıklayın

REKLAM VERİN

Ajanda
TAMAMI » Bugünkü Etkinlikler BUGÜN:
Herhangi bir etkinlik mevcut değil!